Czaropis. Tom II

Tłumaczenie: Marek Pawelec
Cykl: Czaropis (tom 2) | Seria: Seria "Nowej Fantastyki"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Spellwright: Book two
Barbara

Magiczna przygoda trwa! Mag Nicodemus staje do walki z demonami, półbogami i własną słabością w grze, której stawką jest życie wszystkich ludzi. Tym razem jednak nie jest sam. U boku będzie miał Francescę, uzdolnioną uzdrowicielkę, której życie nieodwracalnie zmieniło się w dniu, gdy z ust umarłego usłyszała, że czeka ją los gorszy niż śmierć. Wbrew swej woli zostaje wplątana w rozgrywkę,...

Magiczna przygoda trwa!

Mag Nicodemus staje do walki z demonami, półbogami i własną słabością w grze, której stawką jest życie wszystkich ludzi. Tym razem jednak nie jest sam. U boku będzie miał Francescę, uzdolnioną uzdrowicielkę, której życie nieodwracalnie zmieniło się w dniu, gdy z ust umarłego usłyszała, że czeka ją los gorszy niż śmierć. Wbrew swej woli zostaje wplątana w rozgrywkę, której nie rozumie, a los wiąże ją z wyrzutkiem Nicodemusem. Ich tropem rusza demon Typhon. Duża doza akcji, tajemnic i tak niezwykle unikalny system magiczny sprawiły, że

„Czaropis. Tom II” to jedna z najlepszych książek 2011 roku.
Fantasy Book Critic

Charltonowi sztuka rzadko spotykana. W sposób bliski doskonałości połączył niezwykle interesującą przygodową fabułę, pełną budzących żywe emocje dramatycznych i zabawnych wydarzeń, z oryginalną i głęboko zakorzenioną w tkance kulturowej ludzkości wizją świata.
Rafał Śliwiak, Wirtualna Polska

"Czaropis" Blake’a Charltona zaskakuje świeżością, chociaż silnie nawiązuje do klasyki gatunku. Z czystym sercem polecam przygody młodego kakografa każdemu, kto pragnie dobrej rozrywki.
Gildia.pl

Jeśli lubicie literaturę fantasty, "Czaropis" jest zdecydowanie dla Was!
Bravo.pl

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Czaropis__Tom_II-p-31784-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Czaropis__Tom_II-p-31784-1-30-.html

| 2013-12-11
Przeczytana: grudzień 2013

I cały dostępny "Czaropis" przeczytany. Mam nadzieję, że to nie koniec, że autor celowo zostawił taką ładną furtkę do dalszej akcji.

Część druga ciut gorsza od pierwszej. Może przez hierofantyczne czary, do których opisów nie mogłam się przekonać i które wydawały mi się chaotyczne i trochę bez sensu. Jednak część, w której występuje Nikodemus rekompensuje wszystko - polubiłam młodego kakografa w pierwszej części i pokochałam go w tej. Zwłaszcza za wymiany zdań z Francescą, ta część książki mogłaby ciągnąć się w nieskończoność, a ja mogłabym ją w nieskończoność czytać.

Sama Francesca, czyli nowa postać, zabierająca trochę czasu ekranowego Nikodemusowi, jest osobą tajemniczą, intrygującą i krwiożerczo wręcz ironiczną. Jej cięty humor nie raz rozjaśniał moją twarz szczerym uśmiechem. Na początku co prawda trudno było mi się do niej przekonać, lecz gdy spotkała się już z Nikodemusem, było cały czas lepiej i w końcu ją polubiłam...na swój sposób.

I gdyby nie te opisy...

Krzysztof Lewandowski | 2013-05-11

Jestem wzrokowcem. Pierwsza myśl po tym, jak w moich rękach znalazł się "Czaropis tom II", dotyczyła okładki, która była nieporównywalnie ładniejsza od tej z pierwszej części. Czy to samo będzie się tyczyło jakości książki? Miałem taką nadzieję, bo pierwszy tom nie wypadł dobrze w moich oczach.

Akcja powieści dzieje się 10 lat po wydarzeniach ukazanych w "Czaropisie". Nikodemus został wyszkolony w języku chtonicznym, strategii i walce przez koboldy. Jednak widząc pogarszający się stan magistra Shannona, przerwał swoją naukę i udał się do Avel, aby zdobyć szmaragd, dzięki któremu będzie mógł uratować swojego mistrza i nie będzie kakografem. W tym czasie Deirdre stara się potajemnie przeszkadzać Tajfonowi w planach rozpoczęcia Dysjunkcji i wprowadza do gry nową osobę – uzdrowicielkę Franceskę. Jej przeznaczeniem ma być uratowanie Nikodemusa przed tajemniczym drugim smokiem, więc uwalnia ją spod władania demona, który przejął władzę nad całym Avel, i wysyła do Weala.

więcej na:...

