Kobiety Hitlera i Marlena

Hitlers Frauen und Marlene
83-7311-474-2
literatura faktu
Monika

Sześć kobiet żyjących w tym samym czasie. Sześć różnych dróg życiowych. Ewa Braun ? tuż przed samobójczą śmiercią została żoną wielbionego przez całe życie człowieka. Magda Goebbels - czciła Hitlera jak boga niczym starożytna kapłanka. Winifreda Wagner - ją i niemieckiego dyktatora połączyła miłość do Ryszarda Wagnera. Leni Riefenstahl - wielka reżyserka odkryta przez Hitlera, która stała się, podobno nieświadomie, mistrzynią propagandy. Zarah Leander - do ostatnich dni zmagała się z piętnem oportunistki. Marlena Dietrich - od początku kwestionowała politykę nazistowską i podważała autorytet despotycznego przywódcy. Sześć kobiet? A może pięć i jedna?

Monika | 2011-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2011

Nie, nie sześć kobiet. Zdecydowanie pięć i jedna.
Nie można Marleny Dietrich zamknąć w tym samym pokoju, w którym już znajdują się: Ewa Braun, Magda Goebbels, Winifreda Wagner, Leni Riefenstahl i Zarah Leander.
Tylko Marlena miała na tyle przyzwoitości, żeby nie popierać Hitlera.

Diana | 2013-03-15
Przeczytana: 07 marca 2013

Czytając tę książkę, a szczególnie 2 pierwsze historie zdałam sobie sprawę z tego, że Hitler był człowiekiem i do tego miał życie prywatne. Zadziwiające.

newetulejt | 2012-12-26

Na początku trafnie opisana jest taka przedmowa, która w kilku słowach przytacza nam historie kobiet Hitlera.

Pierwszą kobietą opisaną w książce jest M.Braun. Opis jej osoby bardzo mi się podobał ponieważ widać było powiązanie z Hitlerem, zaś opisy kolejnych jego kochanek są to mini biografie. Radowałam się kiedy znalazłam jak reżyserka Leni miała jakieś powiązanie z Hitlerem.

Książkę polecam aczkolwiek daje czysty i klarowny obraz tych kobiet no i Niemiec w pierwszej połowie XX wieku.

Justyna Szoke | 2016-08-01
MFJ | 2016-04-17