Gabriel Narutowicz. Strzały w "Zachęcie".

Seria: Z medalionem
Wydawnictwo: Śląsk
historyczna
kasiaman55

Kulisy zamachu na pierwszego Prezydenta odrodzonej Rzeczpospolitej, dokonanego przez endeka i fanatycznego nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego.

tomsn | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Biografia ocukrzona wątkiem pośmiertnym. Postać Narutowicza jest rozanielona i uświęcona co nie sprzyja obiektywizmowi. Ruch Narodowy jest przez autora potraktowany surowo, niemal na równi z zabójcą Prezydenta Narutowicza. Warto przeczytać głównie dla stenogramów z sali sądowej, to wybitne świadectwo epoki.

Bloo | 2010-09-25
Przeczytana: styczeń 2010

Hmm, książkę czyta się szybko i przyjemnie. Jak się już zacznie, to trudno się od niej oderwać. Jest bogata w fakty, dużo w niej cytatów wzorowanych na dialogi, przez co, czasem wydaje się, że czytamy powieść. No właśnie, jako historyk, mam pewien dylemat, bo pod względem naukowym dużo tej książce brakuje, a przede wszystkim autor wykazał się kompletnym brakiem obiektywizmu. Nie przeszkadza to, jeśli traktujemy książkę, jako lekką rozrywkę. Jednak mnie chwilami brakowało jakiegoś... czy ja wiem? Chłodnego spojrzenia na Narutowicza. W książce rysuje się go bowiem, jako idealnego, niemal pod każdym względem - nie przeczę, że taki był, bo to jedna z najszlachetniejszych postaci polskiego dwudziestolecia międzywojennego - jednak można było szerzej spojrzeć na jego osobowość, pokazać kilka stron, nie tylko swoją własną, uznaną za słuszną. Dlatego 4, a nie 5 gwiazdek.
Mimo wszystko, polecam.

krynston | 2015-12-24