Chodzić po wodzie. Z Anną Świderkówną rozmawia Elżbieta Przybył

Wydawnictwo: Znak
83-240-0352-5
Snoopy

Anna Świderkówna – wybitna znawczyni antyku, autorka popularnych Rozmów o Biblii – po raz pierwszy opowiada o sobie, swojej rodzinie, o udziale w Powstaniu Warszawskim, o pasjonującej pracy nad papirusami i próbie wstąpienia do klasztoru, a także o swojej wierze i o tym, jak zainteresowanie starożytnością grecko-rzymską przerodziło się w fascynację Starym i Nowym Testamentem. W przeprowadzonej przez Elżbietę Przybył rozmowie wątki biograficzne przeplatają się z pytaniami ogólnymi: o sens cierpienia, zgodność wiary z nauką, o wolność człowieka i naturę Boga.

allison | 2012-09-21
Przeczytana: 21 września 2012

Niezwykle interesujący wywiad-rzeka z największą, moim zdaniem, polską znawczynią Biblii.
Anna Świderkówna opowiada jednak nie tylko o zagadkach, pułapkach i interpretacji Pisma Świętego, jego miejscu w życiu człowieka oraz w cywilizacji europejskiej. Wiele miejsca poświęca swojej pracy badawczej nad kulturą starożytnej Grecji, odczytywaniu papirusów, pracy ze studentami, fascynacji wybitnymi uczonymi, którzy stali się jej autorytetami i duchowymi przewodnikami.

Opowieści te przeplatane są wspomnieniami dotyczącymi życia prywatnego, od dzieciństwa po starość. Anna Świderkówna w ujmujący sposób odpowiada na pytania o swoją rodzinę, o przeżycia wojenne, powojenną naukę i karierę, przyjaźnie...

Badaczka często porównuje współczesność z odległymi epokami, udowadniając, że pewne wartości nie zmieniają się z upływem czasu i pozostają uniwersalne nawet w świecie konsumpcjonizmu i wyścigu szczurów.

Bardzo ujęła mnie skromność tej niezwykłej kobiety, która - mimo ogromnej wiedzy -...

Agnieszek | 2012-09-09
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2012

Piękne podsumowanie życia: autorki, naukowca, człowieka wreszcie. Jest tu wszystko - i doświadczenie wojny, i poszukiwania swojego miejsca, i mądre spojrzenie na własne wybory, dominuje zaś życzliwość wobec ludzi i mocne wyznanie wiary. W dodatku nieco drobiazgów lingwistycznych, parę anegdot i przyjemność obcowania ze świadkiem historii.

Świetna książka, doskonała lektura także dla pogubionych, smutnych i wątpiących.

Marek | 2012-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

...im głębiej w-myślimy się w tą historię, tym wyraźniej widać, że starość jest wiekiem zasługującym na prawdziwe poważanie. I taka jest ta książka, a także zwracam uwagę na przejmujący fragment wspomnień z Powstania Warszawskiego.I to co zasługuje na szczególną uwagę,
o Biblii, wierze i człowieku pani profesor opowiada pięknym językiem.

Demi | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Mądra i ciepła. Pełna cierpliwości i pokory. To taka rozmowa, do której chętnie się wraca, dzięki której na wiele spraw można spojrzeć na nowo, z innej perspektywy. Ciekawa i inspirująca do własnych przemyśleń i poszukiwań. Zdecydowanie polecam.

Derufin | 2013-01-14
Przeczytana: 17 sierpnia 2012

To jakby dwie książki w jednej: fragmenty opowieści o życiu Pani Profesor oraz rozmowy na wybrane tematy biblijne - oba ciekawe, choć okazało się, że historia osobista jest jeszcze ciekawsza niż zgłębianie wątków Pisma Świętego.

Marylka | 2012-10-29
Przeczytana: 24 października 2012

Opowieść o życiu prywatnym przeplatająca się z rozmowami o Biblii i Antyku. Czytanie wywiadu z taką osobowością jak Anną Świderkówną to czysta przyjemność. Polecam.

Magdalena | 2015-12-13
Przeczytana: 2003 rok