Meszuge

Wydawnictwo: Muza
Meshugah
83-7319-343-X
ameame

Meszuge - czyli szalony, zwariowany, obłąkany - jest w tej powieści zarówno świat, jak i ludzie, którym przyszło w nim żyć. Szalony jest los, wystawiający bohaterów na zbyt trudne próby, którym nie potrafią i, być może, nie są w stanie sprostać, szalone i nieodgadnione są namiętności, które nimi powodują, szalone są ich nadzieje i złudzenia. Ta niezwykła książka, której akcja rozgrywa się w Nowym Jorku lat pięćdziesiątych, opowiada o miłosnym trójkącie (czy może nawet pięciokącie), którego jednym z wierzchołków jest młoda emigrantka z Polski.

| 2014-09-08
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 08 września 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Meszuge w jidysz oznacza szalonego, zwariowanego, obłąkanego. Kto w tej powieści jest szalony? Czy meszuge jest Max - osiemdziesięciolatek, Aron - facet z pięćdziesiątką na karku czy też Miriam - dwudziestodziewięciolatka związana z nimi dwoma (plus mąż)? A może zwariowany jest świat, w którym przyszło im żyć? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania. W każdym bądź razie, Miriam ma swoje tajemnice, które rzucają cień na jej związek ( związki). Ale jak już śpiewała Hanka Ordonówna "miłość Ci wszystko wybaczy..."

| 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Jakoś trzeba było tę książkę zarekomendować, więc dla przyciągnięcia czytelnika wydawnictwo postawiło na wątek ekstrawaganckiego miłosnego wielokąta, bezsensownie podkreślając, że Miriam jest Żydówką z Polski. W zasadzie notka jest prawdziwa, ale mocno niepełna.

Z Polski bowiem przybyło do Nowego Jorku wielu bohaterów tej historii. Niektórzy jeszcze przed wojną, tak jak Aron Greidinger, tworzący w języku jidysz powieściopisarz i felietonista, który nie doświadczył traumy Holokaustu. Aron zna losy europejskich Żydów z relacji tych późniejszych przybyszy – ofiar hitleryzmu, które przeszły przez getta i obozy zagłady.
Przeżycia wojenne i wspomnienie Zagłady, która odebrała im bliskich, zachwiały wiarę i poczucie sensu życia, spowodowały, że dołączyli do amerykańskiej diaspory, ciesząc się z odnajdywania na obczyźnie dawnych znajomych, z którymi są związani wspólnotą tragicznych losów.

Max Aberdam, ponadsiedemdziesięcioletni, ale pełen energii i osobistego uroku emigrant z Polski,...

Mateusz | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Nijakie, jak każdy geniusz przefiltrowany przez usa. Singer był geniuszem, udowodnił to na szczęście we wcześniejszych książkach.

| 2012-09-24

Mimo iż wolę, gdy akcja w książkach Singera toczy się przedwojennej Polsce, to ta powieść bardzo przypadła mi do gustu.

lucardo | 2016-11-21
kismetka | 2016-11-14