Jak kochać i być kochanym

Tłumaczenie: Tomasz Smiatacz
Wydawnictwo: Bernardinum
The secret of staying love
83-7380-274-6

Autor, amerykański jezuita, rozmawia z czytelnikami o sprawach intymnych w sposób prosty i przystępny, by razem z nimi podjąć próbę rozwiązania tajemnic miłości.

rozpisana94 | 2017-07-24
Przeczytana: 20 lipca 2017

John Powell w bardzo przystępny sposób wyjaśnia na czym polega miłość do drugiego człowieka. Dodaje też, że punktem wyjścia takiej miłości jest miłość do samego siebie. Na początku można się zdziwić, ale wiele w tym prawdy, o czym można przeczytać. Często miłość własna mylona jest z egoizmem, przez co na początku się to nie zgrywa – po tej lekturze może się to zmienić. Autor wskazuje również na istotę naszego dzieciństwa i podaje przyczyny naszych emocjonalnych reakcji, na które – szczerze mówiąc – do tej pory inaczej patrzyłam.

Myślę, że książka „Jak kochać i być kochanym” może zmienić poglądy na temat sfery emocjonalnej życia człowieka. Pozwala spojrzeć na uczucia i emocje w nieco inny sposób i sprawić, że być może lepiej zrozumiemy samych siebie i drugiego człowieka.

Polecam gorąco tym bardziej, że książka pisana jest przystępnym językiem i zawiera przykłady z życia autora potwierdzające wysnuwane przez niego tezy. Na końcu można znaleźć ćwiczenia służące porozumieniu,...

Oberon | 2016-07-11

Miło jest przeczytać książkę będącą dziełem katolickiego zakonnika, w której autor ani przez chwilę nie próbuje narzucić czytelnikowi swoich poglądów, ani na siłę go nawracać. Zamiast tego każda teza zostaje tu solidnie uzasadniona, a każde zdanie wydaje się być dokładnie na swoim miejscu. Osoby stroniące od tematyki religijnej mogą czuć się bezpiecznie - autor pisze bardziej jak dobry wujek-psycholog, niż "stereotypowy" ksiądz.

Powell opowiada o temacie trudnym, bo o miłości. Autor unika brnięcia w otchłani uczuciowo-psychologicznych znaczeń, zamiast tego koncentrując się na praktycznych radach. Uczy, co jest niezbędne w prawidłowo funkcjonującym związku pomiędzy dwojgiem ludzi. Samą definicję związku traktuje bardzo uniwersalne, a porady można zastosować w każdym rodzaju relacji z drugim człowiekiem.

Polecam tę książkę praktycznie każdemu, kto pragnie nieco głębiej spojrzeć na swoje więzi z innymi ludźmi, nauczyć się odczytywać swoje emocje oraz zrozumieć, po co właściwie...

Tomasz Kwasik | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Czy można kochać samego siebie, przecież to egoizm? A jednak; Kochaj bliźniego jak siebie samego, zatem nie można kochać innych, prawdziwą pełną miłością nie kochając siebie.

Paolina_pl | 2011-12-16
Przeczytana: 2009 rok

Książka uczy, jak naprawdę powinno się kochać ludzi. Zwraca uwagę na sprawy, których my często nie dostrzegamy w ferworze codziennych spraw.

Marceli | 2016-01-19
Przeczytana: styczeń 2016

Bardzo dobra książka, pozwalająca spojrzeć na miłość. Autor przedstawia ogląd naszych codziennych reakcji i zachowań, z których wagi często nie zdajemy sobie sprawy. Według mnie książka kierowana jest do wszystkich, bez względu na zaawansowanie w życiu miłosnym.

Ewelina Mackiewicz | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

Książka dobra, ale nie aż tak bym miała ją polecać. Jest trochę wartościowych rad, ale są też rzeczy nie dla każdego jasne i zrozumiałe. Dość długo ją czytałam i jakoś doczytałam do końca.

camiluska | 2012-04-16

lipny poradnik