Dzieje tortur od starożytności do dziś

Wydawnictwo: Bellona
tortury, Inkwizycja
historia
joly_fh

Tortury to mroczna i upiorna, lecz zarazem nieodłączna, część naszej cywilizacji. Stosowano je oficjalnie, jako część procedury prawnej, oraz potajemnie, od najdawniejszej starożytności. Również obecnie, choć oficjalnie wszystkie rządy temu zaprzeczają, ludzie są torturowani: w imię prawa, religii oraz ideologii. Nieustannie udoskonala się też środki i metody służące zadawaniu męczarni: pieczenie ludzi żywcem w spiżowym byku przez siepaczy starożytnego tyrana Falarisa i stosy Inkwizycji zastąpiły sterowane komputerem elektrody wytwarzające impulsy elektryczne wywołujące ból nie do zniesienia. Książka zawiera przegląd technik i narzędzi tortur od najwcześniejszych, znanych nam z historycznych przekazów do stosowanych przez Amerykanów w więzieniu Abu Ghraib. Pogrupowano je w kilkanaście głównych kategorii. Uzupełnieniem tych informacji jest 110 przerażających rycin i fotografii.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2013

źródło okładki: www.ksiegarnia.bellona.pl

Pami | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Tematyka książki ciekawa. Jednak sposób w jaki autor ją napisał może nieco zniechęcić. Opisy są długie i monotonne. Ktoś kto liczy na sam opis tortur rozczaruje się. W książce jest więcej opisów historycznych, dat czy różnych nazwisk. Wątpie bym wróciła do tej książki kiedyś.

Zuo | 2014-03-15
Przeczytana: 12 marca 2014

Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć jakie tortury stosowano przez wieki jest to pozycja obowiązkowa. Kerrigan podaje dużo faktów, dat, opisów i zeznań osób torturowanych. Są tu opisane chyba wszystkie możliwe tortury, nawet te stosowane dzisiaj.

Ana Swing | 2014-07-04

To jedna z niewielu książek, które mówią o torturach.
"Taka cienka? To tam nie ma nawet 1/5 o torturach!" - tak brzmiały słowa mojego Druha.
Jest tam dużo tortur, o wielu się dowiedziałam, ale także uważam, że nie ma tam wszystkich.

Hekate | 2012-04-27
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Książka dość ogólna. Całkiem niezły i ciekawie napisany przekrój przez dzieje tortur. Według mnie nieco za mało przykładów i ciekawostek. Plus za różnorodne grafiki dopasowane do opisywanych czasów. Całkiem niezła pozycja wyjściowa do tematu.

Niedźwiedzica | 2015-05-05

mama | 2016-07-24