Święty i diabeł. Życie świętego Jana Vianneya, proboszcza z Ars

Heilige und sein Dämon
978-83-7604-062-2
koralowadama

Przełożył Jan Efrem Bielecki
Już szóste wydanie beletrystycznie, żywo i pięknym językiem napisanego życiorysu św. Jana Vianneya (1786–1859), słynnego Proboszcza z Ars, który przez ponad czterdzieści lat toczył walkę z szatanem o dusze swoich parafian.

źródło opisu: Wydawnictwo Karmelitów Bosych, 2010

źródło okładki: http://www.wkb-krakow.pl/index.php?s=karta&id=85

książek: 1990
Renax | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Jest to moja pierwsza książka hagiograficzna, po 'Żywocie św. Aleksego' z pierwszej klasy liceum.
Połowę książki wysłuchałam, a resztę przeczytałam. Przyznam się, że w połowie miałam zamiar porzucić lekturę, aż tak historia wydała mi się nierealna. Miałam takie wrażenie, jakie nieraz ma się czytając romans, że autor kreuje przed czytelnikiem rzeczywistość odległą o lata świetlne od życia. Natłok żywności, ubrań w naszej Europie sprawia, że czytanie o człowieku, który żywił się ziemniakami i oddawał ostatnie portki biednym sprawia, że jest to historia z innego świata.
No ale przemogłam się, i końcówka była bardzo piękna. Chce się wierzyć, ze tacy ludzi istnieli, że wierzyli w Człowieka, w JEGO DOBRO.
Poza tym, tak jak w 'Dzienniczku św. Faustyny' urzekła mnie skromność postaci. Lubię czytać o takich ludziach, lubię takich ludzi, korzy zdarzają się naprawdę, i trzeba może więcej pokazywać takiej cechy, pomimo panującego kultu samouwielbienia i parcia do przodu.
Książę oceniam...

Sagittaire | 2016-03-14
Na półkach: Religia, Przeczytane
Przeczytana: 2001 rok

Książkę czytałam kilkanaście lat temu i pamiętam ją jak przez mgłę. Po tym czasie pamiętam jednak, że bardzo łatwo się ją czytało, momentami była bardzo zabawna, nie przytłaczała. Pozostało mi też w głowie nieco faktów historycznych, na temat epoki, zdarzeń społecznych itd, które potem sobie trochę posprawdzałam, ponieważ książka wzbudziła w tych kwestiach moją ciekawość.
Sądzę, że to taka książka w sam raz dla katolika, który wcześniej nie czytał żadnego życiorysu świętego, a chciałby jakiś :) Przez to, że posiada formę przystępnej powieści odbiera ją się łatwo, a przy okazji człowiek ma okazję otrzeć umysł o rzeczy nie z tego świata.
Jan Maria z książki wzbudza zaufanie i sympatię, można go poprzez książkę poznać i polubić. Przynajmniej ja go polubiłam. Wzbudza też zachwyt siłą swojego charakteru i wiarą która góry przenosi.
A że czasy dość odległe, to mamy możliwość w dodatku otarcia się o dawną świętość, którą utożsamiano wówczas z wyrzeczeniami i cierpieniem. Święte siostry...

knigoholiczka | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Na tę książkę każdy może mieć inną opinię. Myślę, że szczególnie może się spodobać osobom, które wierzą w Boga, katolikom. Prosty język, ciekawy życiorys, czego chcieć więcej? Przyznam się, że rzadko czytam takie książki, ale ta mnie po prostu zachwyciła. W łatwy i przystępny sposób przedstawia życiorys świętego Jana Marii Vianeya, francuskiego kapłana żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Dzięki tym przymiotom ta książka spodoba się zarówno dzieciom i dorosłym mnie książka zaciekawiła, wciągnęła i wzruszyła, a na końcu prawie wywołała łzy. Możecie wierzyć lub nie, ale mnie nie jest łatwo doprowadzić do takiego stanu.
Na książkę trafiłam dzięki rekomendacji znajomej pani bibliotekarki. Nie żałuję przeczytania ani tej książki ani poprzednich Wilhelma Hünermanna.
Polecam.

Wiki | 2012-05-01
Na półkach: Przeczytane, PrB

Życie proboszcz z Ars to rzeczywiście materiał na pasjonującą opowieść. Biografia jest napisana lekko, ciekawie, czyta się ją szybko. Jednak przyznajmy, że nie jest wybitna. Mocny zgrzyt, bardzo przeszkadzający w czytaniu, to przemycanie do historii Świętego Proboszcza własnych poglądów politycznych autora vel zajadłe krytykowanie Cesarstwa, a raczej plucie jadem w stronę Napoleona Bonaparte i kwiatki typu: "Wszędzie było słychać okrzyki: Precz z Burbonami, precz ze szlachta, precz z księżmi(...) W każde chwili można było się spodziewać szturmu na seminarium" co u czytelnika znającego ówczesne realia prowadzi do wybuchu śmiechu lub zwyczajnej chęci sięgnięcia po inne rzetelne opracowanie o życiu tego wspaniałego człowieka, jakim był proboszcz z Ars, tym razem do takiego, które nie będzie nasycone propagandą.

Przemysław Zyra | 2014-11-25
Na półkach: Top!, Polecam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

Żywot świętego proboszcza w formie powieści. Czyta się szybko i przyjemnie. Ale co najważniejsze - książka inspiruje, bo postać świętego na prawdę była wybitna. Polecam!

Szymon | 2015-02-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Niezwykłe przedstawienie świętego proboszcza z Ars - nie jest to typowy "cukierkowy" życiorys świętego, który w piątki nie ssie piersi matki bo jest post i biczuje się pępowiną już w łonie matki, ale jest to realny opis walki o świętość, nie pomijając upadków, wad i prawdziwej walki o świętość. Szczerze polecam, sam przeczytałem dwa razy...

Kieszonka 112233 | 2010-07-25
Przeczytana: 1989 rok

jedna z książek, która wprowadziła mnie w bardzo interesujący sposób w świat żywotów świętych, napisana jest w innym tonie niż przeważnie zwykło się czytać biografie świętych, po za tyn sama osobowość postaci przestawionej w książce jest niezwykle interesująca i potrafi wchłonąć czytelnika

Skubaniec | 2015-11-08
Przeczytana: 04 listopada 2015

Książka na prawdę genialna. Proboszcz z Ars już od dawna chodził za mną, a szczególnie jego kazania. Książka bardzo nie wciągnęła, choć pod koniec zapał do czytania lekko przygasł. Mnóstwo humoru, nawet przy tym jak umierał ksiądz który szkolił młodego Vianneya. Zachęcam do zapoznania się z biografią tego świętego i jeszcze goręcej zachęcam do naśladowania go.

eskimos | 2013-02-19
Przeczytana: 2012 rok

Sposób życia Proboszcza co prawda nie jest dla mnie bo nie jestem osobą duchowną ale lekcja pokory którą wyczytuję z tej książki jest jak najbardziej dla mnie. Pozwala zrozumieć jaką radość daje bycie użytecznym dla innych.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Wcześniejsze