Mroczne karty historii Kościoła katolickiego

Okładka książki Mroczne karty historii Kościoła katolickiego Michael Kerrigan
Okładka książki Mroczne karty historii Kościoła katolickiego
Michael Kerrigan Wydawnictwo: Sekret reportaż
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
A Dark History: Catholic Church
Wydawnictwo:
Sekret
Data wydania:
2016-01-14
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-14
Język:
polski
ISBN:
9788311139152
Tłumacz:
Michał Kompanowski
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
341
50

Na półkach: , ,

Z pewnością nie jest to książka dla każdego. Michael Kerrigan porusza drażliwy temat ponurej historii kościoła katolickiego. Autor zaznacza jednak już na samym początku, że książka ta nie stanowi ostatecznego rozliczenia z grzechami kościoła. Przedstawione informacje w książce autor starał się opisać jak najbardziej obiektywnie. Ze względu na niewielki rozmiar bo ponad 200 stron książka Michaela Kerrigana stanowi skrót 2000 lat mrocznej historii kościoła katolickiego.

Z pewnością nie jest to książka dla każdego. Michael Kerrigan porusza drażliwy temat ponurej historii kościoła katolickiego. Autor zaznacza jednak już na samym początku, że książka ta nie stanowi ostatecznego rozliczenia z grzechami kościoła. Przedstawione informacje w książce autor starał się opisać jak najbardziej obiektywnie. Ze względu na niewielki rozmiar bo ponad 200...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1759
1758

Na półkach:

