Palindrom

2001-01-01
2001-01-01
Dariusz Ćwiklak
triller

Książkę czytało mi się szybko i przyjemnie, jednak spodziewałam się po niej czegoś więcej. Historia nie jest oklepana, ale mimo wszystko główne tajemnice opierają się o oczytane już motywy, a narrator dość dosadnie sugeruje nam co może dalej się wydarzyć.

Choć historia toczy się w wielu miejscach jednocześnie, to główna jej część rozgrywa się na małej wyspie - na szczęście nie wprawiło mnie to w poczucie klaustrofobii, a jedynie dodało klimatu. Jednak o "duszności" przyprawiały mnie zbiegi okoliczności - przez chwilę aż zazdrościłam bohaterom tej powieści "szczęścia". Moim zdaniem odrealniało to historię. Kolejną wartą poruszenia kwestią są uczucia i przemyślenia bohaterów - dostajemy dużo opisów przyrody jak i samej wyspy, ale zdecydowanie za mało dowiadujemy się o odczuciach i przemyśleniach postaci.
Niemniej jednak nie jest to zła książka i czyta się ją bardzo przyjemnie; ja nie żałuję przeczytania, ale raczej już do niej nie wrócę.

Bardzo przyjemny, lekki dreszczowiec. Stuart Woods to obok Cobena i Childa jeden z weteranów i jak takowego przystało nie zawiódł. Książka jednak jest inna od większości współczesnych dreszczowców i kryminałów. Nie stoi śledztwem badaniem śladów przy którym każda gródka ziemi na miejscu zbrodni jest na wagę złota. Palindrom stoi postaciami i przedstawioną historią. Oczywiście śledztwo też jest, ale nie jest ono tak ważnym i szczegółowo przedstawianym wątkiem jak w większości współczesnych powieści tego typu.

Powieść opowiada o kobiecie o imieniu Liz Barwick, która ucieka przed mężem sadystą, uzależnionym od sterydów. Spokój znajduje na rajskiej wyspie Cumberland nie opodal Georgii. Sielanka jednak nie trwa długo. Z czasem w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć przyjaciele kobiety. Cała opowieść jest dość prosta i klasyczna. A ograniczenie wątków typowo kryminalnych sprawia że wszystko wiemy od samego początku. Mimo to czyta się ją z przyjemnością i zaciekawieniem. Autor świetnie uchwycił klimat rajskich wysepek leżących na wschodnim wybrzeżu. Wszystko jest barwnie i jednocześnie krótko przedstawione i ma się wrażenie jak by się tam było razem z bohaterami. Na niedoróbki w postaci oklepania fabuły i ogólną przewidywalność powieści przestajemy zwracać uwagę.

Postacie są jedną z największych zalet powieści. Bohaterowie są ciepli, sympatyczni i jednocześnie ciekawi. Z kolei mąż Liz jest odpowiednio diaboliczny i mroczny. Wszystko jest takie jak ma być.

Rozczarowuje trochę końcówka powieści. Ta mogła by być trochę bardziej intensywna. Ale i tak nie jest źle.

Powieść jest książką bardzo dobrą. Mimo niedoróbek jest godna polecenia dla wszystkich, którym przejadł się Coben i inne gwiazdy gatunku wałkowane w kółko przez naszych wydawców.

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, ale doskonale ją pamiętam. Zawrotne tempo, akcja goni akcję. Gorąco polecam.

Ciekawa i tajemnicza zarazem. Wciagajaca , dlatego przeczytalam ksiazke w poltorej godziny. Goraco polecam!!!!

Super, od pierwszej kartki książki do ostatniej ,a szczególnie w ostatnich gdzie zakończenie jest niebywałe wręcz a właściwie zaskakujące, polecam .

Fajna książka dobrze się ją czyta, dużo ciekawych wątków. Polecam :)

Fajna książka dobrze się ją czyta, dużo ciekawych wątków. Polecam :)

Dla mnie niesamowita książka z fascynującymi akcjami, które na długo zostają w pamięci. Książka pociąga wątki miłości, rodziny i tajemnic. W pełni polecam.

Książka powinna być nieprzewidywalna, zakończenie powinno być zaskakujące. I ta książka spełnia te wymagania dlatego polecam :)

• Przeczytane dawno temu
  • Thriller, sensacja, kryminał