piotrex

Pierwsze wydanie książkowe "Przesłuchania" ukazało się w drugim obiegu w marcu 1982 roku na matrycach białkowych (ze zdjęciami z filmu!) w nakładzie 3000 egzemplarzy. Bohaterka, Tonia Dziwisz, śpiewaczka kabaretowa, "przez pomyłkę" zostaje aresztowana przez UB. Jej pięcioletni pobyt w więzieniu na Rakowieckiej to odkrywanie samej siebie, walka o własną godność i zwycięstwo niezależności...

Bohaterka, Tonia Dziwisz, śpiewaczka kabaretowa, "przez pomyłkę" zostaje aresztowana przez UB. Jej pięcioletni pobyt w więzieniu na Rakowieckiej to odkrywanie samej siebie, walka o własną godność i zwycięstwo niezależności duchowej. Wstrząsający film nakręcony na podstawie tej książki, która jest najpiękniejszym manifestem wolności człowieka, został uznany przez ówczesne władze za "najbardziej antykomunistyczny w historii PRL".

Dalsze losy bohaterów "Przesłuchania" autor opisał w książce "Sól i pieprz".

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Grzanka | 2015-03-10

Sama historia nie poruszyła mnie jakoś szczególnie, może dlatego, że z realiami komunizmu stykałam się już dość dużo w literaturze. Ciekawy jest natomiast sposób jej opowiedzenia: jak lot piłki tenisowej wybijającej szybę. Szybki lot, świst, nieprzyjemne uczucie - taka była narracja, pozbawiona ozdobników i wszelkiego co zbędne, brutalna i krótka. Książka przywodzi na myśl "Proces" Kafki, choć w przeciwieństwie do niego nie jest pesymistyczna.

Dominika | 2014-08-05

Naprawdę wstrząsająca książka, pokazująca zbrodnicze metody, jakimi posługiwali się śledczy w czasach stalinizmu. Aresztowanie z niewiadomych przyczyn, niepewność czy dożyje się następnego dnia- można to wszystko bardzo wyraźnie poczuć i postawić się na miejscu głównej bohaterki.

kosterz | 2013-06-07

Książka przez wielu uważana jako antysocjalistyczna, propagandowa. Ale czy metody UB stosowane w trakcie przesłuchań były wpisane w kanon socjalizmu? Stroniąc od takich rozważań uważam, że to bardzo poruszająca historia Antoniny Dziwisz, która z nieznanych sobie przyczyn zostaje zatrzymana i osadzona w więzieniu, oskarżona o bycie dywersantką. Bardzo realistyczne opisy przesłuchań i codzienności więziennej, mroczna sceneria plus dramat jednostki w sidłach usługowców systemowych dają razem efekt silnie uderzający w wyobraźnię czytelnika. Mocna pozycja, którą czyta się jednym tchem. Polecam

renavera | 2014-09-26
Przeczytana: 04 września 2014

Niełatwa w odbiorze, jednak wciągająca powieść będąca przejmującym świadectwem tamtych czasów.

Magdalena | 2011-11-11
Przeczytana: 2001 rok

Równie poruszające jak film

skylark91 | 2013-09-23

Książkę czyta się bardzo szybko. Jest poruszająca, autor z bardzo dużym realizmem odtwarza los głównej bohaterki, aresztowanej z 'niewiadomych względów' przez UB, jednocześnie ukazując jej wewnętrzne rozterki i próbę zrozumienia sytuacji, w jakiej się znalazła. Opisy są bardzo realistyczne, głęboko zapadające w pamięć czytelnikowi. Zarówno książka, jak i film są bardzo dobre i warte zapamiętania.

Amy | 2011-09-26
Przeczytana: 25 września 2011

Książka zachwyciła mnie swym realizmem.Pochłaniałam kolejne strony niczym fanatyk. Bardzo dobrze się czyta.Autor znakomicie działa na wyobraźnie.Zakończenie książki trochę mnie jednak rozczarowało.Całkowicie zwolnione tempo w porównaniu z całą książką.

Rune | 2013-10-04

Zaskoczyła mnie obecność wątku współczesnego w powieści. Bardzo dobry pomysł! I moim zdaniem, wielka szkoda, że zabrakło go w filmie!

Spokojniaczek | 2013-05-14
Przeczytana: 13 maja 2013

Książka świetnie ukazuje życie wewnętrzne bohaterów, udowadnia że jestesmy tylko słabymi ludźmi i że nie jesteśmy tylko dobrzy albo źli.
Wciąga się ją nosem, że tak to ujmę.

| 2018-03-08