Spiski. Przygody tatrzańskie

Okładka książki Spiski. Przygody tatrzańskie
Wojciech Kuczok Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-11-10
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-10
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7414-687-6
Tagi:
literatura współczesna literatura polska XXI wiek stan wojenny Polska Tatry
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...
Okładka książki Wierzymy  w  wolność Martyna Bunda, Sylwia Chutnik, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Wojciech Kuczok, Michał Olszewski, Wojciech Tochman, Ludwika Włodek
Ocena 6,8
Wierzymy w w... Martyna Bunda, Sylw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
334 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
709
51

Na półkach: , , , ,

Od dawna jestem przekonana o tym, iż Kuczok w pełni zasługuje na miano jednego z najlepszych nowych polskich autorów. Ten fakt potwierdza także jego najnowsza powieść.

W „Spiskach”, w odróżnieniu od poprzedniej, „Senności”, Wojciech Kuczok powraca do narracji para-autobiograficznej, znanej nam już wcześniej z „Pręgów”. Ten sposób pisania samoczynnie przynosi mi na myśl porównanie z Jerzym Pilchem. Kuczok, podobnie jak Pilch, opowiada o perypetiach ludzi, z którymi bezpośrednio styka się główny bohater. Mieszkańcy wsi i małych miasteczek (Wisły czy Bukowiny), są zabawni, niejednokrotnie głupi, wścibscy, zabobonni i niezwykle przywiązani do swoich tradycji. Ponadto autor udowadnia znów, iż jest mistrzem literackiej gwary. Tym razem poza gwarą śląską (występującą również w „Pręgach”), mamy do czynienia także z gwarą góralską, która dodaje szczególnych smaczków i tworzy swojską atmosferę.

Czytając „Spiski” z początku mamy wrażenie, że do pewnego stopnia stanowią one swoistą autobiografię autora. Główny bohater, podobnie jak Kuczok pochodzi ze Śląska, urodził się w tym samym roku, co pisarz, sercem podobnie związał się z Podhalem – jest to miłośnik tatrzańskich szlaków, grotołaz… Końcowe rozdziały przynoszą nam jednak wydarzenia należące do typowej fikcji, takie, które na pewno nie były ani udziałem pisarza, ani autentycznymi wydarzeniami w historii Podhala. Ten fakt czyni powieść jeszcze bardziej wspaniałą. Uświadamia nam, że daliśmy się oszukać, choć wcale nie mamy do autora o to pretensji. Gdyż „Spiski” podczas lektury tworzy z nami wyjątkową więź. Powieść jest naszpikowana zabawnymi anegdotami, precyzyjnie sportretowanymi postaciami oraz wydarzeniami, które wręcz wymuszają na nas wiarę w ich autentyczność, będąc tak prawdziwie stworzone.

Na tyłach okładki zamieszczona została wypowiedź Jana Gondowicza, iż jest niewykluczonym, że „Kuczok długo nie będzie się mógł pokazywać na oczy polskim góralom”. W istocie, mieszkańcy Podhala nie mają powodów do bycia zadowolonymi ze sposobu, w jaki zostali opisani. Wśród nich nie ma właściwie pozytywnego bohatera. Wszyscy to pijacy, głupcy, ludzie chytrzy, skąpi, zabobonni, a przede wszystkim zupełnie nieznający swojej własnej okolicy, wcale nie związani z górami, w przeciwieństwie do swoich przodków.

Po tej lekturze myślę jednak, iż Kuczok wcale nie musi pokazywać się na oczy mieszkańcom Bukowiny, Białki Tatrzańskiej, Zakopanego i innych okolicznych miejscowości. Na tatrzańskich trasach idzie i tak sam, bez przewodników, bez górali. Z powieści natomiast epatuje tak wielki sentyment do tatrzańskich szlaków, że robi się aż przykro, iż panuje jeszcze zima i nie można wiosną lub jesienią wybrać się do chociażby tych najpopularniejszych dolin. Jakkolwiek więc górale mogą nie być zachwyceni najnowszą powieścią Wojciecha Kuczoka, tak sądzę, iż Tatry, góry, groty, doliny powinny być autorowi wdzięczne.

Od dawna jestem przekonana o tym, iż Kuczok w pełni zasługuje na miano jednego z najlepszych nowych polskich autorów. Ten fakt potwierdza także jego najnowsza powieść.

W „Spiskach”, w odróżnieniu od poprzedniej, „Senności”, Wojciech Kuczok powraca do narracji para-autobiograficznej, znanej nam już wcześniej z „Pręgów”. Ten sposób pisania samoczynnie przynosi mi na myśl...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    586
  • Chcę przeczytać
    449
  • Posiadam
    151
  • Ulubione
    24
  • Teraz czytam
    15
  • Literatura polska
    9
  • 2014
    8
  • 2018
    6
  • 2012
    4
  • 2015
    4

Cytaty

Więcej
Wojciech Kuczok Spiski. Przygody tatrzańskie Zobacz więcej
Wojciech Kuczok Spiski. Przygody tatrzańskie Zobacz więcej
Wojciech Kuczok Spiski. Przygody tatrzańskie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także