Edgar Allan Poe

Tłumaczenie: Grzegorz Ostrowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i twórca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Poe
978-83-7495-260-6
Poe, opowieści niesamowite,
Pistacia

Edgar Allan Poe to jedna z najbardziej fascynujących postaci literatury wszech czasów. Sławę zawdzięcza krótkiemu, acz intensywnemu życiu, otaczającej go aurze romantyka (która tak bardzo pociągała kobiety, i która do dzisiaj tak wielkie budzi zainteresowanie), zachowaniom właściwym człowiekowi wewnętrznie rozdartemu, a także swoim opowiadaniom, pełnym napięcia, niemal zawsze nawiązującym do świata nadprzyrodzonego. Żył zaledwie czterdzieści lat, ale za to bardzo intensywnie. Chciał być pisarzem i udało mu się to osiągnąć. Mimo że jego opowiadania spotkały się z przychylnym przyjęciem czytelników, za życia nigdy nie zrealizował marzenia o tym, by zdobyć uznanie jako pisarz. Wiązał koniec z końcem dzięki dziennikarstwu.. Poe to nie tylko człowiek o bogatym życiorysie; to przede wszystkim twórca, autor najwspanialszych utworów z gatunku fantastyki grozy. Pisał o niewidocznym, nieuniknionym zagrożeniu w Masce Czerwonego Moru; o miauczącym zdrajcy w Czarnym kocie; o niegodziwości, jakiej dopuszczono się wobec Berenice, i o jej perłowych ząbkach w opowiadaniu Berenice; o przerażającym zmartwychwstaniu tytułowej bohaterki Ligei; o demonicznym rumaku z gorejącymi oczami, sprawcy śmierci tytułowego bohatera opowiadania Metzengerstein; o porażającym znaczeniu słowa "umarłem" wypowiedzianego przez bohatera Prawdziwego opisu wypadku z p. Waldemarem; o kilkakrotnie odkładanym wyroku śmierci na więźniu ze Studni i wahadła …
Poe wywarł wpływ na twórczość wielu pisarzy, między innymi tak znanych autorów, jak Jules Verne i Robert Louis Stevenson. Stworzył gatunek opowieści detektywistycznej z jej błyskotliwym bohaterem Augusynem Dupinem. Stał się źródłem inspiracji dla poetów tak wysokiego lotu, jak Charles Baudelaire, Arthur Rimbaud i Gustavo Adolfo Bécquer, a to za sprawą nieśmiertelnych wierszy, choćby takich jak Annabel Lee, czy Kruk.

[opis wydawcy]

Isadora | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Oto jedna z bardziej udanych i rzetelnych biografii, z jakimi miałam do czynienia.
Zawiera nie tylko drobiazgowo i interesująco opisane szczegóły z prywatnego życia pisarza,lecz także dokładny i wnikliwy opis jego działalności dziennikarskiej i literackiej - wszystko to uzupełnione adekwatnie dobranymi przykładami korespondencji zarówno bohatera, jak i osób postronnych oraz cytatami bądź w całości przytaczanymi artykułami z gazet. Dodatkowym plusem publikacji jest pełna chronologia życia pisarza i jego czasów.
Autorka odważnie pokusiła się też o analizę stylu,tematów i postaci pojawiających się w utworach Poe'go, a nawet o streszczenia wszystkich jego opowiadań.
Biografii nie można niczego zarzucić - jest nad wyraz kompetentna i dokładna,daje nam pełen obraz osobowości i twórczości Poe'go.
Spodobał mi się również sposób, w jaki potraktowała samego pisarza, nie próbując rozgraniczać, jak to się czasem zdarza innym biografom, tych dwóch dziedzin życia. Autorka rozumiejąc, że...

