Zabicie ciotki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polskie Opowiadania Współczesne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-080046-9-5
opowiadanie polski

Śmiejąc się mówił, że musi to napisać, chociaż nikt tego nie wyda i czytał fragmenty "Zabicia ciotki" głośno w swoim domu, sprawdzając reakcje słuchaczy. Powieść "Zabicie ciotki" jest najdłuższym utworem prozatorskim Andrzeja Bursy. Pisana w realistycznej konwencji ze zwartą konstrukcją zdaniową, jasną linią fabularną przynosi łatwość czytania, natomiast istniejąca równo­legle...

Powieść "Zabicie ciotki" jest najdłuższym utworem prozatorskim Andrzeja Bursy. Pisana w realistycznej konwencji ze zwartą konstrukcją zdaniową, jasną linią fabularną przynosi łatwość czytania, natomiast istniejąca równo­legle wielopłaszczyznowość, dwoistość i przenośnia wprowadzają w pełnię zamierzeń autora.

Ciotkę można zrozumieć jako symbol zależności, nudy, zabijającej codzienności, a zbrodnię jako próbę wyzwolenia się. Warto zauważyć, że sam akt zbrodni jest sprowadzony do niezbędnego zabiegu pozbawionego dodatkowego okrucieństwa, sadyzmu czy nienawiści, a opis walki z trupem jest horrorem nie większym od technicznego opisu czynności studenta medycyny w prosektorium. Dobór słów i obrazów daje znać o piórze poety, chociaż język jest lakoniczny i zwięzły.

[Ignis, 1999]

źródło opisu: Wydawnictwo Ignis, 1999

Tomasz Wojewoda | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

ZABIĆ CIOTKĘ W SWOJEJ GŁOWIE

Podobno Andrzej Bursa (1932-1957) mówił, że musiał to napisać, choć podejrzewał, że nikt tego nie wyda, więc czytywał fragmenty „Zabicia ciotki” w swoim domu, sprawdzając reakcje słuchaczy. Legendarna mikropowieść Bursy (właściwie prekursorska w tym sensie, że wtedy pojęcie mikropowieści nie było jeszcze znane), powstała w 1956 roku, przeleżała w szufladzie kolejnych dziesięć lat, po raz pierwszy została wydana w 1969 roku, w WL-owskich „Utworach wierszem i prozą”.

Rzecz brutalna i sentymentalna, obrzydliwa i śmieszna zarazem, momentami szokująca wiernością opisu i zmierzająca do naturalizmu. Nie należy zapominać, że została napisana przez 24-letniego wówczas autora, młodego człowieka, wciąż poszukującego wartości (a jednocześnie będącego zaledwie o rok przed śmiercią). W jakimś stopniu jest wariacją na temat zabójstwa lichwiarki ze „Zbrodni i kary” Dostojewskiego. Świętokradca, z którym główny bohater spędza noc w izbie wytrzeźwień jest łudząco...

Miłodziad | 2013-08-18
Przeczytana: sierpień 2013

Bursa w swej mini opowieści, niczym Tarantino czyni z makabry komedię; z łatwością gra konwencjami i umiejętnie buduje napięcie. Wciąga i niepokoi. Trywializuje zbrodnie i jej motywy, zostawia na boku wyrzuty sumienia by skupić się nad efektem ubocznym morderstwa - nad trupem.

To właśnie martwe ciało staje się źródłem kreatywności, paradoksalnie nabiera życia, napędza fabułę, wyrywa z letargu głównego bohatera. Intryguje tym bardziej, przez niejasne, może nawet świadomie wybrakowane zakończenie, które pozostawia sprawę otwartą.

zuzz | 2011-05-07
Przeczytana: sierpień 2010

Wspaniale obrzydliwa i rzeczowa historia. Przeraża mnie i bawi. Anrzeja kocham i tyle.

Bohren | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Minipowieść Andrzeja Bursy przedstawia nam historię głównego bohatera - Jurka oraz jego ciotki, której tytułowe zabicie symbolizować ma walkę z podporządkowaniem, byciem zależnym od kogoś lub czegoś, nudą czy w końcu jest przenośnią dążenia do samodzielności.

Dużo jest w niej elementów tajemniczych, wręcz nierealnych. Gdzie się podziała Teresa? Kim jest "Dziewczyna Którą Widywałem"? Co miało oznaczać przymusowe wręcz oglądanie spółkowania dwóch rysi?
Pełno jest tu ukrytych, metaforycznych znaczeń. Właściwie cała powieść - od początku do końca - jest jedną wielką alegorią wyżej wymienionych stanów.

somniesperus | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Favs.

Jeżeli szukamy książki nie do końca oczywistej. I lubimy czytać tych, których powieści mają więcej treści, myśli i wniosków (przygnębiających i prawdziwych),sensownych zdań traktujących 'o niczym' niż dzisiaj rozumianej akcji.
I ten naturalizm. Prawie jak przedłużony opis 'zabicia lichwiarki' u Dostojewskiego.

Laugh | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Jedna z najlepszych powieści jaką udało mi się przeczytać. Pełna zaskakujących refleksji, zwrotów akcji i przede wszystkim - naturalistycznej zgrozy. Połknęłam w kilka godzin zaraz po wypożyczeniu - nikt kto się zapoznał nie powinien się mi dziwić.

Jestem przeciwna teorii, że powieść nie została zakończona. Owszem - można mówić o niedokończonym szkicu i niedoszlifowanym szczegółach, ale zakończenie jest, wiąże wszystkie wątki w całość i posiada wszystkie cechy doskonałych zakończeń testów Bursy.

Wojciech | 2017-09-17
Przeczytana: 11 września 2017

Trochę się bałem. Przed sięgnięciem po "Zabicie ciotki" dobrze znałem poezję Bursy (jak zapewne każdy tutaj) i nie wiedziałem czy przez przypadek nie zniszczę sobie wizji Andrzeja-geniusza. Na szczęście tak się nie stało.
Ta książka to tak bardzo Bursa, że odgadłbym jej autora w ciemno.

PWiki | 2013-08-23

książka jest straszna, nie polecam zdecydowanie !
poezja bursy to inna bajka, a ta książka jest złem.

sPinacz | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne

Trup ściele się gęsto i krwisto

Malv | 2018-08-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane