A Dictionary of Ghosts
83-221-0498-7
leksykon, duchy
Marcin Szajda

"Pojęcie ducha bezcielesnej istoty na obraz i podobieństwo zmarłego człowieka występuje w kulturze od czasów najdawniejszych. Przedziwna mieszanina wiary i nieufności, jaką odczuwamy na wieść o ukazaniu się widma, niewiele się w istocie różni od doznań naszych przodków. Postęp wiedzy, nauki i oświaty zmienił wprawdzie wiele niegdysiejszych zapatrywań, nie wpłynął jednak zasadniczo na nasz sąd o duchach ani nie zbliżył nas do wyjaśnienia ich natury. Zagadka pozostała zagadką i nie ulega kwestii, iż tu się właśnie kryje źródło nie słabnącego zainteresowania sprawą. Jak łatwo stwierdzić, napisano niezliczone książki o duchach i miejscach nawiedzanych. Różnorodność owych prac jest olbrzymia. Są wśród nich relacje naocznych świadków i owoce trudu archiwariuszy, pomniki literackie i jarmarczna tandeta, dzieła trzeźwych obserwatorów i bezkrytycznych łowców sensacji. Gdyby szukać rozwiązania zagadki w literaturze przedmiotu, życia by z pewnością nie starczyło. Po cóż tedy - spytać można uzupełniać ową książnicę kolejnym tomem? Powód jest prosty nikt się dotąd nie pokusił o opracowanie leksykonu duchów. Nikt, o ile wiem, nie opisał rozmaitych ich odmian na całym globie, nie stworzył rejestru słynnych zjaw w historii, nie nakreślił sylwetek koryfeuszy demonologii na przestrzeni wieków. W każdym razie nie w jednej książce. Praca niniejsza nie wyczerpuje tematu tak rozległego, że wszystkie szczegóły pomieściłoby dopiero wielotomowe wydawnictwo encyklopedyczne. Jest jednak reprezentatywna, daje dobre pojęcie o zjawiskach nadprzyrodzonych i jak sądzę okaże się użyteczna nie tylko dla laika, lecz także dla znawcy. Powstała w wyniku ćwierćwiecza studiów prowadzonych zarówno w bibliotekach, jak i w terenie. W wielu hasłach powołuję się na autorytet badaczy wybitniejszych ode mnie, w innych wyrażam opinie własne, formowane na podstawie mnogości źródeł. Przyświecała mi nadzieja stworzenia książki, w której da się znaleźć garść podstawowych informacji o każdym aspekcie wiedzy o duchach. W większości wypadków podałem także wskazówki bibliograficzne pozwalające rozszerzyć lekturę." - ze wstępu

Immortalon | 2012-03-04

Peter Haining, brytyjski autor wielu dzieł literackich, jest znany głównie wśród osób interesujących się zjawiskami paranormalnymi. Jest on twórcą bardzo wielu antologii, skupiających się na tematach takich jak wampiryzm, wilkołactwo czy spirytyzm. W swych antologiach gromadzi historie z różnorakich źródeł, od kronik miejskich i legend począwszy na przekazach ustnych skończywszy.

Prezentowany leksykon jest bodaj jedynym kompletnym dziełem Haining'a przetłumaczonym na język polski. Jaką tematykę prezentuje nie trudno odgadnąć. Jest to bardzo dobre kompendium dotyczące najbardziej znanych form obecności istot niematerialnych na naszym globie. Mamy tutaj do czynienia zarówno z przekazami dotyczącymi nawiedzonych domów, zamków, posiadłości etc., z wymienionymi najbardziej znanymi zjawami i upiorami straszącymi na plebaniach, cmentarzach, klasztorach itd., oraz wszelakimi formami 'duchopodobnymi' (fantasmagorie, fantomy,...). Do tego dodać należy wiele opisów sylwetek znanych...

Lisbeth | 2016-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2016

Lektura leksykonu okazała się lekka,miła i niezmiernie ciekawa.Autor na ponad trzystu stronach przytacza ciekawe historie i opisy różnorakich duchów czy zjawisk.Ponad to książka urozmaicona jest o liczne intrygujące fotografie, jedyny minus jaki zauważyłam to taki, że pod różnymi hasłami opisane są te same duchy lub zjawiska np.Błędne Ogniki / światełko Quinna /Świetliki (trzy terminy opisujące to samo niemalże zjawisko) W owym leksykonie zdarzają się różnorakie tego typu powielenia...na co? po co? hmm czyżby brakło autorowi pomysłu na treść książki?...uważam to za minus,gdyż w miejsce takich właśnie powielonych informacji można,było dodać coś o wiele ciekawszego.Ogólnie książkę oceniam na dobrą i wartą przeczytania, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje dana tematyka.

Hipis | 2015-04-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

To jest coś! Czytałam z wypiekami na twarzy, zawalając przy okazji naukę szkolną. A znalazłam ją na półce w domowej biblioteczce (którą mam dość rozległą). Że też wcześniej jej nie zauważyłam... W ogóle nie interesuję sie zjawiskami paranormalnymi i nie wierzę w duchy, wierzę za to w ludzki umysł, i lektura tej książki to dla mnie najbardziej nauka o nim właśnie. Łatwo zauważyć, że wszystkie opisane duchy są dość do siebie podobne, mają wspólne mianowniki. Ludzie od zawsze bali się tego samego i podobnie to wyrażali... Swietne "poczytadło" na nudny wieczór, a może nawet dla kogoś początek osobliwej pasji?
No i wielki plus za dodanie historii z Polski, już nigdy nie będę spokojnie chodzić po jakimś zamku, póki się nie dopytam o miejscowe zjawy!

Gosia | 2013-02-27

Jak byłam dzieckiem i interesowałam się zjawiskami paranormalnymi to książka ta była strzałem w 10! :). Wszystko, co trzeba było wiedzieć: co, gdzie i kiedy "straszy". Teraz już wyrosłam z takich opowieści :). Mimo to wspominam z uśmiechem :).

Cape | 2012-05-12
Przeczytana: 1990 rok

Dla miłośników duchów, którzy lubią ale niekoniecznie potrzebują naukowych teorii. To taka mini encyklopedia: co , jak, gdzie i kiedy. Historie słynnych duchów. Trchę zdjęć i rycin. Jedna z moich ulubionych książek na półce.

Gabriela | 2014-09-17
Przeczytana: 2005 rok

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z duchami :) Polecam!

Aga1977 | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015