Alannada | 2012-09-06
Przeczytana: 2012 rok

Fani Czaropisu musieli aż dwa lata czekać na jego kontynuację. Żądni dalszych losów Nikodemusa z radością powitali drugi tom cyklu - a wśród nich byłam i ja.
Do drugiego tomu Czaropisu dobierałam się niczym przysłowiowy pies do jeża - nie z powodu samej ksiażki, lecz zdarzeń losowych i ogólnie terminów. W końcu jednak mogłam poświęcić całą swą uwagę tejże powieści.
W poprzednim tomie pozostawiliśmy Nikodemusa i Shannona w Dolinie Niebiańskiego Drzewa, gdzie młody kakograf zgłębiał nauki wszelakie, nie tylko magię, ale też strategię i inne sztuki wojenne. Miało mu to dopomóc w nadciągającej wojnie z demonami. Chłopaka nie opuszczała nadzieja na to, że kiedyś odzyska skradzioną część swego daru i nie będzie już "tym złym z przepowiedni".
Tom drugi przenosi nas o dziesięć lat od tego czasu, do miasta Avel. Wojna jest już w toku, choć jeszcze nie doszło do Dysjunkcji, bóstwa ładu stawiają czoła poplecznikom Tajfona oraz innym ugrupowaniom, ludzie także dzielą się na frakcje, zaś...

Reichan | 2014-03-19
Na półkach: Przeczytane, Dobre
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Porównując do tomu pierwszego, ogólnie książka trzyma poziom a nowe postacie jak Francesca dodają smaczek do tego tytułu.
Jednak nie może być za kolorowo, opisy czarów hierofantów były dla mnie mało jasne i wprowadzały niezrozumiały chaos.
Opisy tego co ich czary wyczyniały z ubraniami, czy żaglami były dla mnie chaotyczne i kompletnie nie zrozumiałe nie mówiąc już o tym, że nie mogłam sobie wyobrazić jak to działa, co rzadko mi się zdarza.

Zakończenie bardzo dobre, nie ma tu miejsca na cukierkowe rozwiązania, niektóre rzeczy poszły po myśli naszego bohatera jednak nie rozwiązał swoich wszystkich problemów.

Otwarte zakończenie sugeruje, że możemy spodziewać się kontynuacji tytułu. Z drugiej strony można tom drugi potraktować jako zamknięty. W końcu czy wszystkie problemy muszą być zawsze rozwiązane po myśli i na korzyść naszego bohatera.

kultulove | 2014-06-12
Przeczytana: kwiecień 2014

Pomysł na całą fabułę świetny. Jednak wykonanie mi trochę szwankuje... Tką książkę powinno się czytać jednym tchem jednak obfitość różnych wymyślonych wątków i niedookreślonych szczegółów znacznie mi to utrudniała.

Sebastian Świgoń | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Dużo lepsza od pierwszego tomu i to zdecydowanie. Ale nadal mieszane uczucia. Ale chyba nie pogardziłbym trzecim tomem gdyby wyszedł...

Fantasy-Bestiarium | 2015-10-13

"Czaropis. Tom II" dostarcza sporą dawkę akcji i emocji, tajemnice szerzą się co i rusz, a intrygi i knowania czają się, za każdym rogiem. Charltonowi udało się stworzyć cykl, który potrafi rozbawić do łez i przestraszyć na wskroś. Blake Charlton zaskakuje barwnymi bohaterami, wizją świata i ciekawymi wątkami fabularnymi.

Demony, półbogowie i liczne niebezpieczeństwa stają na drodze maga Nicodemusa. Rozpoczyna się rozgrywka, w której warzą się losy wszystkich istot tego świata. Do heroicznej walki o losy tego świata u jego boku stanie Francesca, której przepowiedziana została straszna przyszłość. Przyszłość, która gorsza jest od śmierci. Przepowiednia wypowiedziana została z ust umarłego, jakby tego było mało zostaje wmieszana w zdarzenia, które nie mogą przynieść jej nic dobrego. W szczególności gdy ich śladem podąża demon zwany Typhonem. Czy po mimo tylu przeciwności zdoła odmienić swe przeznaczenie? Czy mag Nicodemus zdoła jej pomóc, czy tylko jeszcze bardziej jej...

Boczar Czarny | 2016-10-06
Przeczytana: 06 października 2016

I nastał ten dzień, w którym ukończyłem drugi Tom Czaropisu. Było naprawdę warto autor przedstawia nam niesamowitą historią, wplta w niej realizm, chociaż to przecież fantasy, które często jest bardzo daleko od realizmu zdarzeń.
Z drugiej strony dobry twórcy, ktory i do powieści fantasy wrzucić, dograć elementy, dzięki którym można powiedzieć o danej książce, że była realna.
Także w drugim tomie, nie raz byłem zaskoczony rozwiązaniami tej powieści. Na pewno trzeba przyznać tej książce, że trzyma w napięciu od początku do końca. Magowie, druidi, lekarki, długowlose i dlugowlosi, to jest to co Boczary lubią najbardziej!

Serdecznie polecam tę lekturę każdemu, nie tylko sympatykowi fantasy!

SOL | 2016-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Czytałam to trochę na siłę... Moim zdaniem mocno rozciągnięte i już nie tak ciekawe jak I tom. Ciekawa historia, jednak opisania w nie do końca przypadający mi do gustu sposób.

Patrycjana | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2013, Fantasy
Przeczytana: 2013 rok

Pisarz wykazała się "mistrzowską prozą" ;)Jest pełno nieoczekiwanych zwrotów akcji i Nicodemus jest ciekawszą postacią niż w 1.