Dziewice do boju

Cykl: Klub Mało Używanych Dziewic (tom 2)
Wydawnictwo: Sol
Szwaja, literatura dla kobiet
linka

Inne wydania

Ostatnio zyskał sobie ogromną popularność na świecie, a więc i u nas, pogląd, że należy za wszelką cenę dążyć do zrealizowania SIEBIE, cokolwiek to miałoby oznaczać. Zbytnie zaufanie modzie w tym zakresie może nas jednak wyprowadzić na manowce. Realizując SIEBIE, zapominamy, że nie sami jesteśmy na świecie, a nawet (o zgrozo), być może nie jesteśmy na nim najważniejsi. Monika Szwaja w swoich książkach proponuje nieco inne podejście do rzeczywistości. Jej bohaterki, nie zapominając o podstawowej dawce zdrowego egoizmu, są zwrócone na zewnątrz. „Mało Używane Dziewice”, które założyły Klubz zamiarem czynienia rzeczy pożytecznych to kobiety inteligentne, sympatyczne i – choć po przejściach – wciąż pozytywnie nastawione do życia. Dostrzegają w ten sposób nie tylko innych ludzi, ale i świat dookoła. A ten bywa fascynujący...

źródło opisu: http://wydawnictwosol.pl

źródło okładki: http://wydawnictwosol.pl

Marlena | 2014-03-29
Przeczytana: 25 marca 2014

Kontynuacja losów bohaterek książki "Klub Mało Używanych Dziewic". Jeśli ktoś przeczytał i polubił pierwszy tom, na drugi namawiać go nie trzeba. Przesympatyczne bohaterki i bohaterowie, zabawne historyjki, ale też wiele prostych życiowych prawd, podanych w lekki sposób, bez moralizowania. W tej części mamy troszkę zielonej Irlandii, mamy Stolec, wieś, w której można spotkać rzadkiego, ptaka bąka, no i oczywiście Szczecin – tym razem podczas odbywającego się tu międzynarodowego zlotu żaglowców Tall Ships’ Races. Michalina, Agnieszka i Alina trzymają się razem, a depresyjna Marcelina coraz bardziej się od nich odsuwa ( „…my jak prawdziwi muszkieterowie, a Marcela jak jakiś kompletnie wybrakowany d’Artagnan…). Agnieszka popada w konflikt z matką jednego z uczniów – Sandrą Niepierą. Niepiera składa na nią donos (fałszywy). Właściciele liceum nie chcą nadwerężać dobrego imienia szkoły i dziękują jej za współpracę. Agnieszka, zmuszona do odejścia z pracy decyduje się na otwarcie...

Nigdy nie czytałam żadnej powieści tej autorki, dlatego podczas ostatniej wizyty w bibliotece postanowiłam wypożyczyć cokolwiek. Padło na "Dziewice do boju" i jak się później okazało jest to kontynuacja innej powieści. Z opisu na okładce wynikało, że można spokojnie czytać bez znajomości "Klubu Mało Używanych Dziewic", więc szybko zabrałam się za czytanie.

I prawie tak samo szybko jak zaczęłam czytać, tak samo szybko skończyłam. Jest to zgrabnie skonstruowana opowieść o losach nie najmłodszych już kobiet, które nie chcą myśleć o menopauzie i problemach z tym związanych, ale stawiają czoła przeciwnościom losu. Narrator ciągle odwołuje się do wydarzeń z poprzedniej części (tak mi się wydaje, bo jej nie czytałam), dlatego czasem trudno się odnaleźć w akcji i wątku.

Dobrego humoru też w niej jak na lekarstwo, na szczęście żywe są dialogi i takie jakieś... banalne. Mimo to powieść czyta się przyjemnie i stanowi idealny dodatek do leniwego, wakacyjnego popołudnia.

