Drogi wolności

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Les Chemins de la liberte
filozofia i etyka
Sahara9

W Drogach wolności pisarz podejmuje zagadnienie wolności i jej drugiej strony (jej nieuchronnego cienia): złej wiary (mauvaise foi). Ta ostatnia jest jedną z najbardziej oryginalnych kategorii filozoficznych Sartre'a. Pewną wskazówką jest już tytuł cyklu: drogami wolności chodzą wszyscy jego bohaterowie. Jednak zupełnie inną kwestią jest, jaki użytek czynią oni ze swojej wolności. Nie przestając być wolnymi, bohaterowie Dróg wolności w ten czy inny sposób prezentują postawę, którą Sartre nazwał postawą złej wiary lub myślenia w złej wierze i tylko w nielicznych momentach doświadczają przebudzenia. Wówczas to stają się na krótko ludźmi żyjącymi w sposób autentyczny.

źródło opisu: www.zielonasowa.pl

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Wojciech N | 2011-07-27
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2011

Nie będę się rozpisywał na temat samej treści książki, ponieważ jest to zbyt rozległy temat. Powiem jednak, że by w pełni ją docenić, wypadałoby przeczytać najpierw "Byt i nicość", oraz "Egzystencjalizm jest humanizmem".
Jeśli chodzi o moje wrażenia z lektury, to są one jak najbardziej pozytywne. Książka jest całkiem przystępna, czyta się ją lekko. Jednakże jak dla mnie istnieje kilka zgrzytów - nie lubię zbytnio eksperymentów z formą, przez co czytanie 2. tomu było dla mnie do pewnego momentu straszną katorgą, znieść to mogłem dopiero po przyzwyczajeniu się. Również forma drugiej części tomu 3. nie jest zbyt przystępna - brak akapitów i ładnego rozłożenia dialogów nieco utrudnia lekturę i spowalnia dynamikę czytania.

dziś_jutro_czytam | 2014-12-26
Przeczytana: grudzień 2014

Egzystencjalny rollercoaster, wywołujący całe spektrum uczuć i emocji – od odrzucenia, niechęci i negacji, do zrozumienia, akceptacji i zgody na przedstawioną rzeczywistość.
Trudno zaaprobować niejednoznacznych, wielowymiarowych, pełnych przywar, czasem antypatycznych Sartrowskich bohaterów, budzących na ogół awersję i niechęć, ale też poprzez swoje niedoskonałości i słabości będących istotami bardziej ludzkimi i prawdziwymi.
Gombrowicz w swoich „Dziennikach” zastanawiał się czy Francuzi dobrze zrobili wybierając na „flagowego” przedstawiciela swojej literatury Prousta a nie Sartre'a … i może coś w tym jest? Oczywiście trudno porównywać te tak odmienne, różne pisarstwo, zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku styl i forma mają swoje wady i zalety. Proust był szczególarzem, detalistą, wyłuskującym najmniejsze rysy rzeczywistości, najdrobniejsze ludzkie cechy, rozciągającym czas opowiadania do granic możliwości. Sartre jest bardziej zwięzły, zwarty i oszczędny, jego zdania są...

magdalena | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Drogi wolności to książka trochę o miłości, trochę o trudnych czasach związanych z II Wojną Światową, trochę o przyjaźni i relacjach międzyludzkich. Ale najbardziej jest to książka o wolności osobistej każdego człowieka.
Sartre w wolności upatruje największy skarb każdego człowieka. A jednocześnie widzi w niej zagrożenie i największe przekleństwo. Wolność ograniczana jest bowiem przez odpowiedzialność. Odpowiedzialność za swoje czyny nie pozwala, często ogranicza człowieka, który mimo pozornej wolności ucieka przed nią, szuka sprawdzonych, bezpiecznych rozwiązań.
Mądra, intrygująca i pouczająca lektura.

Boo | 2011-06-01
Na półkach: Przeczytane, Smak życia.

nie kroczyłabym wybranymi drogami życia gdyby nie ta książka...

TZ241 | 2012-03-28

Podchodziłem z rezerwą przestraszony nazwiskiem autora, ale rzecz czyta się zaskakująco lekko. Książka napisana w doskonały sposób- zmysłowa, barwna, tętniąca życiem.

dintah | 2014-07-08

"drogi wolności" to fantastyczny wstęp do tego, żeby nigdy nie czytać "bytu i nicości". egzystencjalizm w wydaniu Sartre'a jest pociągający, ale tylko dla ludzi bardzo młodych lub tych, którzy potrzebują nieistotnych intelektualnych wyzwań

Funia | 2011-04-22

Dobrze mi się to czytało.

Joe | 2016-04-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane