Frida Kahlo

Tłumaczenie: Dorota Duszyńska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Syreny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Frida Kahlo
978-83-7623-304-8
Frida, Kahlo, malarstwo
Wiórek

Frida Kahlo przyjęła za datę swych urodzin dzień wybuchu rewolucji meksykańskiej.
Wypadek, którego doznała jako młoda dziewczyna, zamienił jej dalsze życie w pasmo nieustającego bólu.
Cierpienie, miłość, wielkie ideały nadały jej obrazom niezrównaną siłę i autentyzm.

Na książkę wpadłam przez przypadek. Wzięłam w łapki i stwierdziłam, że ma ciekawą okładkę, więc zajrzę, bo o Kahlo czytać lubię. Choć przeznaczona jest głównie dla młodszych odbiorców i taki też jest przekaz to warto zajrzeć. Świetnie się nadaje dla czytelnika, który w wielkim skrócie chciałby się zapoznać z niezwykłą kobietą i malarką jaką była Frida Kahlo.

Magdalena-cherry | 2014-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Po tą książkę zasięgłam z czystej ciekawości bo wiele osób czytając "Frida Kahlo" wiedząc kto to jest wprost rzucało się na tą pozycję. Zastanawiałam się dlaczego? Po przeczytaniu książki już wiem. Ta postać była naprawdę barwna i silna. Z pewnością jest wiele biografii na Jej temat ta co przeczytałam była dobra chociaż miejscami bardzo skrócona, a te przeskoki czasowe czasem zbyt odległe.
Jak dla mnie to pozycja wystarczająco ale osoby lubujące się w tej kobiecie zapewne chwycą więcej materiałów na Jej temat.

magda | 2014-04-20

Przeczytałam tę książkę razem z moją 10 - letnią córką, dzięki niej postawiła mi wiele ciekawych pytań. Podoba mi się pomysł popularny w krajach anglosaskich tworzenia biografii ważnych postaci historycznych, dla dzieci i młodzieży. Jest to ciekawe uzupełnienie edukacji.

Joanna | 2013-12-13
Przeczytana: październik 2013

Książkę czyta się bardzo szybko, momentami miałam wrażenie, że jest napisana jak dla dzieci, ale być może "winna" jest tutaj szata graficzna, duża czcionka, dużo ilustracji. Była niezbędną lekturą do dobrego zrozumienia świetnego filmu z Salmą Hayek. Sama fabuła wciągająca- bo i życie Fridy takie było. Polecam tę książkę każdemu (a zwłaszcza każdej)kto szuka inspiracji!:)

90dorota90 | 2011-07-11

Frida Kahlo – najpopularniejsza meksykańska malarka XX wieku. Jako datę swoich urodzin podawała czas wybuchu rewolucji meksykańskiej( 7.07.1910) choć tak naprawdę urodziła się trzy lata wcześniej. Była dzieckiem bardzo żywiołowym oraz szalenie upartym. Gdy po pewnym nieudanym dniu w przedszkolu postanowiła ,że już tam nie wróci, nikt nie potrafił ja nakłonić do zmiany zdania. Jednak bardzo chciała iść do szkoły, niestety poważnie zachorował i wskutek tego prawie rok spędziła w łóżku. To nie była ostatnia jej poważna choroba. Gdy była nastolatką, autobus którym wracała ze szkoły ( bardzo prestiżowej) zderzył się z tramwajem. Frida została ciężko ranna i znowu spędziła kolejne miesiące przykuta do łóżka. Mimo tych wszystkich przeciwności udało jej się ,,podnieść”, choć nie mogła już zostać lekarzem nie załamywała się. Podczas swojej długiej rekonwalescencji, zaczęła malować i tak właśnie zaczyna się historia niesamowitej kobiety Fridy Kahlo.
Jej życie obfitowało w mniejszego...

Agata | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Książka o Fridzie Kahlo, znanej malarce, ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa w serii Syreny, która obejmuje trzy książki o słynnych kobietach feministkach - Fridzie, Virginii Woolf oraz Indirze Gandhi. Pozycje te są krótkimi, fabularyzowanymi biografiami silnych kobiet, które swoim życiem i działalnością zmieniły cząstkę świata.

Fridę w książce Vanny Cerceny poznajemy jako małą dziewczynkę. Śledzimy jej dorastanie, trud pogodzenia się z ciężką chorobą, pierwsze zauroczenie, rewolucyjne i buntownicze myśli, tragiczny w skutkach wypadek, rosnące zainteresowanie komunizmem, rozwój jej talentu. Cała biografia jest barwną opowieścią, przeglądem najważniejszych wydarzeń w życiu tej niezwykłej kobiety. Historia malarki jest przedstawiona w pigułce, jednak nie brak w niej dynamicznych wydarzeń, dramatycznych zwrotów i chwil napięcia.

Książka krótka i wciągająca, napisana prosto i barwnie, działająca na wyobraźnię i budząca emocje. Dodatkowo urozmaicona ilustracjami Mariny...

magika78 | 2012-09-06
Przeczytana: 05 września 2012

bardzo fajna książka. szybciutko się czyta. polecam

Anita | 2013-11-05
Przeczytana: 11 maja 2008

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

czyta się lekko. Cudowna książka

Zaczytana | 2015-12-15