Skąd my to mamy?

Okładka książki Skąd my to mamy?
Maria Ziółkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo WNT popularnonaukowa
245 str. 4 godz. 5 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo WNT
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
245
Czas czytania
4 godz. 5 min.
Język:
polski
ISBN:
8320420350
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Ze wszystkich książek o pochodzeniu przedmiotów, historii rzeczy codziennego użytku i dziejach jedzenia, ta chyba jest najlepsza. Przede wszystkim koncentruje się na samym przedmiocie, na jego historii przed tym, zanim został "odkryty", "wynaleziony" i "udoskonalony dla szerszej publiczności". Wiadomości o tym, jakie eksperymenty doprowadziły do powstania urządzeń technicznych albo jakie prawa fizyki odpowiadają za ulepszenie wynalazków "starych jak świat" nie dominują nad treścią, a anegdotki o twórcach nie zaciemniają obrazu.
Fakt, że autorka korzystała głównie z polskich źródeł, kronik, wspomnień i zapisków, ale w niczym nie umniejsza to jakości książki, a powiedziałbym - czasem przynosi też akcent humorystyczny bez konieczności silenia się na wymuszony żart.
"Skąd my to mamy" rozpoczynają obszerne rozdziały o jedzeniu, potrawach oraz sprzętach stołowych i kuchennych. Od nich prosta droga wiedzie do łazienki i salonu (dawnego i współczesnego), a stamtąd - do gotowalni alias garderoby. "Skąd my to mamy" to bodaj jedyna książka o pochodzeniu przedmiotów, w której znaleźć można rozdziały o pochodzeniu tkanin a także częściach stroju małych i dużych - od kaloszy i chustki przez guzik i agrafkę aż do parasola i okularów.
Oczywiście nie brak też opowiastek o żelaznych punktach każdego takiego popularnonaukowego wyliczenia: pieniądze, pomiary czasu i temperatury, pismo, druk i poczta, koło, oczywiście komputer. Nietypowo, autorka znalazła też miejsce dla instrumentów muzycznych, zabawek i sportów, tematów zwykle pomijanych.

Gdyby tylko nie koszmarny układ typograficzny i nieporęczny format, lektura byłaby czystą przyjemnością.

Ze wszystkich książek o pochodzeniu przedmiotów, historii rzeczy codziennego użytku i dziejach jedzenia, ta chyba jest najlepsza. Przede wszystkim koncentruje się na samym przedmiocie, na jego historii przed tym, zanim został "odkryty", "wynaleziony" i "udoskonalony dla szerszej publiczności". Wiadomości o tym, jakie eksperymenty doprowadziły do powstania urządzeń...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    5
  • SPRZEDAM/WYMIENIĘ
    1
  • A1.1 Domowa biblioteczka
    1
  • Z dzieciństwa
    1
  • Popularnonaukowa
    1
  • Lektury z dzieciństwa
    1
  • Półka 1-2
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Skąd my to mamy?


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne