Kobiety fatalne

Wydawnictwo: Świat Książki
kobiety, biografie, polityka
Witold Lisek

"Kobiety fatalne" to zbiór pięciu szkiców biograficznych, opisujących losy głośnych w historii postaci: Elżbiety I, Karoliny de Corday, Herminii de Staël, Charlotty Habsburskiej, Maty Hari. Autor ukazuje mechanizm wikłania się swoich bohaterek w sytuacje, które doprowadzają je i ich bliskich do tragicznego finału. Wartka narracja prowadzi Czytelnika przez świat intryg, żądzy władzy, prestiżu...

Wartka narracja prowadzi Czytelnika przez świat intryg, żądzy władzy, prestiżu i bogactwa, w którym obłęd, zbrodnia i występek stanowią naturalne zwieńczenie ludzkich poczynań.

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Stać mnie na samodzielną opinię, ale nie można pominąć faktu, że na „naszym” portalu „lubimy czytać” ocenie poddano 14 książek upartego pana Ruszczyca /upartego bo pisze od 25 lat/ i łącznie summa summarum czytelnicy spłodzili 5 opinii, co stanowi 0,357 opinii na sztukę. Trzech jego książek w ogole nie oceniono, a 10 pozostałych /z wyłączeniem książki o Rasputinie, którego imię zawsze przyciąga/ oceniono średnio na 5,89; czyli mając na uwadze wyrozumiałość czytelników - ewidentne DNO.
Autor wybrał sobie pięć kobiet z gatunku „femme fatale”, a że akurat te - to jego prawo. Męczyłem się od pierwszej strony, bo talent Ruszczyc ma w zagmatwaniu najprostszej wiadomości. Na stronie 11 pisze o Joannie I /1326-1382/, królowej Neapolu /1343-1382/:
„Prowansalski astrolog Anselme zapytany, kto będzie jej mężem, odpowiedział: „A.L.L.O”. Były to W ISTOCIE początkowe ...

Czytałam tę książkę dawno temu, ale chyba na zawsze utkwiła mi w pamięci postać Karoliny de Corday.
Właśnie z "Kobiet fatalnych" dowiedziałam się o tej postaci, która zabiła Marata, jednego z przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej, w chwili, gdy zażywał zdrowotnej kąpieli. De Corday zrobiła to z zimną krwią i nie tylko przyznała się do zbrodni, ale oświadczyła, że gdyby mogła, powtórzyłaby swój czyn. Z godnością przyjęła wyrok skazujący ją na gilotynę.
Autor ciekawie pokazał motywy, jakimi kierowała się młoda kobieta, nazwana później "aniołem morderstwa".

Równie interesująco Ruszczyc przedstawił sylwetkę Maty Hari, powszechnie uważanej za najsłynniejszą kobietę- szpiega, w rzeczywistości być może wcale nie mającej na sumieniu zdrady stanu.

Autor nie ocenia postępowania swoich bohaterek. Pokazuje ich plusy i minusy, próbuje dociekać, jak naprawdę wyglądało ich życie, które później najczęściej zostało zniekształcone przez legendę i plotki. Szuka również odpowiedzi na pytania...

mariola | 2016-09-30
Jolka | 2016-06-29