Czterej królowie Katarzyny

7 (17 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-7007-228-3
Katarzyna Jagiellonka
monotema

Zbeletryzowana biografia córki Zygmunta Starego i Bony, Katarzyny Jagiellonki. Życie Katarzyny ściśle związane było - i uzależnione - od decyzji czterech władców. Ojciec wpoił jej wysokie zasady etyczne, jakimi cechował się cały Dom Jagielloński. Brat Zygmunt August pozwolił więdnąć w staropanieństwie. Po zamążpójściu w trzydziestym szóstym roku życia życie Katarzyny raptownie się odmieniło i przybrało dramatyczny obrót - jej szwagier, król Szwecji Eryk XIV Waza, w obawie przed rosnącą popularnością jej męża a swego młodszego brata, księcia Finlandii Jana, pod zarzutem zdrady wtrąca młode małżeństwo do więzienia. Po kilku latach w twierdzy Gripsholm koło Fortuny odwróciło się jednak - kiedy Eryk został obalony, Katarzyna wraz z mężem stali się władcami Szwecji. Synem Katarzyny i Jana był Zygmunt III Waza, późniejszy król Polski i Szwecji.

Smutne miały życie trzy najmłodsze córki Zygmunta Starego i Bony.
Zofia, Anna i Katarzyna właściwie od początku żyły trochę na uboczu, niejako w cieniu starszego, rodzeństwa, któremu matka poświęcała zdecydowanie więcej uwagi. Do tego stopnia na uboczu, że w czasach, gdy związki między rodzinami panującymi były powszechnie przyjętą metodą uprawiania polityki i zawierania sojuszy, trzy królewny pozostawały niezamężne, choć w chwili śmierci ojca najmłodsza z nich miała już 22 lata, co jak na tamte czasy było już wiekiem zaawansowanym.
Nie wiem, której współczuć bardziej - czy Zofii, chyba najbardziej uzdolnionej z sióstr, a która skończyła jako żona prowincjonalnego niemieckiego książątka, czy Annie - która co prawda została królową, ale nie dość, że w mocno już zaawansowanym wieku, to szczęścia w małżeństwie i królowaniu raczej nie znalazła. Czy jednak Katarzynie, która również nosiła koronę i jako jedyna z sióstr doczekała się dzieci, ale za swoją "skandynawską...

azalia87 | 2014-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

uwielbiałam te książke jako nastolatka i czytałam kilkakrotnie. bardzo się wczuwałam w losy królewny Katarzyny. Nieszczęśliwym trafem straciłam tę książkę, ale mam nadzieję jeszcze kiedyś ją zdobyć.

Aliath | 2016-11-27
Maggie | 2016-06-09