Polska Zgwałcona

powieść historyczna
De Facto
2005-01-01
2005-01-01

Dla jednych Mikołajczyk będzie naiwnym, niekompetentnym i nieudolnym politykiem, dla drugich bohaterem, który rzucił wyzwanie imperium zła i jego polskim wykonawcom. Swoje racje przedstawia w powyższej pozycji. Opisuje też "taktykę salami" stosowaną przez komunistów w celu ujarzmienia społeczeństwa polskiego i próby przywódcy PSL zachowania choćby pozorów demokracji i alarmowaniu świata o tym co się u nas dzieje

Książka jest relacją premiera RP na uchodźctwie z okresu okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy i później sowietów. Z pewnością nie jest to spowiedź, a raczej próba usprawiedliwienia. Moim zdaniem udana. Ale nie sama postać autora i jego działania są tu najważniejsze. Osobiście jego starania oceniam wysoko, ale nie miały większego znaczenia dla losów Polski, które zostały przesądzone już podczas spotkania Wielkiej trójki w Teheranie. Jedynie zamortyzowały skutki.

Książka jest świadectwem kolejnej zdrady jakiej dopuścili się alianci, nasi "sojusznicy", nasi "przyjaciele". Mikołajczyk odsłania nam krok po kroku brudny i brutalny świat polityki, gdzie (jak mawiał Churchill) nie ma przyjaciół ani wrogów, są interesy.

Byliśmy za słabymi graczami, aby przysiąść przy stole i zagrać z mocarstwami jak równy z równym. Do stołu pozwalano nam czasem się dosiąść, kiedy wszyscy inni gracze znali karty oprócz nas. Wodzono nas za nos, jak małe dzieci - niemieliśmy wówczas polityków (i nadal nie mamy) wielkiego formatu, geopolityków, którzy potrafiliby przejrzeć grę przeciwników i odpowiednio zagrać, albo zablefować.

Byliśmy jak ten głupi kurczak, tuczony pięknymi słówkami nie zdający sobie sprawy, że jest już przeznaczony na rosolnik.

Polska została brutalnie zgwałcona przez Niemców i sowietów, ale alianci przyprowadzili nas do oprawców i trzymali podczas zbiorowego gwałtu, żebyśmy nie wierzgali - to powinniśmy nazywać po imieniu, jako współudział w zbrodni.

Ważna książka na mojej półce, którą czyta się z wypiekami, choć tematyka bardzo bolesna. Odsłania kulisy naiwnej polityki Polski z innymi krajami. Powinna być przestrogą i nauką dla współczesnej polityki - nie ma przyjaciół ani wrogów, są interesy.

Polecam książkę nie tylko historiofilom.

książka opisuje to jak agenci komunistyczni przysłani do Polski przez Moskwę przejęli władzę, jak uciskali Polaków, zabijali, gwałcili, zastraszali i przekupywali polskich polityków. To co wprawiło mnie w osłupienie to to, że pomimo wszechobecnej propagandy i tak ponad 70% Polaków nie chciało głosować na komunistów... nasz naród dobrze wiedział co się działo - bez terroru komuniści nie przejęliby w Polsce władzy. Przyznam, że w trakcie lektury aż "łza się w oku kręci" - Polacy zostali zostawieni przez wszystkich swoich sojuszników, alianci pomimo tego, że wiedzieli co w Polsce robili Rosjanie nie uczynili w praktyce nic aby nam pomóc.

• Historia Polski
  • Polska