Niedobra miłość

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
klasyka
dorocicha

Tłem powieści "Niedobra miłość", której akcja toczy się w prowincjonalnym mieście gdzieś na kresach wschodnich, jest rzeczywistość polska po pierwszej wojnie światowej. Środowisko, w którym rozgrywa się romans, odzwierciedla prądy i nastroje "sfer wyższych" w młodym państwie polskim - owych zdeklasowanych ziemian, zbankrutowanych hrabin, legionowych dygnitarzy. Nałkowska często w powieściach swych opisuje ten świat i bardzo ostro go widzi. Z niezwykłym mistrzostwem potrafi też oddać siłę i barwy uczuć miotających jej bohaterami, owej miłości niedobrej, "bo od woli człowieka niezależnej".

[Książka i Wiedza, 1975]

źródło opisu: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

natanna | 2012-05-19

Akcja "Niedobrej miłości" toczy się w prowincjonalnym mieście , gdzieś na kresach wschodnich , tuż po zakończeniu pierwszej wojny światowej , w środowisku ówczesnych "sfer wyższych" czyli zubożałych rodzin ziemiańskich i hrabiowskich oraz legionowych dygnitarzy.

Do miasteczka przyjeżdża małżeństwo Blizborów, Agnieszka i Paweł. Dla mieszkańców to bardzo interesująca para, ona , córka znanego tu dyplomaty Melchiora Walewicza , urocza, radosna i obyta w świecie, a on małomówny i pochmurny , jakby wciąż niezadowolony co sprawia, że wszyscy są zdziwieni wyborem Agnieszki .

Przyjazd i osiedlenie się Blizborów wnosi w życie społeczności , w której się znaleźli wiele ciekawych zmian.

Agnieszka i jej mąż poprzez organizowanie spotkań towarzyskich , zajęć sportowych sprawiają, że wszyscy przekonują się iż na prowincji można żyć inaczej, że można czas spędzać w sposób zajmujący i wesoły.

Agnieszka zaprzyjaźnia się z Renatą Słuczańską , która jest żoną o wiele starszego od...

BIETKA | 2010-12-09
Przeczytana: 2010 rok

Po książkę tę sięgnęłam z ciekawości, zaintrygowana pytaniem,jaka to jest ta " Niedobra miłość",czym się charakteryzowała?
Powieść ogólnie spodobała mi się. Napisana po I wojnie światowej, dotyczy stosunków społeczno-politycznych i kontaktów międzyludzkich lat 20.i 30. Pisarka zajmuje się przede wszystkim emocjami i kwestiami kobiecymi. Wizerunki postaci maluje w sposób psychologiczno-filozoficzny, przy tym ,jest to tak zwany relatywizm psychologiczny, zmiennej osobowości w zależności od sytuacji i okoliczności życiowych.
Niedobra miłość, taka" bo od woli człowieka niezależnej"...Nie zgadzam się z takim ujęciem kwestii. Uważam, że miłość jest jednak zależna od woli człowieka, chyba, że wpada on w sidła zniewalającej namiętności.
Refleksję zadumy wywołała we mnie postawa kobieca: zdradzona przez męża, młoda bohaterka, podupada psychicznie w rodzaj niemocy działania, której symbolem jest okno. Poprzez nie patrzy na świat, wygląda ukochanego...
Dobra książka, porusza ważne tematy...

Marta | 2015-07-28

Zofia Nałkowska jest dziś nieco zapomnianą pisarką. Poza "Granicą" i "Medalionami", które są wśród lektur szkolnych, o jej utworach niewiele się mówi, mało kto je czyta. A szkoda, bo są naprawdę ciekawe.
"Niedobra miłość" to powieść psychologiczna, analizująca uczucia miłości i zdrady, a także sylwetki psychologiczne osób w ową miłość i zdradę uwikłanych. Jeśli komuś podobała się "Granica", to myślę, że po "Niedobrą miłość" może śmiało sięgnąć.

asia | 2014-05-15
Na półkach: Bookcrossing, Przeczytane, 2014

Cenię Nałkowską za niesamowity zmysł obserwacji rzeczywistości i ludzi oraz za refleksje, jakie opisom owej rzeczywistości towarzyszą. W "Niedobrej miłości" znalazłam jedno i drugie, a jednak nie zachwyciła mnie... Historię , opowiedzianą w powieści, wolę w wariancie, ukazanym w dramacie "Renata Słuczańska".

Rita2015 | 2015-01-05

Shalila | 2016-01-22
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2016
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Konkieta
    Zofia Nałkowska