Dziewczynka

Tłumaczenie: Leszek Kwiatkowski
Cykl: Dziewczynka (tom 1)
Wydawnictwo: Nisza
ילדה
9788392281962

To nie jest książka o wojnie. To książka o dzieciństwie w czasie wojny. Alona Frankel, autorka tłumaczonych na kilkanaście języków książek dla dzieci, pozwoliła przemówić dziewczynce, którą wtedy była, która nadal w niej jest.

źródło opisu: Nisza

Diabloo86 | 2017-02-19
Przeczytana: 11 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Alona Frankel- z domu Goldman. Urodziła się 27 czerwca 1937 roku w Krakowie w zasymilowanej, niereligijnej rodzinie żydowskiej. Podczas wybuchy II wojny światowej wraz z rodzicami uciekła do Lwowa, gdzie od 1941 przebywała w getcie. Następnie za sprawą rodziców i pewnej kobiety została ukryta na wsi i wychowywana jako polskie dziecko. Po pewnym czasie została przywieziona ponownie rodzicom, gdzie z nimi ukrywała się przed antysemitami. Po zakończeniu wojny powróciła z rodziną do Krakowa, jednak szerząca się niechęć do Żydów spowodowała, iż z rodzicami w 1949 wyemigrowała do Izraela.
Alona Frankel w ciągu swojego życia miała cztery imiona. W Krakowie nazywała się Ilona, podczas wojny – Irena, w szkole w Tel Awiwie Ilana, w wojsku omyłkowo została zarejestrowana jako Alona.
Gdy dorosła postanowiła opisać swoje przeżycia z czasów wojny w książce pt "Dziewczynka", za którą otrzymała w 2005 roku izraelskie wyróżnienie literackie Nagrodę Sapira i przyznawaną przez Jad Waszem Nagrodę...

Tomasz | 2017-06-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Jedna z ciekawiej napisanych książek wokół wojny, ale nie o samej wojnie. Tematem tej książki, są przede wszystkim relacje Alony z rodzicami, oraz jej postrzeganie świata w dzieciństwie. Napisana językiem trochę dziecinnym, dodaje to książce uroku. Zachwyty i smutki głównej bohaterki przykuwają uwagę. Jest to bardzo dobrze napisana książka, od której ciężko się oderwać.

Grażyna | 2012-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Nie oceniłam tej książki i długo trwało moje czytanie. Nie dlatego,ze nie była ciekawa.Ale w ogóle słowo "ciekawa" raczej nie pasuje.
Akcja toczy się właściwie w zcasie wojny,ale główny temat to dzieciństwo Ilonki (Irenki) podczas wojny.5-letnia dziewczynka ukrywa się ....tak jak i jej rodziece ,ale jakie różne to są przeżycie dla dorosłych ,a jak to wpływa na umysł dziecka...i w ogóle na całe dalsze życie dziewczynki. Bo przeżyła.Po zakończeniu wojny mieszka w Krakowie z rodzicami ,aby wyjechać z Polski do Izraela.
Dziewczynka widzi ,że antysemityzm to nie tylko domena niemców lecz spotyka go u polaków. Bo oczywiście rodzina -czyli rodzice i dziewczynka są żydami.Zawsze przy czytaniu takich książek zastanawiam się jak ja zachowałabym się w takich ekstremalnych czasach na jaka postawę byłoby mnie stać. czy nie przeważyłby strach....czy nie okazałabym sie tchórzem? Nie wiem ,ale będę szczęśliwa gdy nie będę musiała dokonywac takich wyborów...........
A w ogóle to cały...

Renegi Grene | 2017-04-30
Na półkach: Przeczytane, Historia

Książka Alony Frankel jest przede wszystkim bardzo niezwykła przez wzgląd na sposób w jakkim została napisana, miejscami zahaczając wręcz o poezję. Autorka jest pisarką tworzącą dla dzieci i odniosłam wrażenie, że niektóre zdania były celowo uproszczone, jakby pochodziły z książki dla maluchów. W połączeniu z treścią, zgoła mało dziecięcą, stanowi niezwykły kontrast, szokujący czytelnika tak samo, jak szokują mało dziecięce dzieciństwa tych, którzy wyrośli w tamtych czasach. Jak Ilona Frankel, która zamiast zabawek miała laleczki lepione z chleba, a jej ukochanym zwierzątkiem był martwy szczur. Bohaterka-narratorka-autorka, ta mroczna postać w trzech osobach, zdaje się przybierać coraz to nowe formy: z dorosłej kobiety przeistacza się w dziewczynkę, z Żydówki - w chrześcijankę, którą musiała udawać, z radosnego dziecka - w siwiutką weterankę, w końcu z Polki - w obywatelkę obcego państwa Izrael. Słowami dziecka pisze o rzeczach, których boją się dorośli: o umieraniu, życiu w...

niestatystyczna | 2017-04-28
pasjonatka | 2016-12-16