Ryksa Piastówna. Królowa Czech i Polski

Wydawnictwo: Manuskrypt
978-83-923110-1-9
historia
Łukasz Kuć

Ryksa Piastówna (1288-1335) miała życie tyleż barwne, co burzliwe. Urodzona w Poznaniu jako jedyne dziecko księcia wielkopolskiego, później króla Polski Przemysła II, tytułowała się z dumą „bis regina” – dwukrotna królowa, poślubiła bowiem dwóch kolejnych władców Czech, Wacława II Przemyślidę, koronowanego w roku 1300 również na króla polskiego, i Rudolfa Habsburga. Była królową nie tylko...

Ryksa Piastówna (1288-1335) miała życie tyleż barwne, co burzliwe.

Urodzona w Poznaniu jako jedyne dziecko księcia wielkopolskiego, później króla Polski Przemysła II, tytułowała się z dumą „bis regina” – dwukrotna królowa, poślubiła bowiem dwóch kolejnych władców Czech, Wacława II Przemyślidę, koronowanego w roku 1300 również na króla polskiego, i Rudolfa Habsburga. Była królową nie tylko Czech, ale i Polski!

Ryksa charakterem i działalnością wykraczała poza ramy wyznaczone kobiecie przez społeczeństwo średniowieczne. Ceniła niezależność. Nie stroniła od polityki. Przejawiała zainteresowania artystyczne, była fundatorką dzieł sztuki. Nazywana „piękną Polką” stała się też bohaterką skandalicznego jak na owe czasy romansu!

Bauero | 2015-07-22
Przeczytana: lipiec 2011