Czterej królowie Katarzyny

Wydawnictwo: Glob
7 (18 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Katarzyna Jagiellonka
monotema

W 1988 roku ukazała się pierwsza część losów Katarzyny Jagiellonki. Obecnie czytelnik otrzymuje ciąg dalszy dziejów polskiej królewny. Kolejna część,również pt. "Czterej królowie Katarzyny", obejmuje najbardziej ciekawy, ale zarazem najtrudniejszy okres jej życia; poznajemy Jagiellonkę jako księżnę Finlandii i królową Szwecji. Burzliwe dzieje córki Zygmunta Starego i Bony, przedstawione na...

Burzliwe dzieje córki Zygmunta Starego i Bony, przedstawione na bogatym tle obyczajowym, stanowią fascynującą lekturę.

źródło opisu: z okładki

Smutne miały życie trzy najmłodsze córki Zygmunta Starego i Bony.
Zofia, Anna i Katarzyna właściwie od początku żyły trochę na uboczu, niejako w cieniu starszego, rodzeństwa, któremu matka poświęcała zdecydowanie więcej uwagi. Do tego stopnia na uboczu, że w czasach, gdy związki między rodzinami panującymi były powszechnie przyjętą metodą uprawiania polityki i zawierania sojuszy, trzy królewny pozostawały niezamężne, choć w chwili śmierci ojca najmłodsza z nich miała już 22 lata, co jak na tamte czasy było już wiekiem zaawansowanym.
Nie wiem, której współczuć bardziej - czy Zofii, chyba najbardziej uzdolnionej z sióstr, a która skończyła jako żona prowincjonalnego niemieckiego książątka, czy Annie - która co prawda została królową, ale nie dość, że w mocno już zaawansowanym wieku, to szczęścia w małżeństwie i królowaniu raczej nie znalazła. Czy jednak Katarzynie, która również nosiła koronę i jako jedyna z sióstr doczekała się dzieci, ale za swoją "skandynawską...

Anka | 2017-01-08
Na półkach: Przeczytane, Finta, Sprzedam, 2017
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Dużo lepsza niż część pierwsza, pewnie dlatego, że życie Katarzyny przyspieszyło i stało się ciekawsze po ślubie z Janem Finlandzkim. Bardzo dobre spojrzenie również na problemy Polski. Polecam wszystkim, którzy chcieliby poznać dzieje tej polskiej dynastii.

azalia87 | 2014-12-30
Przeczytana: 2004 rok

uwielbiałam te książke jako nastolatka i czytałam kilkakrotnie. bardzo się wczuwałam w losy królewny Katarzyny. Nieszczęśliwym trafem straciłam tę książkę, ale mam nadzieję jeszcze kiedyś ją zdobyć.

Aliath | 2016-11-27
Maggie | 2016-06-09