Joanna JJ | 2016-03-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2016

Tak samo fajna książka jak poprzednia część Moniki Szwaja. Bardzo mi się podobała. :)

| 2013-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2013

Jedno trzeba przyznać-jeśli ktoś szuka ambitnej książki, to się rozczaruje. Ta książka jest książką z serii tych lekkich, przewidywalnych, ale bardzo przyjemnych :)
Kontynuacja "Klubu Mało Używanych Dziewic" dostarcza nam mnóstwo humoru i ciepła.
Mi osobiście przewidywalność wcale nie przeszkadzała, bardzo dobrze mi się czytało powieść (dodam może tylko, że za tydzień mam termin porodu, więc do czytania ambitnych książek nie mam teraz głowy, a wręcz szukam tak zwanych "odprężaczy").
Polecam książkę na rozluźnienie i odstresowanie :)

P.S. Zdecydowanie do wypożyczenia-nie do kupienia.

izabela81 | 2013-10-29
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2013

Książka to drugi tom „Klubu mało używanych dziewic”. Dodam, iż nie trzeba znać treści z pierwszego tomu, aby zupełnie dobrze zrozumieć drugi. To opowieść o życiu, smutkach i radościach. Autorka pokazuje, że nie ma problemu nie do rozwiązania, a z pomocą przyjaciół można dokonać absolutnie wszystkiego. Książka ta to świetny środek na poprawę humoru. Nie brak też wzruszenia.

Katherina87 | 2012-11-22

Zbytnie zaufanie modzie w tym zakresie może nas jednak wyprowadzić na manowce. Realizując SIEBIE, zapominamy, że nie sami jesteśmy na świecie, a nawet (o zgrozo), być może nie jesteśmy na nim najważniejsi. Monika Szwaja w swoich książkach proponuje nieco inne podejście do rzeczywistości. Jej bohaterki, nie zapominając o podstawowej dawce zdrowego egoizmu, są zwrócone na zewnątrz. "Mało Używane Dziewice", które założyły Klub z zamiarem czynienia rzeczy pożytecznych to kobiety inteligentne, sympatyczne i - choć po przejściach - wciąż pozytywnie nastawione do życia. Dostrzegają w ten sposób nie tylko innych ludzi, ale i świat dookoła. A ten bywa fascynujący... autorka, doświadczona reporterka wie o tym od lat. I umie to opisać. Aby dobrze się bawić przy czytaniu powieści "Dziewice, do boju" niekoniecznie trzeba...

Sławka | 2011-06-05

Jestem przerażona, jak można się ekscytować tymi wypocinami. Wszystkie jej książki są koszmarnie nudne i nieprawdziwe. Urocze i wesołe staruszki, cudowna młodzież,zaradne samotne matki taki lukier że aż zbiera się na torsje.A sama autorka jest egzaltowana i infantylna.

did | 2012-04-01
Przeczytana: 31 marca 2012

Książkę czyta się bardzo miło,szybko i lekko. Faktycznie trochę przesłodzona,ale przydaje się przeczytać coś takiego od czasu do czasu na poprawienie nastroju.
Spodobał mi się ten morski klimat,szczególnie wątek o statkach. Muszę przyznać,że ta książka zainspirowała mnie do pojechania nad Bałtyk :)

Marianna | 2016-05-09
Przeczytana: czerwiec 2009

Lekka lektura, w sam raz do relaksu na plaży ;) Idealna na wakacje, bo zabawna.I nie trzeba przy niej myśleć.

villi | 2010-02-10
Na półkach: Przeczytane, 52 książki

Dobra na długie zimowe wieczory. Czyta się szybko, w miarę lekko, choć mnie osobiście drażniły tzw szwarc charaktery, wszystkie na jedno kopyto - nowobogaccy, małointeligentni, olewający dzieci - prawie jak u Musierowicz ;)
I jeszcze jedna rzecz przeszkadza, ale to akurat zarzut do wszystkich książek tej autorki - bohaterowie mówią w ten sam sposób, z jedną, niezmienną manierą - na dłuższą metę dość to irytujące jest.