Niemcy w Krakowie. Dziennik 1 IX - 18 I 1945

2010-01-01
2010-01-01
978-83-61978-36-7
historia II wojna światowa pamiętniki Cracoviana

Polecam zwłaszcza Krakusom. Napotkanie na nazwisko dziadka koleżanki - bezcenne. A tak poważniej - unikalne źródło, bo tworzone na bieżąco, a nie "z pamięci". Szczerze polecam każdemu, kto chciałby spróbować wczuć się w życie zwykłego (nie żołnierza, nie partyzanta, nie konspiratora, nie więźnia obozu) człowieka pod niemiecką okupacją.

Pozbawienie tej relacji emocjonalnego zabarwienia pozwala skupić się na obrazie okupowanego miasta.

Bardzo ciekawa lektura, polecam - nie tylko krakowianom, chociaż im w szczególności.
Autor opisuje hitlerowską okupację widzianą oczyma zwykłego mieszkańca miasta. Niektórych może razić brak wyraźnego potępienia mordowania Żydów oraz liczne fragmenty odnoszące się do aktualnie wystawianych sztuk teatralnych i wydarzeń kulturalnych, ale nie można zapominać, że taka właśnie była wtedy rzeczywistość - nie do końca jednoznaczna, a ludzie starali się żyć najlepiej jak potrafili, jakby każdy dzień był tym ostatnim, nie wiedząc kiedy dokładnie wojna się skończy i z każdym rokiem tracąc powoli nadzieję na zakończenie okupacji.
W książce znaleźć można też ciekawe fragmenty o zmianach, jakie w Krakowie wprowadzali Niemcy podczas okupacji (m.in. ruch jednostronny na Rynku),co dla mieszkańców tego miasta jest szczególnie interesujące.
W moim odczuciu książka ta jest mocno niedoceniona, więc jeśli macie możliwość po nią sięgnąć to szczerze zachęcam.

Niesamowicie cenne źródło. Okupacja niemiecka w Krakowie okiem inteligenta, narodowca, ojca. Autor dzienników zdecydowanie nie budzi mojej sympatii, ale to nie umniejsza w żaden sposób wartości historycznej przekazu.

• Kraków
  • Cracoviana