Izabela Jagiellonka. Królowa Węgier

Okładka książki Izabela Jagiellonka. Królowa Węgier Małgorzata Duczmal
Okładka książki Izabela Jagiellonka. Królowa Węgier
Małgorzata Duczmal Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza RYTM
2000-01-01
2000-01-01
Izabela Jagiellonka Węgry XVI wiek Jagiellonowie

1970

Jedna z bardziej znaczących Jagiellonek, lecz czy dobrze nam znana? Chyba nie. Izabella Jagiellonka – córka króla Polski, królowa Węgier, matka pierwszego księcia Siedmiogrodu, „miała świetnych przodków. Były to jednostki postawione najwyżej w hierarchii społecznej, cesarze, królowie, książęta (…) - w większości – ludzie o niebanalnych osobowościach (…) Rodziny jej antenatów cechowała w przeważającej mierze witalność i energia, inteligencja i silna wola, ambicja i przedsiębiorczość, a często także brak skrupułów w realizacji planów życiowych. Na ogół jednak były to rodziny reprezentujące nie tyle prymitywną żądzę władzy, ile wolę oraz umiejętność jej sprawowania, wolę przewodzenia”. I Izabella była ich godną następczynią. Nie tylko z opisanych portretów, ale też przytaczanych faktów wyłania się postać silnej kobiety o miłej twarzy, godnie reprezentującej kraj, którego została monarchinią. Broniącej jego niezawisłości. Kobiety, która szybko straciła męża, a po jego śmierci starała się łączyć obowiązki królowej i matki. Poznając losy Izabeli Jagiellonki, tło polityczne jej życia oraz działalności (bardzo szczegółowo opisane) trudno nie zgodzić się ze słowami:
„Czasem dobrze jest przyjrzeć się datom, często lepiej niż co innego uświadamiają one tragizm losu ludzkiego”.
Pani Małgorzata rzetelnie wykonała podjęte zadanie, ukazała nam postać Izabeli JAgiellonki na tyle, na ile było to możliwe, ze względu na dostępność materiałów źródłowych.

No właśnie, losy Jagiellonki przedstawione na szerokim tle historycznym. Trochę miałam chaos w głowie od tylu szczegółów. Niekiedy Jagiellonki ze świecą szukać ;)

• Historia Polski
  • Biografie