Jerzy Szczygieł
Peloponez

„… szczególnie cenne, głębokie i przekonujące wydaje się w twórczości Szczygła to wszystko, co jest wynikiem zasadniczego sprzeciwu pisarza, jego niezgody na zło zagrażające ludzkiemu życiu, jego woli przezwyciężenia życiowych tragedii”. Te słowa W. Sadkowskiego odnoszące się do powieści J. Szczygła pt. „Ziemia bez słońca” można także zastosować do powieści „Nigdy cię nie opuszczę”. Jest to trzecia – po „Tarninie” i „Ziemi bez słońca” – książka tego cyklu powieściowego. Każda z nich stanowi jednak zarazem samoistną całość, każdą z nich można czytać oddzielnie.

„Mieszkanie wydało im się ciepłe i przytulne, chociaż na stole leżało pełno brudnych naczyń, wszędzie poniewierały się papiery i szmaty, a z kredensu znikły wszystkie zapasy żywności. Została tylko półkilogramowa kostka grochu prasowanego razem z mięsem. Zwykle dorzucali do zupy trochę koncentratu, lecz teraz Tadek, rozpaliwszy pod kuchnią ogień, wkruszył do garnka z wodą od razu pół kostki. Znaleźli też parę sucharów. Gryźli je, myśląc z gniewem o ludziach, którzy się tu panoszyli. Za życia doktora w kredensie zawsze leżał chleb, smalec, cukier i inne dobre rzeczy.
Od kuchennego pieca promieniowało łagodne ciepło. Przez uchylone drzwiczki padał czerwony blask i zabarwiał podłogę, meble i ściany.
Jędrek przyciągnął taboret i siadł naprzeciw paleniska.
- Jak dobrze – powiedział. – Kiedyś tak było w naszym domu. Pamiętasz?”

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

ZARAZA | 2012-07-19
Przeczytana: lipiec 2012

Posiadam bardzo stare wydanie tej powieści. Leżała u mnie na półce bardzo długi czas, od kiedy zabrałam z biblioteczki rodziców kilka starych książek. Nie miałam nigdy czasu aby je przeczytać, z czasem też o nich zapomniałam. Przypomniałam sobie, kiedy zabrakło mi literatury do czytania. Wybór padł na "Nigdy cię nie opuszczę". Nie żałuje, że przeczytałam tą książkę i tą opowieść zachowam w pamięć. Jest to niedługa opowieść o chłopcu, który walczy z przeciwnościami losu. Wciągająca, ciekawa i wzruszająca.

elau66wr | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka wydana w 1972 r. przez wydawnictwo "Nasza Księgarnia".
Rok 1972 - Międzynarodowy Rok Książki.

Książkę ilustrował Kazimierz Hałajkiewicz. To szczególne ilustracje, oszczędne w formie, w kolorze, a jakże piękne.

Tadek Różański, lat 14 i jego młodszy brat Jędrek, siedmio-ośmiolatek. Sieroty. Polska w zgliszczach. Problemy z prądem, wodą, żywnością i z mieszkaniami, bo większość z nich to ruiny. Tadek z bratem też stracili dom, pozostał im tylko ogród i piwnica, w której mieszkają. Tadek stara się jak może, ale nie zastąpi bratu rodziców, nie wybuduje domu. Szybko wydoroślał. Musi podjąć trudną decyzję oddania Jędrka do Domu Dziecka. Tam brat będzie miał lepsze warunki. Tadek jednak nie zamierza tam iść, chce wyjechać na zachód.

Historia chłopców, dzieci, sierot, jakich w Polsce powojennej było wiele. Powolne budzenie się do życia, do normalności. Poszukiwanie własnego miejsca. Pierwsze miłości, zafascynowania.
Jednak "Nigdy cię nie opuszczę" to piękna opowieść...

alouette | 2011-06-18

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Smutna i przejmująca opowieść o chłopcu, który traci wzrok i pomimo wszystko próbuje żyć dalej. Poznaje dziewczynę, która pomaga mu w tych trudnych chwilach i dzięki której odkrywa na nowo chęć życia.
Prosta, krótka, ale bogata w emocje historia do której lubię wracać

Caterina | 2014-08-06
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Płakałam kończąc czytać, łzy same popłynęły. Piękno w otoczeniu wszechogarniającej beznadziejności. Prosta historia, a jak wiele emocji się w niej przewija i rozwija.

Książkę wyszperałam z rodzinnej biblioteczki wraz z całym kartonem innych, i traf chciał że akurat ta wpadła mi w ręce. Dziękować.

grzecho | 2014-09-25

Książkę przeczytałem jeszcze jako dzieciak, mając jakieś 10 lat, pożyczył mi ją mój najlepszy kolega z tamtych czasów. Ostatnio mi się przypomniała, ciekaw byłem czy jest dodana do serwisu i proszę :) Z tego co sobie przypominam, to czytałem ją kilka razy. Bardzo piękna i poruszająca historia.

Maryśka | 2012-01-07
Przeczytana: 1996 rok

Popłakałam się przy tej książce.

Gwiazdopatrznia | 2016-07-02
Na półkach: Posiadam :), Przeczytane

Ukochana książka już od najmłodszych lat. "A dla mnie świat w książkach bywa ciekawszy i lepszy niż ten prawdziwy. Bardziej go rozumiem i kocham".

Iwona | 2012-02-12

Bardzo ladna, polecam

Wzruszająca opowieść o braterskiej miłości. O dojrzałości ponad wiek. O ubóstwie. O okresie powojennym. O życiu w piwnicy. O pierwszej miłości...