W poszukiwaniu SUSY. Supersymetria, struny i teoria wszystkiego

In search of SUSY
83-7150-847-6
fizyka, symetria, teoria
Agnieszka

Rewolucja kwantowa, przynosząc nieokreśloność i zacierając pozornie oczywiste rozróżnienie między cząstkami i falami, odmieniła nasz pogląd na świat. Dopóki sądzono, że materia składa się wyłącznie z neutronów, protonów i elektronów, sprawa była względnie prosta. Jednak w połowie obecnego stulecia znano już piętnaście cząstek elementarnych, a ciągle pojawiały się kolejne. Wielu fizyków uważa, że wkrótce poznamy kompletną "teorię wszystkiego", obejmującą wszystkie cząstki i sprowadzającą cztery podstawowe siły natury - grawitację, elektromagnetyzm, silne i słabe oddziaływanie jądrowe - do jednej supersiły. Głównym pojęciem tej hipotetycznej teorii jest zasada supersymetrii, SUSY. John Gribbin z zapałem przekonuje, że naukowcy poszukujący SUSY już niedługo będą mogli przedstawić dowody doświadczalne i tym samym udzielić pełnej odpowiedzi na pytania od dawna nurtujące ludzkość.

Jacek | 2013-04-23
Przeczytana: grudzień 2012