„...niniejsza książka nie jest sądem ostatecznym nad grzechami Kościoła katolickiego.”
Tym zdaniem autor wyraźnie podkreśla charakter swojego opracowania historycznego. Miał trudne do wykonania zadanie, bo jak nie mówić o „grzechach” Kościoła katolickiego, skoro sam fakt wypominania ich może zaboleć. Jego wierni bardzo emocjonalnie podchodzą do tego tematu, nie potrafiąc ich wyłączyć i obiektywnie spojrzeć w przeszłość. Jednak najsmutniejsze jest to, że często zaprzeczają faktom lub je bagatelizują. Te ostatnie zachowania raczej wynikają z niewiedzy i niedoinformowania. Dlatego uważam, że ta pozycja nie pełni roli młyna na wrogów Kościoła katolickiego i w ogóle religii.
Jest przeznaczona przdee wszystkim dla katolików.
Zwłaszcza że autor stara się, by historia Kościoła katolickiego od jego niechlubnej strony była przedstawiona bardzo obiektywnie. Bez uprzedzeń i bez oceniania, a tym bardziej piętnowania.
Swój wykład zaczyna od pierwszych chrześcijan w Rzymie tworzących wówczas „niewielką żydowską sektę, która w cesarskim Rzymie rozrasta się do rozmiarów małego kultu, aby w średniowiecznej Europie kształtować światopogląd milionów ludzi”. Proszę nie próbować jakiemukolwiek katolikowi cytować tego zdania, a zwłaszcza jego początku. Słowo „sekta” w kontekście Kościoła, nawet jeśli dotyczy to wyłącznie jego początków, wywołuje apopleksję u rozmówcy. Wiem, co mówię, bo doświadczyłam tego. Zdecydowanie więc nie polecam. Polecam za to, podsunąć tę pozycję, w której historię Kościoła katolickiego autor kończy na współczesności, dowodząc jego powszechności. Ta cecha sprawia, że Kościół katolicki „jest zbyt duży i złożony, aby można było go opisać w kilku zdaniach i łatwo zaszufladkować.” To dlatego też nie mówi jednym głosem i nie jest przy tym wiarygodny. Przyznaje to sam papież Franciszek I, apelując do kapłanów i wiernych w swoim kazaniu wygłoszonym kilka tygodni po elekcji w 2013 roku – „Niezgodność pomiędzy tym, co mówią księża oraz wierni a tym, co robią, pomiędzy słowem a sposobem bycia podważa wiarygodność Kościoła. Ci którzy nas słuchają i obserwują, muszą dostrzegać w naszych czasach to, co słyszą z naszych ust i w ten sposób chwalić Pana!”
I dokładnie ten rozdźwięk między nauką Jezusa a czynami chrześcijan i Kościoła ukazuje ta pozycja.
Między ideą a słabością człowieka. Między człowiekiem wierzącym a człowiekiem tylko religijnym. Między interesem wiernych jako ludu bożego a interesem Kościoła jako instytucji. Autor skupił się na tej drugiej stronie powyższych zestawień. Omawia budowanie hierarchii kościelnej (wojny papieży, korupcja, symonia),ustanawianie dogmatów (inkwizycja),wyprawy krzyżowe (uświęcone rzezie),schizmy (rozłamy wewnątrz Kościoła),walkę o wpływy i dominację (antysemityzm),pochlebny i bezkrytyczny stosunek wobec osób skupiających władzę (nepotyzm),dostosowywanie się do warunków politycznych (poparcie dla Adolfa Hitlera),skandale z kapłanami wszystkich szczebli włącznie z papieżami (cudzołóstwo, pedofilia, kazirodztwo, homoseksualizm) oraz częste stawanie „po stronie ludzi bogatych i wpływowych, a nie prostego i biednego ludu”. Każdemu z tych zagadnień autor poświęca osobny rozdział, analizując je od strony przyczyn, przygląda się ich rozwojowi i ponoszonym konsekwencjom.
Bogato przy tym ilustruje tekst zdjęciami z czasów współczesnych lub dziełami malarstwa odzwierciedlającymi przeszłość. Te ostatnie można oglądać niczym ikonograficzną wersję historii Kościoła katolickiego i chrześcijaństwa. Tekst główny uzupełnia odrębnymi zagadnieniami, umieszczając je na beżowym tle. Kredowany papier oraz twarda oprawa dopełniają albumowego charakteru wydania.
To faktycznie mroczne karty historii.
A z drugiej strony rzesze męczenników i zwykłych, cichych wiernych żyjących zgodnie z regułami wiary, dla Boga i z Bogiem. Na podstawie tego obrazu wielkiego rozdźwięku autor buduje bardzo ważne pytanie – „Czy badając historię Kościoła, powinniśmy skupiać się bardziej na odwadze i oddaniu, z jakimi wiele zakonnic, księży i członków laikatu mierzyło się przez wieki z niebezpieczeństwami, czy raczej na hipokryzji i ekscesach kolejnych hierarchów?” Myślę, że na jednym (ku chwale) i na drugim (ku poprawie i przestrodze). Dla autora natomiast najlepszą odpowiedzią, „byłoby uznanie przez Kościół katolicki własnej słabości, wynikającej z ludzkiej podatności na grzechy”. Hipokryzja, według „wielu krytyków Kościoła, to jeden z kluczowych składników katolicyzmu, który z całą pewnością zasługuje na miano „wielkiego grzechu”.” Dostrzega to również papież Franciszek I i inni hierarchowie Kościoła. Zaczynają też pojawiać się odważne głosy kapłanów nawołujących pozostałych do „rachunku sumienia”, w którym mają im pomóc chociażby takie kontrowersyjne filmy, jak „Spotlight”.
Autor porusza jeszcze jeden, ważny problem.
Zwraca uwagę, że „w kwestiach wiary osiągnięcie konsensusu to zadanie właściwie niemożliwe do zrealizowania” w zderzeniu z problemami współczesnego świata. Bo „w jaki sposób pogodzić pracę zakonnic opiekującymi się chorymi w afrykańskim hospicjum z potępianiem antykoncepcji, która stanowi ważny oręż w walce z epidemią AIDS?” Jak wytłumaczyć współczesnym wiernym, że te ciemne karty historii Kościoła wyrosły na tych samych zasadach, regułach, prawach i wartościach, które umocniły ducha św. Teresy z Lisieux, odwagę św. Joanny i upojenie wiarą św. Jana od Krzyża? „W jaki sposób pogodzić bogactwo i przepych z duchem Ewangelii?”
Takich trudnych pytań jest w tej książce bardzo wiele.
Zagubionym katolikom w zamęcie życia, podważonego zaufania do księży, niepewności i rozdźwięku sugeruję jeszcze raz wsłuchać się w słowa Jana Pawła II, który wskazywał jednoznaczną drogę, mówiąc – „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. A najlepsze w tej wskazówce jest to, że aby ją stosować, nie trzeba być koniecznie katolikiem. Wystarczy być człowiekiem.
Myślącym.
http://naostrzuksiazki.pl/

„...niniejsza książka nie jest sądem ostatecznym nad grzechami Kościoła katolickiego.”
Tym zdaniem autor wyraźnie podkreśla charakter swojego opracowania historycznego. Miał trudne do wykonania zadanie, bo jak nie mówić o „grzechach” Kościoła katolickiego, skoro sam fakt wypominania ich może zaboleć. Jego wierni bardzo emocjonalnie podchodzą do tego tematu, nie potrafiąc...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    15
  • Teraz czytam
    5
  • Historia
    4
  • 2019
    1
  • Historia powszechna
    1
  • 🎥 Biograficzne, historyczne, na faktach, reportaż
    1
  • Religia, filozofia
    1
  • Historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mroczne karty historii Kościoła katolickiego


Podobne książki

Przeczytaj także