Dziewczynka

Wydawnictwo: Nisza
ילדה
9788392281962
Żydzi, II wojna światowa

To nie jest książka o wojnie. To książka o dzieciństwie w czasie wojny. Alona Frankel, autorka tłumaczonych na kilkanaście języków książek dla dzieci, pozwoliła przemówić dziewczynce, którą wtedy była, która nadal w niej jest.

źródło opisu: Wydawnictwo Nisza, 2007

Grażyna | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Nie oceniłam tej książki i długo trwało moje czytanie. Nie dlatego,ze nie była ciekawa.Ale w ogóle słowo "ciekawa" raczej nie pasuje.
Akcja toczy się właściwie w zcasie wojny,ale główny temat to dzieciństwo Ilonki (Irenki) podczas wojny.5-letnia dziewczynka ukrywa się ....tak jak i jej rodziece ,ale jakie różne to są przeżycie dla dorosłych ,a jak to wpływa na umysł dziecka...i w ogóle na całe dalsze życie dziewczynki. Bo przeżyła.Po zakończeniu wojny mieszka w Krakowie z rodzicami ,aby wyjechać z Polski do Izraela.
Dziewczynka widzi ,że antysemityzm to nie tylko domena niemców lecz spotyka go u polaków. Bo oczywiście rodzina -czyli rodzice i dziewczynka są żydami.Zawsze przy czytaniu takich książek zastanawiam się jak ja zachowałabym się w takich ekstremalnych czasach na jaka postawę byłoby mnie stać. czy nie przeważyłby strach....czy nie okazałabym sie tchórzem? Nie wiem ,ale będę szczęśliwa gdy nie będę musiała dokonywac takich wyborów...........
A w ogóle to cały...

pasjonatka | 2016-12-16