Imperium strachu

Fear's empire
8373196447
literatura faktu
Kubala

Nie da się pokonać strachu strachem. Strach jest najpotężniejszym orężem terroryzmu. Jeśli podporządkowujemy się władzy naszych wyobrażeń o tym, co się "może" zdarzyć, stajemy się instrumentami "imperium strachu", jego dobrowolnymi lub mimowolnymi poddanymi. Występując z demaskatorską, lecz pragmatyczną krytyką polityki zagranicznej rządu Busha, Benjamin R. Barber ujawnia punkt po punkcie głupotę programu wojny prewencyjnej na tle dwustuletniej historii amerykańskich doktryn strategicznych (nie wyłączając ostatnich: odstraszania i powstrzymywania). Pokazuje, jak pewne "państwa spod ciemnej gwiazdy" zostały zmuszone do zastąpienia terrorystów, których odnalezienie i zniszczenie okazało się zbyt trudne, i jak Stany Zjednoczone nadal wspierają dyktaturę w krajach, które uważają za przyjazne, a jednocześnie wciąż wierzą, że pokonanym wrogom można narzucić demokrację siłą. Z pasją opartą na wiedzy, z krytyczną wnikliwością Barber przedstawia błyskotliwą, inspirującą wizję zaangażowanego obywatelskiego spojrzenia na świat, godnego dwudziestego pierwszego wieku.

jo_asienka | 2012-01-10

Autor krytycznie opisuje politykę zagraniczną Stanów w ostatnich dziesięcioleciach, do ataku na WTC i inwazji na Irak. Ukazuje genezę mitów, które niezwykle mocno wpływają na kształt amerykańskich poczynań (mitów wyjątkowości Ameryki, jej niewinności itp.). Bardzo szczegółowo omawia zagadnienie wojny prewencyjnej (jej zwodniczej, niosącej opłakane skutki logiki). Co ciekawe, oprócz słów krytyki, proponuje czytelnikowi coś więcej - alternatywę dla w/w działań - strategię demokracji prewencyjnej stosowanej w celu zaprowadzenia światowego pokoju, światowego - nie amerykańskiego. Książka fajna, rześko napisana, szczegółowa, język czasem ironiczny, aczkolwiek uwagi całkiem trafne, a i pomysł nowego planu Marshalla godny uwagi - coś w tym jest ;-) polecam

Maryśka | 2011-12-15
Przeczytana: 2008 rok

Cała prawda o polityce George`a W. Busha napisana z perspektywy amerykańskiego politologa. Nic dodać, nic ująć.

Bartosz | 2016-01-28
Krzysiek | 2015-05-31