Wojna Domowa W Hiszpanii 1936-1939

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Hiszpańska wojna domowa była czymś więcej niż bratobójczymi walkami. W lipcu 1936 r. nikt nie mógł przewidzieć, że nieudany pucz wojskowy może zapoczątkować trzyletni zaciekły konflikt, przenikający granice państw i budzący namiętności, a także podziały w całej Europie. Pozycja dostarcza wyczerpującej i wszechstronnej analizy tego fascynującego i złożonego tematu, bada społeczne i polityczne podziały zarówno w czasach monarchii burbońskiej, jak i Pierwszej Republiki, oferuje oryginalny i zwarty opis politycznego, społecznego i militarnego wkładu, odkrywa istotny międzynarodowy wymiar wojny, rozważa kwestie gorzkiego dziedzictwa wojny i ustanowienia dyktatury.

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=4003

Krzysiek | 2015-05-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Hiszpańska wojna domowa w pigułce. Przyczyny, przebieg, skutki.
Do tego kwestie polityczne i międzynarodowe.
Niby wszystko jest.

Czemu więc tak niewiele punktów? Ano dlatego że autor jest łaskaw pisać o tym "szarym" moralnie konflikcie jako o walce republikańskiego dobra z faszystowskim złem, nie zwracając uwagi na jakiekolwiek przewiny po stronie republikańskiej. Taka tendencyjność jest poniekąd zrozumiała, ale nie powinna być widoczna u historyka.

Mar | 2015-09-11

Na szczęście tematyka wojny domowej nie dostała się w łapy prawicowych rewizjonistów. Idea ocalała.

MASH | 2016-11-01
Calarod | 2016-02-21