Miasta soli. Zagubieni

Wydawnictwo: Smak Słowa
Mundun al-milh. At-Tih
beduini, kultura arabska
bursztynowa

„Miasta soli. Zagubieni” to pierwsza część cyklu Miasta soli, pisanego przez Munifa w latach osiemdziesiątych. To monumentalne dzieło, składające się z pięciu części i liczące ponad 2500 stron, jest krytycznym spojrzeniem na arabskie społeczeństwo, dającym obraz jego głębokiej przebudowy od czasów plemiennych po odkrycie ropy i inwazję Zachodu, oraz ukazującym negatywny wpływ, jaki to zderzenie cywilizacji wywarło na tradycyjną kulturę arabską. Kreśląc historię świata arabskiego, Munif dowodzi , że Arabowie są ofiarami ucisku, wykorzystywania i niesprawiedliwości ze strony cywilizacji zachodniej. Odkrycie ropy zapewniło bogactwo elitom, podczas gdy większość nadal cierpi niedostatek oraz jest prześladowana politycznie.

Pierwsza część, „Miasta soli. Zagubieni” obejmuje lata 1933/1953. W małej, żyjącej na pustyni społeczności Beduinów odkryte zostają złoża ropy naftowej, co powoduje nagły przypływ zainteresowanych intratnym przedsięwzięciem cudzoziemców. Między Beduinami a przybyszami z Zachodu dochodzi do konfliktów na tle kulturowym.

Miejsce akcji nie jest bliżej określone, co przesądza o spojrzeniu na żyjących w nim mieszkańców jako na członków całej, wielkiej wspólnoty Arabów, bez podziału na narodowości.

Munifa często określa się mianem twórcy nowego gatunku literackiego – powieści odzwierciedlającej społeczne, polityczne i gospodarcze problemy współczesnego społeczeństwa arabskiego. Wierzył, że słowo może stać się skutecznym narzędziem do zmian, a literaturę traktował jako środek do zwiększania świadomości i wrażliwości społecznej. Jest to także próba przedstawienia historii tej części świata oczami tubylca, podyktowana chęcią zaprezentowania szerszym kręgom prawdziwego oblicza inwazji cywilizacji Zachodu na kulturę arabską. Ropa naftowa, zdaniem Munifa, razem z dyktaturą polityczną przyczyniła się bowiem do upadku, dezorientacji i cierpienia społeczeństwa arabskiego w jego poszukiwaniu drogi do nowoczesności.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2010

źródło okładki: http://smakslowa.pl/

takisobiejac | 2013-01-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Przeciętny Polak myśli, niestety, o Arabie przez pryzmat religii, zakwefionych kobiet, śniadych imigrantów we Francji. Bo tylko to widzi w telewizji, tylko o tym słyszy w radiu, tylko z tym styka się w gazetach czy na popularnych portalach internetowych.
Jest na szczęście w naszym kraju garstka osób, których te stereotypy nie obchodzą, i ja się do tej garstki zaliczam. Nie znaczy to, że nie mamy pytań, i że wszystko jest dla nas jasne. Myślę, że dwa najczęściej zadawane pytania przez ludzi z tej mniejszej grupy Polaków to: 1) Jak w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Katar, Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie przebiegł niezwykle szybki proces od beduina do właściciela ropociągów? 2) W jaki sposób w krajach Zatoki koegzystuje się rdzennym mieszkańcom (którzy często są już w mniejszości) z pracownikami napływowymi z Indii, Pakistanu, Filipin i innych krajów?
W książce panu Munifa mamy odpowiedź na pytanie numer jeden, a kończąc czytać ową sagę domyślimy się chyba i odpowiedzi na...

justi | 2012-03-17
Na półkach: Przeczytane, Azja, Afryka
Przeczytana: 17 marca 2012

Książka o Arabach, napisana przez Araba. Ukazuje ich mentalność i styl życia, porównuje ze światem Zachodu, który my dobrze znamy.
Arabowie to ludzie pełni wiekowej mądrości przekazywanej z pokolenia na pokolenie, ludzie tradycji, honoru, wytrwałości, wiary i poezji. Szkoda, że ich świat się kurczy.

mandżuria | 2010-12-14

Bardzo lubię książki nie tylko opowiadające o innych kulturach, na co dzień dla mnie niedostępnych, ale także przedstawiające zderzenie ich z rzeczywistością dobrze mi znaną. „Zderzenie” nie jest tu może najszczęśliwszym słowem, ponieważ nie zawsze towarzyszą tym spotkaniom gwałtowne emocje, myślę, że znacznie częściej jest to miarowe poznawanie się, wzajemna fascynacja i niezliczona ilość pytań. Oczywiście, wszystko zależy od nastawienie obu stron, nie tylko do samego procesu poznawczego drugiej kultury, ale przede wszystkim jej przedstawicieli, którzy poza byciem żywymi spadkobiercami bogatej tradycji, pozostają głównie zwykłymi ludźmi, którzy chcą żyć po swojemu, czyli we własnym odczuciu normalnie. Myślę, że w tym właśnie tkwi sedno konfliktu opisanego przez Abd ar-Rahmana Munifa w pierwszej części jego pokaźnych rozmiarów dzieła „Miasta soli”, zatytułowanej „Zagubieni”. Wychowany w Jordanii autor mogący się poszczycić saudyjsko-irakijskimi korzeniami należy do najbardziej...

veg_mania | 2012-07-21

Niezwykle ciekawa, wciągająca, okrywająca mentalność ludzi Wschodu pozycja. "Prostota" i "czystość" Wschodu vs. zachodni konsumpcjonizm i egoizm. Czekam na kolejne pozycje w serii.

Kobi | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016