Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi

Wydawnictwo: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
978-83-89185-95-2
literatura faktu
nika

"Przez lata kazano Białorusinom zapominać narodowe traumy, fałszowano ich historię i izolowano od świata. Nie mogli posługiwać się swoim językiem, propaganda radziecka chciała by stali się sowieckimi ludźmi, by o białoruskości zapomnieli. Nauczyli się więc uciekać i wieść życie , dlatego nazywa się ich narodem partyzantów. Cykl wywiadów z białoruskimi intelektualistami jest wycieczką do ich...

Cykl wywiadów z białoruskimi intelektualistami jest wycieczką do ich podziemnego świata. Pokazuje zmagania Białorusinów w odkrywaniu własnej historii, kultury, języka. Walkę garstki społeczeństwa z systemem i zgodę sporej części na łukaszyzm. Przez pokazanie Białorusi różnorakiej - poważnej, cierpiącej, groteskowej - pomaga zrozumieć i poznać naszego wschodniego sąsiada, o którym najczęściej niestety myślimy stereotypowo."
[z okładki]

Czytamznudów | 2016-08-29