Dziennik 1961-1966

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Witold Gombrowicz Dzieła, Dziennik". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
8308020186
dziennik, Gombrowicz, emigracja

Trzeci tom "Dzienników" Gombrowicza pisanych dla "Kultury" paryskiej. Fascynujący zapis przemyśleń, polemik, lektur, korespondencji największego prowokatora w kulturze polskiej XX w.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wicher_Lab | 2015-07-20

Z każdym tomem Dzienników widać u ich autora wyczerpywanie się tematu (bo to w zasadzie jeden temat) i brak siły na podejmowanie nowych, np. rzetelne zapoznanie się ze strukturalizmem, filozofią języka i innymi nurtami nowoczesnej myśli. Gombrowicz do końca trzymał fason i w każdy, potencjalnie ostatni, dzień swojego życia wchodził z ciekawością.

Ostatni tom jest najmniej błyskotliwy, ale zawiera bardzo ciekawy okres, kiedy to Gombrowicz konfrontuje własną intuicję dotyczącą kondycji intelektualnej Europy z rzeczywistością. Pobyt w Niemczech zachodnich wytrąca go z równowagi, zaskakuje i w pierwszej chwili powala na kolana. Bardzo ciekawie autor "Ferdydurke" wstaje z tych kolan ;)

Darek | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

W gruncie rzeczy przeczytałem Dzienniki Gombrowicza pobieżnie. Wszak kto dzisiaj czyta cokolwiek w całości i dogłębnie? Dziś się tylko przegląda i kartkuje!

aharbaal | 2011-10-22
Przeczytana: 30 października 2011

Jak to drugi tom? Przecież to trzeci tom... Pierwszy chronologicznie Dziennik, 1953-1956, też był pisany z myślą o paryskiej Kulturze...

"Pani Maria Osterkamp napisała, że jestem osobą extreme, wskutek czego mój dziennik jest do przyjęcia w całości, albo do odrzucenia w całości. Dobrze. Nie jestem zwolennikiem letnich zupek". Ja też nie, i Dziennik biorę w całości.

panna_lovegood | 2013-09-08
Przeczytana: 08 września 2013

Źle zrobiłam, że czytam nie po kolei. Teraz trochę mi się nie chce wracać do jedynki, ale to nie była w sumie kwestia wyboru. Nevermind.
Dzienniki Gombrowicza czyta się albo z musu (np. ja) albo dla Gombrowicza (np. ja). To jest cząstka jego samego, bardziej klarowna niż w jakimś jego utworze. Z utworu też można "wyciągnąć" autora, ale na pewno nie tak dobrze jak z jego osobistych zapisków, zawierających zarówno opisy codzienności jak i odpowiedzi na krytyki literackie, przemyślenia, teoretyzowania, refleksje, przeżycia oraz brednie (bo zdarzają się takie akapity, gdzie bredzi równo, ale mówi o tym wprost. bo on "przez żart zmierza do powagi, a przez sztuczność do szczerości"). Dużo miejsca zajmuje mu wyłuszczanie poglądów na różne tematy, ale także krytykanctwo. No cóż - ten dziennik to on. Czasem sobie przeczy, czasem nie można go zrozumieć. Ale jeśli ktoś chce dotrzeć do niego - oto jest. Wg mnie warto docierać, ale to moja prywatna opinia.

Pamflet | 2016-05-14
Przeczytana: 13 maja 2016

Przyjaciel powiedział mi, że dzięki lekturze Dzienników Gombrowicz objawi mi się w pełniejszej krasie. Doprawdy, wolałbym nie poznawać go od tej strony - prawie nieustannie przedstawia sam siebie jako osobę pełną konfliktów, nieszczerą, zawistną, narcystyczną, zakompleksioną i zastraszoną. Własną wrogość imputuje światu. Zero autorefleksji, zero wniosków. Sztywność i upór osła. Dewaluacja wszystkich i wszystkiego, przy jednoczesnej wrażliwości na krytykę i krzywdę. Nie wiem czego nie łapię. Być może jestem za mało wyrozumiały, albo "połknąłem haczyk", jednak poprzez zastosowaną w Dziennikach narrację, tylko utwierdziłem się w poczuciu, że został przez Polaków wyniesiony na piedestał w ramach zadośćuczynienia jego wielkościowym roszczeniom.
Ale niech ma - pomijając to, jakim człowiekiem był, należy przyznać, że cośtam mu wyszło i zdarzało mu się pisać pięknie.

stifler | 2016-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2016

FENOMENALNE. Najlepsze dzieło literackie popełnione przez Gombrowicza.

Smuga | 2011-01-04

To dopiero!

Krzysztof Szendzielorz | 2016-11-07
Magdalena Podleś | 2016-10-16
Cthulhu | 2016-10-15
Na półkach: 2016, Polskie, Przeczytane
Sto lat, Gombro!

Nikt tak jak on nie bawił się w polskiej literaturze formą. Długo był niedoceniony przez krytyków literackich, niepotrafiących zrozumieć jego zabaw z konwencją, tradycją i językiem. Przez współczesnych literaturoznawców (i wielu czytelników) uznawany jest za geniusza. 4 sierpnia przypada 112. rocznica urodzin Witolda Gombrowicza. Sto lat, Gombro, gdziekolwiek się błąkasz!