Salvador Dali

8389571927
sztuka, Salvador Dali, surrealizm,
sztuka
MsSurrealist

"Każdego ranka, gdy się budzę - pisał twórca miękkich zegarów i płonących żyraf - ogarnia mnie nieopisana radość, że jestem Salvadorem Dali..." Katalończyk Dali, który uzależniony był od sławy i złota, dużo malował i dużo mówił. Ulubionym tematem rozmowy było, jak zostać geniuszem. Recepta: "Och, Salvadorze, prawda jest taka, że jeśli zachowujesz się jak geniusz, to nim zostaniesz!" W wieku...

W wieku sześciu lat chciał być kucharką, konsekwentnie obstając przy formie żeńskiej; w wieku siedmiu lat, Napoleonem. "Od tego czasu - mówił później - moje ambicje stale rosły, a wraz z nimi moja megalomania. Teraz chcę być tylko Salvadorem Dali i nie mam większego marzenia". W tych dziecięcych latach powstał też jego pierwszy obraz. Potem, gdy miał dziesięć lat, odkrył impresjonistów, a w wieku czternastu lat pompiers'ów - dziewiętnastowiecznych malarzy akademickich. W 1927 mając dwadzieścia cztery lata był już Dalim, a jego przyjaciel z dzieciństwa, Frederico Garcia Lorca, zadedykował mu "odę dydaktyczną"..."

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Beata-Chiara | 2016-04-19
Przeczytana: październik 2006

Książka zbyt cienka i zawierjąca zbyt mało prac, by nazwać ją prawdziwym "albumem", a z drugiej strony- jak na biografię zbyt mało tutaj informacji o prywatnym życiu Artysty. Wydanie to jest raczej przeglądem przez twórcze życie Salvadora Dali, z podaniem okoliczności powstania poszczególnych dzieł, a także próbą analizy obrazów. Same obrazy- kilka najbardziej znanych, choć nie wszystkie, oraz różne inne- z różnych okresów twórczości, są przedstawione w formie miniatur.
Jako że Dali należy do moich ulubionych malarzy czytałam jego biografię oraz oglądałam albumy z reprodukcjami obrazów w większym formacie, tak więc to wydanie może nie zrobiło na mnie wrażenia, ale nie twierdzę, że jest złe- w sam raz, by zaznajomić się ze sztuką Salvadora Dali i zdecydować, czy ma się ochotę na więcej.

violabu Toczytam | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 czerwca 2017

Salvador Dali - uzależniony od sławy i złota megaloman. Ekscentryk, prowokator i skandalista. Człowiek z niezwykle wysokim poczuciem własnej wartości, bez krztyny skromności. Ale czyż jego sztuka nie jest niezbitym dowodem na to, że miał powód do takiego zachowania?
Patrząc na surrealistyczne i jednocześnie przepięknie wykonane obrazy, przeładowane symboliką, zadziwia geniusz i intryguje szaleństwo myśli autora. Czasami wręcz nasuwa się pytanie: "co trzeba zażyć, by mieć takie wizje?".
Jak sam pisał: "Cała moja ambicja w dziedzinie malarstwa polegała na tworzeniu obrazów konkretnej irracjonalności przy pomocy najbardziej imperialistycznej wściekłej precyzji... obrazów, które pozornie nie dają się wytłumaczyć ani uprościć poprzez systemy logicznej intuicji lub racjonalnych mechanizmów."
Album "Dali" to książka skupiająca się przede wszystkim na artystycznej biografii malarza. Wydany jest na kredowym papierze i zawiera bogatą kolekcję dzieł, co pozwala na przyjrzenie się obrazom...

Marcin | 2014-07-13
Przeczytana: 10 lipca 2014

Życie i twórczość Salvadora Dali. Bardzo przyzwoite studium tego wybitnego artysty. Najbardziej znane obrazy oraz najistotniejsze fakty z życia plus różne ciekawostki na jego temat. Dużo jest tu cytatów z samego Dalego. Osobowość równie ekscentryczna co jego obrazy. Publikacja obowiązkowa dla wszystkich zafascynowanych Dalim, surrealizmem, lub dopiero chcącym się z nim, jego malarstwem lub tym nurtem bliżej zapoznać.

fizz | 2015-10-19

Surrealizm pełen znaczeń. Książka pozwala zrozumieć twórczość Salvadora i symbolikę, nie tak bardzo ukrytą w jego dziełach. Wbrew pozorom to jeden z najbardziej sensownych artystów XX wieku - konsekwentnie przelewał swój życiorys i doświadczenia na płótno. Wydanie bogato zaopatrzone w ilustracje współgrające z tekstem, ponadto bardzo dobra analiza twórczości Dalego i ciekawe, niekiedy zaskakujące wątki z jego życia.

Matacz | 2011-08-29

Po prostu Dali! Genialny wariat! Książka zdecydowanie dla wielbicieli tego wielkiego surrealisty. Jak dla mnie bardzo dobra. Pozwala poznać artystę oraz dowiedzieć się niektórych faktów na temat jego prac.

Sybora | 2016-06-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Jest to bardziej katalog reprodukcji, opatrzony zbiorem dość wyrywkowych i chaotycznie opracowanych wypowiedzi malarza. Osobom zainteresowanym polecam inne pozycje, jak choćby książki napisane przez samego Dalego.

Zuzanna | 2012-11-01

do magisterki