Izabela Jagiellonka. Królowa Węgier

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Madame_Mozart

Izabela Jagiellonka (1519-1559), królowa Węgier, jest postacią całkowicie w Polsce nieznaną. Tymczasem dzieje tej inteligentnej i urodziwej kobiety sa prawdziwie fascynujące. Izabela dorównywała zręcznością polityczną swej sławnej matce, królowej Bonie, i bez wątpienia przerastała zaletami charakteu i umysłu swą siostrę Annę Jagiellonkę, wyniesioną na tron polski. Sprawując przez prawie dwadzieścia lat rządy na Węgrzech, jako regentka w imieniu małoletniego syna, trzymała w szachu dwie ówczesne, wrogie jej królestwu potęgi - Turcję i Habsburgów. To o niej pisał Mikołaj Rej, że "wiele światem trzęsła".
Książka Małgorzaty Duczmal jest pierwszą biografią Izabeli Jagiellonki ukazującą sie w Polsce. Dramatyczne losy polskiej królewny, która w imponujący sposób stawiała czoło przeciwnościom losu, ukazane zostały na szerokim tle historycznym, pozwalającym zrozumieć główne trendy ówczesnej polityki wielkich mocarstw i przyczyny tragicznego upadku Węgier w XVI wieku.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Rytm, 2000

źródło okładki: http//antykwariat.tezeusz.pl/27417,duczmal-malgorz...»

Mel | 2014-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2014

No właśnie, losy Jagiellonki przedstawione na szerokim tle historycznym. Trochę miałam chaos w głowie od tylu szczegółów. Niekiedy Jagiellonki ze świecą szukać ;)

AnnaDe | 2015-03-31
marek | 2013-11-13