Opowiadania petersburskie

Okładka książki Opowiadania petersburskie
Mikołaj Gogol Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
122 str. 2 godz. 2 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Koliber
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Data 1. wydania:
2019-01-01
Liczba stron:
122
Czas czytania
2 godz. 2 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Jerzy Wyszomirski
Tagi:
literatura rosyjska XIX wiek opowiadania
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,6
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Ocena 7,0
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
302 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
662
153

Na półkach:

Ostatnio czytałem książkę Nabokova, w której wychwalał ponad niebiosa Gogola, więc poddany tej niezwykle silnej sugestii (jaką jest reklama geniusza wielbionego na klęczkach) - sięgnąłem po opowiadania Petersurskie (w sumie już czytałem wcześniej NIKOLAJA, nie zachwycił mnie tak jak Słowacki nauczyciela w Ferdydurke, ale powiedzmy, że coś tam mi podeszło).

Autor "Lolity" stawiał go jako poetę dorównującego Szekspirowi, a fakt, że jest na świecie lekko "niedoceniany" zrzucał na tłumaczy (ach Ci biedni tłumacze, czy którykolwiek chociaż raz nie został skrytykowany?). Oczywiście nie zgadzam się z tym, ponieważ tutaj nawet nie było widać 'prób' układania metafor i innych środków stylistycznych, więc nawet jeśli tłumacz byłby słaby, to zwyczajnie nie miał czego (kolokwialnie mówiąc) skopać. No, chyba że był tak bezczelny i wycinał takie epickie porównanie jak "moja miłość bucha płomieniem o mocy tysiąca słońc" i wstawiał zwykłe "kocham", ale wątpię, żeby ktoś był tak bezczelny. Tutaj Gogol jakimś wielkim poetą nie jest, ale to nie znaczy, że jest słabym pisarzem (podobnie jak inni Rosjanie np. Dostojewski nie bawił się w eksplorację językowych chwytów, wolał spokojny język, a przecież geniusz niepodważalnym był, jest i będzie). Jakie są zatem zalety Gogola ? Przede wszystkim: mistrzowska analiza psychologiczna (jak to ruscy).

W pierwszym opowiadaniu pod tytułem "szynel" (po polskiemu - płaszcz chyba) poznajemy niezwykle sympatycznego urzędnika Akkakiusza zajmującego się przepisywaniem dokumentów państwowych, który jest tak doskonały w swoim fachu, że przez całe życie zajmuje to jedno z najniższych stanowisk (kolejnym powodem jest fakt, że np. nie potrafi, chociażby lekko modyfikować tekstów-to przekracza jego możliwości, może tylko przepisywać słowo w słowo) i wbrew temu, co większość może sobie pomyśleć, nie smuci go to, ponieważ kocha swoją pracę. Kocha ją miłością absolutną i bezwarunkową, i tą właśnie miłość Gogol ujmuje w psychologicznie-groteskowy klimat, od czasu do czasu wspominając o społeczeństwie rosyjskim uwięzionym przez sztywne ograniczenia klasowe (hierarchia itp). Pisarz doskonale odmalowuje osobowość Akakiusza pisząc nie-wprost. Przedstawia nam człowieka myślącego o pracy dwadzieścia cztery godziny na dobę, praktycznie odciętego od rzeczywistości, tkwiącego wzrokiem we frazach, które przepisuje każdego dnia itd. - nie jest on w stanie nawet zauważyć, jak ktoś z okna wylewa mu brudy domowe prosto na łeb. Jak można się domyślić Gogol nie opisuje nam w kółko powtarzanego rytuału "pracasenobiad" (ewentualnie "senobiadpraca" albo w niezwykle skrajnym przypadku "obiadpracasen"), ponieważ coś musi pójść do przodu i pchnąć fabułę. Tak właśnie malutki świat Akkakiusza zostaje zrujnowany, kiedy jego Szynel okazuje się bezużyteczny i musi zainwestować w nowy. Tutaj dostajemy obraz tragikomicznych zmagań bohatera, których efektem będzie uzbieranie pieniędzy koniecznych do zakupu. Tak z grubsza wygląda fabuła i więcej zdradzać nie zamierzam (chociaż jestem zdania, że ze znajomością fabuły niewiele się traci, ponieważ nie o siłę historii chodzi w tym wypadku). Cała historia dostaje drugą warstwę, w której rzeczywistość miesza się z fikcją i przez chwilę możemy na własnej skórze poczuć dotyk sennych płatków śniegu Petersburga.

Drugie opowiadania nie zamierzam opisywać, bo sam "szynel" mógłbym ocenić na 8/10, a "newski" na 6/10 (ocena dla książki uśredniona jak widać).

Podsumowując: z całego serca polecam Szynel, bo autor potrafi pokazać wnętrze bohatera, opisując, to jaki on jest na zewnątrz (zachowaniem opisuje charakter), co wbrew pozorom jest trudniejsze, niż się niektórym wydaje (przeciętna psychologia w książkach ogranicza się np. do napisania "on jest alkoholikiem", a prawdziwy mistrz potrafi ująć ten alkoholizm w rytm nieskończonych libacji, rozpadu rodziny i jakiegoś sadomasochistycznego orgazmu w samoponiżeniu).

Ostatnio czytałem książkę Nabokova, w której wychwalał ponad niebiosa Gogola, więc poddany tej niezwykle silnej sugestii (jaką jest reklama geniusza wielbionego na klęczkach) - sięgnąłem po opowiadania Petersurskie (w sumie już czytałem wcześniej NIKOLAJA, nie zachwycił mnie tak jak Słowacki nauczyciela w Ferdydurke, ale powiedzmy, że coś tam mi podeszło).

Autor "Lolity"...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    451
  • Chcę przeczytać
    283
  • Posiadam
    107
  • Literatura rosyjska
    17
  • Rosja
    11
  • Klasyka
    6
  • Chcę w prezencie
    6
  • Literatura rosyjska
    6
  • Ulubione
    5
  • Teraz czytam
    5

Cytaty

Więcej
Mikołaj Gogol Opowiadania petersburskie Zobacz więcej
Mikołaj Gogol Opowiadania petersburskie Zobacz więcej
Mikołaj Gogol Opowiadania petersburskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także