Książka ma 270 stron, z czego połowa to stricte biografia, a druga część, to analiza tekstów, przydatna dla studentów filologi i wielbicieli twórczości.
Korektor wydawnictwa się nie popisał, bo tekst zawiera błędy, co nie zaburza specjalnie rytmu czytania, ale zaburza odbiór tekstu jako rzetelnego źródła wiedzy, bo jednak pomyłka w dacie jest istotnym błędem. Ponad to, w tak krótki tekście szkoda czasu na wielokrotne powtarzanie faktów, a tu co chwilę mielimy to samo przez to samo.
Generalnie opis postaci Poego sprowadza się do jego nałogów i braku finansów. Słabe to.

Dziub | 2014-02-07
Przeczytana: 05 lutego 2014

Bardzo dobra popularnonaukowa biografia mistrza grozy, z której dowiadujemy się, że to dzięki Poe mamy w literaturze postać przenikliwego detektywa. Opracowanie jest rzetelne, choć subiektywne. Poszerza wiedzę o autorze w wiele mało znanych faktów o Edgarze Allanie, a które wiążą się z genezą wielu dzieł poety i pisarza. Nie jest to opracowanie akademickie, ale z pewnością warte uwagi.

Nia | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Zdecydowanie popularnonaukowa, niewiele przyda się filologom, którzy poszukiwaliby rzetelnej i wnikliwej analizy twórczości pisarza. Suche fakty podane w skondensowanej formie na końcu książki, które są zestawieniem wydarzeń historycznych i kulturowych z życiem pisarza, mogłyby być podane w bardziej atrakcyjnej, opisowej formie. Ponadto bardzo dużo tytułów i podtytułów, które nadmiernie dzielą tekst i zamiast stanowić pomoc w poruszaniu się po treści, zaburzają kompozycję i często przyczyniają się do wrażenia pustosłowia...
Jeśli natomiast ktoś szuka interesującej biografii opakowanej w ciekawą formę, mimo niektórych niedociągnięć, polecam ze względu na przejrzysty język i lekkość lektury.

joly_fh | 2014-05-29
Przeczytana: 28 maja 2014

Bardzo mierna pozycja - zbiór faktów raczej, skrypt, niż prawdziwa biografia. Brak analizy osobowości, przyczyn niepowodzeń pisarza, jego skomplikowanych relacji z kobietami, w szczególności z żoną Virginią. Do wyczerpania tematu autorce daleko. W dodatku "biografia" w tej cienkiej książeczce to ledwie połowa objętości, pozostałe to analiza twórczości Poego.

Marszka_1988 | 2015-05-10
Przeczytana: 02 listopada 2010

Ciekawa pozycja, warta przeczytania szczególnie dla miłośników Poe'go. Książka zawiera zarówno biografie jak, analizę tekstów oraz krótkie streszczenia dziel autora ( z wyróżnieniem pozycji, które są warte czytania od tych , które nie są ). Pozycja w mojej opinii zasługuje na 6, ponieważ czasem miałam wrażenie, bałaganu w tekście i niedomówień.

Karminiano | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Bardzo interesująca, rzetelna biografia, razem z przytoczeniami listów, esejów i innych prac Poego. Streszczenia wszystkich jego opowiadań oraz co do niektórych dołączona geneza powstania, tytuł, możliwość odczytania dzieła.
Porównania z oryginałem oraz inne bardzo pomocnicze podtytuły.

W książce jest mowa o kobietach Poego, jego uzależnieniach, rodzicach - tych biologicznych i tych przybranych - przyjaciołach, wrogach...
Z pewnością warta przeczytania, nic w niej mnie nie nudziło. Z pewnością dlatego, że uwielbiam jego utwory - te pisane prozą i te liryką - oraz samego Poego. Uważam jednak, że każdy, kto lubi czytać biografie, znajdzie coś dla siebie, a jeżeli owy czytelnik nie miał wcześniej do czynienia z nim jako autorem, to może po przeczytaniu biografii sięgnie on głębiej w jego twórczość.

OwlShadow | 2016-10-16
Przeczytana: 07 września 2013