Salvador Dali

8389571927
sztuka, Salvador Dali, surrealizm
sztuka
MsSurrealist

"Każdego ranka, gdy się budzę - pisał twórca miękkich zegarów i płonących żyraf - ogarnia mnie nieopisana radość, że jestem Salvadorem Dali..." Katalończyk Dali, który uzależniony był od sławy i złota, dużo malował i dużo mówił. Ulubionym tematem rozmowy było, jak zostać geniuszem. Recepta: "Och, Salvadorze, prawda jest taka, że jeśli zachowujesz się jak geniusz, to nim zostaniesz!" W wieku...

W wieku sześciu lat chciał być kucharką, konsekwentnie obstając przy formie żeńskiej; w wieku siedmiu lat, Napoleonem. "Od tego czasu - mówił później - moje ambicje stale rosły, a wraz z nimi moja megalomania. Teraz chcę być tylko Salvadorem Dali i nie mam większego marzenia". W tych dziecięcych latach powstał też jego pierwszy obraz. Potem, gdy miał dziesięć lat, odkrył impresjonistów, a w wieku czternastu lat pompiers'ów - dziewiętnastowiecznych malarzy akademickich. W 1927 mając dwadzieścia cztery lata był już Dalim, a jego przyjaciel z dzieciństwa, Frederico Garcia Lorca, zadedykował mu "odę dydaktyczną"..."

Beata-Chiara | 2016-04-19
Przeczytana: październik 2006

Książka zbyt cienka i zawierjąca zbyt mało prac, by nazwać ją prawdziwym "albumem", a z drugiej strony- jak na biografię zbyt mało tutaj informacji o prywatnym życiu Artysty. Wydanie to jest raczej przeglądem przez twórcze życie Salvadora Dali, z podaniem okoliczności powstania poszczególnych dzieł, a także z próbą analizy obrazów. Same obrazy- kilka najbardziej znanych, choć nie wszystkie, oraz różne inne- z różnych okresów twórczości, są przedstawione w formie miniatur.
Jako że Dali należy do moich ulubionych malarzy czytałam jego biografię oraz oglądałam albumy z reprodukcjami obrazów w większym formacie, tak więc to wydanie może nie zrobiło na mnie wrażenia, ale nie twierdzę, że jest złe- w sam raz, by zaznajomić się ze sztuką Salvadora Dali i zdecydować, czy ma się ochotę na więcej.

Marcin | 2014-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2014

Życie i twórczość Salvadora Dali. Bardzo przyzwoite studium tego wybitnego artysty. Najbardziej znane obrazy oraz najistotniejsze fakty z życia plus różne ciekawostki na jego temat. Dużo jest tu cytatów z samego Dalego. Osobowość równie ekscentryczna co jego obrazy. Publikacja obowiązkowa dla wszystkich zafascynowanych Dalim, surrealizmem, lub dopiero chcącym się z nim, jego malarstwem lub tym nurtem bliżej zapoznać.

fizz | 2015-10-19

Surrealizm pełen znaczeń. Książka pozwala zrozumieć twórczość Salvadora i symbolikę, nie tak bardzo ukrytą w jego dziełach. Wbrew pozorom to jeden z najbardziej sensownych artystów XX wieku - konsekwentnie przelewał swój życiorys i doświadczenia na płótno. Wydanie bogato zaopatrzone w ilustracje współgrające z tekstem, ponadto bardzo dobra analiza twórczości Dalego i ciekawe, niekiedy zaskakujące wątki z jego życia.

Matacz | 2011-08-29

Po prostu Dali! Genialny wariat! Książka zdecydowanie dla wielbicieli tego wielkiego surrealisty. Jak dla mnie bardzo dobra. Pozwala poznać artystę oraz dowiedzieć się niektórych faktów na temat jego prac.

Sybora | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Jest to bardziej katalog reprodukcji, opatrzony zbiorem dość wyrywkowych i chaotycznie opracowanych wypowiedzi malarza. Osobom zainteresowanym polecam inne pozycje, jak choćby książki napisane przez samego Dalego.

Zuzanna | 2012-11-01

do magisterki