Czary i czarty polskie oraz Wypisy czarnoksięskie i Czarna msza

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0128-4
Miranda

Czary i czarty polskie są dziełem bibliofila, zamiłowanego w poznawaniu dziejów kultury, a jej kuriozów i osobliwości specjalnie. Nie ostry umysł naukowca, lecz żyłka zbieracza, kolekcjonera, amatora białych kruków, magazynów starożytności, gabinetów figur woskowych, antykwarni, wszystkiego, co rzadkie, dziwne, tajemnicze, a przez to niepokojące i kuszące – ta żyłka była bodźcem ku wydaniu tej niesamowitej książki.
Z dość obszernej literatury dzieł dotyczących czarów powypisywał autor miejsca najciekawsze – i napisał przedmowę, ilustrującą dzieje czarownic i zabobonu w Polsce, same zaś Wypisy czarnoksięskie są próbą antologii polskiej literatury magicznej i zawierają przedruki z dzieł arcyrzadkich, stanowiących najczęściej białe kruki, a przez to szerszemu ogółowi bądź wcale, bądź bliżej nie znanych. Książka ta, której cechą zasadniczą jest brak tzw. metody naukowej w opracowaniu, jest zbiorem faktów i obrazów z historii czarnoksięstwa w Polsce.

Alina | 2010-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Po długich walkach z tą książką udało mi się ją wreszcie skończyć. "Czary i czarty polskie" są lekturą wymagającą - wymagają skupienia. Zarówno z powodu natłoku informacji dotyczących zabobonów, magii, czarownic i palenia na stosie, jak i języka staropolskiego, który wybija czasem z rytmu.

Książka jest niesamowita. Tuwim wykonał naprawdę świetną robotę, wyszukując te wszystkie informacje i dodając do nich przypisy. Możemy popatrzyć na wierzenia ludności sprzed kilku wieków, przeczytać najróżniejsze receptury na różne przypadłości (czy też ich brak). Poznajemy różne rodzaje demonów jak latawce i latawice (kojarzycie to skądś? Już wiecie, dlaczego panny lekkich obyczajów są nazywane na wsiach "latawicami"? Owe demony to po prostu inkuby i sukuby o pięknych polskich nazwach) oraz wiele innych, mniej popularnych.

Nie jest to lektura bezkrytyczna. Pokazuje, że nie wszystkim w obecnych czasach podobały się sposoby przesłuchiwania czarownic i wytyka ich wady. Tuwim przedstawia różne,...

patrikijaa | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Julian Tuwim pewnie większości czytelników kojarzy się z pogodną, humorystyczną twórczością. Niemal każdy zna jego lekkie wiersze dla dzieci, twory nawołujące do pacyfistycznych ruchów przeciwko zbrojnej wojnie czy satyryczne dzieła, które uczyniły go jednym z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Jego bystry umysł i twórcze spojrzenie na świat, liczne neologizmy i gry słów w jego twórczości uwydatniały jasną, piękną stronę jego pisarstwa. Autor, który uznawany był za uosobienie radości życia, miał jednak także inne zainteresowania. Niewątpliwie były one zaskoczeniem dla jego czytelników, lecz zarazem nurtującą ciekawostką. Ta książka to zbiór trzech dzieł Tuwima napisanych w latach 1924-1925. Ujawniają one mroczną stronę zamiłowań autora oraz demonizm przejawiający się w jego twórczości, który nieraz stawiał go w obliczu oskarżeń o diabelskie czy nawet satanistyczne wtajemniczenie w mroczne praktyki.

Książka to zestawienie najciekawszych obrazów historii...

Harrison | 2012-02-28
Przeczytana: luty 2012

Jest to prawdziwe kompedium wiedzy o okresie, gdy "czarownice" masowo płonęły na stosach w imię miłości bożej, alchemicy szukali przepisu na kamień filozoficzny, a arystokracja odprawiała czarne msze, aby zbratać się z szatanem. Tuwim dodatkowo uatrakcyjnił treść licznymi przykładami zaczerpniętymi z średniowiecznych prac (m.in. słynnego "Młota na czarownice" oraz dzieł właściwie już niedostępnych) co jest zdecydowaną zaletą książki, choć z drugiej strony momentami może prowadzić do nadmiaru, czasem chaotycznie zamieszczanych, informacji.

Wydanie jest przepiękne, ale sama lektura do łatwych nie należy. Mimo to godna polecenia osobom zainteresowanym tematem.

emaema | 2012-08-22

Świetny klimat! Bardzo dużo niesamowitych i ciekawych informacji. Książka napisana bardzo trudnym językiem, przez co dość wolno się ją czyta.

Rockmargot | 2013-05-17
Przeczytana: 02 maja 2013

Nie jest to książka, którą da się przeczytać w jeden wieczór. Potrzebuje cierpliwości. Ale odwdzięczy się pięknym opracowaniem graficznym, merytorycznością, humorem i szerokim kontekstem źródłowym. ;)

Lenkaite | 2013-02-20
Przeczytana: luty 2013

Tuwim, którego przez całe życie fascynowała i przerażała ciemna strona mocy, zebrał relacje, opisy i fakty z różnych źródeł na temat "czarów i czartów polskich", czyli zapiski dotyczące polowań na czarownice, ich klasyfikacji, procesów, przesłuchań i wymiarów kar. Lektura przerażająca, głównie z powodu świadomości tego, że wszystkie te wydarzenia miały miejsce naprawdę. Cała ta makabra to nie fikcja...

emkaruda | 2011-04-16
Przeczytana: 2011 rok

Super.

Marta B | 2011-01-26
Przeczytana: listopad 2010

Niestety dobrnęłam tylko do połowy, bo dalej nie miałam siły czytać. Książka ma fantastyczną szatę graficzną i tym mnie przede wszystkim przyciągnęła, a także jest napisana językiem, który jest w interesuący sposób stylizowany. Jednakże wszystkie części są ułożone w okropnie chaotyczny sposób, przez co czytając tą książkę miałam wrażenie, że tak naprawdę niczego się o niej nie dowiaduję i raczej nie wiem o czym jest. Powimo imponujących wypisów jednak nie wiadomo jak poważnie można potraktować treść, co też jest zdecydowanym minusem.

Szymon | 2011-09-27

Przepięknie wydana, z fascynującymi reprodukcjami grafik i idealnie rozmieszczonym tekstem - wizualnie bez zarzutów. Jednak treść budzi niemałe zaskoczenie. Jednym słowem można ją uznać za komiczną (i chyba tylko za komiczną) - bo cóż to za czar, który zadziała gdy odmówi się określoną ilość zdrowasiek?

mr_frogg | 2016-11-26