Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata

Okładka książki Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata John Gribbin
Okładka książki Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata
John Gribbin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki popularnonaukowa
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Tytuł oryginału:
13.8: The Quest to Find the True Age of the Universe and the Theory of Everything
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2016-10-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-27
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380970021
Tłumacz:
Tomasz Krzysztoń
Tagi:
Tomasz Krzysztoń
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
20 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
466
132

Na półkach: ,

Nie podobała mi się ta książka. Wyjaśnienia były dość mętne, bardzo przeszkadzało mi skakanie po datach - najpierw lata 60., potem cofanie się wstecz, potem z powrotem do przodu, aż znowu lata 60.... Trochę za dużo biografii naukowców i za mało tego, o czym miała być książka. Tytuł jest zresztą mylący, bo książka nie tyle traktuje o narodzinach wszechświata co o tym, kiedy miało miejsce. Co zresztą zostaje ostatecznie przedstawione na bodajże ostatnich dwóch stronach, jakby autor sobie przypomniał w ostatniej chwili, o czym miał pisać. W środku jest kilka kolorowych ilustracji, ale nie ma przypisów, do której części tekstu się odnoszą, trzeba więc się domyślać.

Po skończonej lekturze miałam nieprzyjemne wrażenie, że właściwie nie wiem, o czym to miało być. Zdecydowanie są lepsze książki popularnonaukowe.

Nie podobała mi się ta książka. Wyjaśnienia były dość mętne, bardzo przeszkadzało mi skakanie po datach - najpierw lata 60., potem cofanie się wstecz, potem z powrotem do przodu, aż znowu lata 60.... Trochę za dużo biografii naukowców i za mało tego, o czym miała być książka. Tytuł jest zresztą mylący, bo książka nie tyle traktuje o narodzinach wszechświata co o tym, kiedy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
754
753

Na półkach:

„Prawda ostateczna” autorstwa Johna Gribbina jest fascynującą opowieścią o licznych badaniach kosmologicznych, które prowadzą do poznania narodzin Wszechświata. Autor dąży do poznania teorii wszystkiego, co samo w sobie jest już interesującym tematem na powstanie książki. John Gribbin należał niegdyś do jednego z zespołów mających ustalić wiek Wszechświata, dlatego jest on właściwą osobą do napisania publikacji o takiej tematyce. Teoria kwantów zgadza się niemal dokładnie z kosmologią, przybliżając ludzkość do poznania prawdy o naszym pochodzeniu. Książka została napisana przystępnym językiem, sprawiając, że czytelnik od razu wsiąknie w tajemniczy i odległy Wszechświat.

John Gribbin potrafi zaciekawić informacjami z dziedziny astronomii, sprawiając, że dla przeciętnego czytelnika lektura nie okaże się nudna. Autor wnioskuje, że teoria kwantowa zgadza się niemal dokładnie z kosmologią. Wiek Wszechświata został obliczony przez kosmologów na mniej więcej 13,8 miliarda lat, a wiek istniejących w nim gwiazd, obliczony przez astrofizyków jest nieco niższy. Wyliczenia te pokrywają się wzajemnie, potwierdzając słuszność obu teorii. Książka zawiera wiele podobnych ciekawostek, o których przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Z pewnością sięgnę po podobne publikacje, gdyż są jak najbardziej godne uwagi.

„Prawda ostateczna” nie zawiodła mnie i wyniosłem z niej sporo cennej wiedzy. Jest to ciekawa historia z dziedziny astronomii, która zmusza do refleksji nad pewnymi zagadnieniami. Publikacja ta pozwala spojrzeć z szerszej perspektywy na świat nauki i zrozumieć, w jaki sposób on funkcjonuje. Podczas lektury przeczytamy również o kilku znanych astronomach, ukazując, jak wiele wnieśli swymi odkryciami do naukowego świata. Całość za sprawą swej lekkiej formy potrafi zaciekawić nawet młodszego czytelnika, zachęcając tym samym do dalszego poszerzania wiedzy z dziedziny astronomii. Jak najbardziej polecam.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/05/prawda-ostateczna-jak-odkrylismy.html

„Prawda ostateczna” autorstwa Johna Gribbina jest fascynującą opowieścią o licznych badaniach kosmologicznych, które prowadzą do poznania narodzin Wszechświata. Autor dąży do poznania teorii wszystkiego, co samo w sobie jest już interesującym tematem na powstanie książki. John Gribbin należał niegdyś do jednego z zespołów mających ustalić wiek Wszechświata, dlatego jest on...

więcej Pokaż mimo to

avatar
355
43

Na półkach:

Drobiazg w glosariuszu na stronie 220 w definicji deuteru - napisane, że jest to "cięższa postać wodoru, w której każdy atom ma jeden proton plus dwa neutrony w jądrze". Jeden proton i dwa neutrony ma tryt, trzeci izotop wodoru, promieniotwórczy. Deuter ma jeden proton i jeden neutron.

Poza tym przyjemna historia astronomii, relaksacyjna, lekka lektura. Dobra książka do poczytania w czasie wolnym, oderwania się od twardej nauki i spojrzenia z szerokiej, historycznej perspektywy. Przybliża sylwetki znanych astronomów, ukazuje kim byli i jacy byli. To chyba jej największa wartość.

Drobiazg w glosariuszu na stronie 220 w definicji deuteru - napisane, że jest to "cięższa postać wodoru, w której każdy atom ma jeden proton plus dwa neutrony w jądrze". Jeden proton i dwa neutrony ma tryt, trzeci izotop wodoru, promieniotwórczy. Deuter ma jeden proton i jeden neutron.

Poza tym przyjemna historia astronomii, relaksacyjna, lekka lektura. Dobra książka do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
349
42

Na półkach:

Bardzo ciekawa historia tego jak odkrywano tajemnice Wszechświata. Dużo dat, nazwisk i teorii, które warto znać. Książka jednak raczej z tych trudniejszych i polecam tym naprawdę zainteresowanym.

Bardzo ciekawa historia tego jak odkrywano tajemnice Wszechświata. Dużo dat, nazwisk i teorii, które warto znać. Książka jednak raczej z tych trudniejszych i polecam tym naprawdę zainteresowanym.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    68
  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    17
  • Popularnonaukowe
    5
  • 'Chcę kupić
    1
  • Wszechświat
    1
  • Orbity Nauki
    1
  • Wykopaliska niepamięci...
    1
  • Zasoby domowe
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prawda ostateczna. Jak odkryliśmy narodziny Wszechświata


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne