Bellow. Noblista z Chicago

Tłumaczenie: Lech Czyżewski
Wydawnictwo: Twój Styl
Bellow. A Biography
83-7163-555-9

Saul Bellow, syn rosyjskich emigrantów, dzieciństwo spędził w Chicago i Quebecu. Były to lata walki o ekonomiczne przetrwanie rodziny, ale też lata, które uformowały przyszłego pisarza. To w Chicago Bellow odkrył swój niepowtarzalny talent, a spotkani tam - kobiety, artyści, intelektualiści pojawili się w jego późniejszych powieściach, na przykład w Herzogu, Planecie pana Sammlera czy Darze Humboldta. James Atlas, korzystając z niedostępnych wcześniej materiałów, napisał pierwszą kompletną historię burzliwego życia Bellowa. Umieścił ją pośród zawiłości żydowskiego doświadczenia imigracyjnego w Ameryce, na tle wydarzeń XX wieku.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/bellow-noblista-z-chicago/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/bellow-noblista-z-chicago/

Wojciech Gołębiewski | 2015-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Świetna biografia. W starych notatkach znalazłem, że Bellow był umówiony z Trockim, za pośrednictwem byłego ochroniarza T. - Glotzera na spotkanie w dniu 21.08.1940 r., w Meksyku. Pamiętamy, że Trocki (Bronstein) zabity został dzień wcześniej przez Molnarda (Mercadera) toporkiem do rąbania lodu.
Pasjonująca lektura

GrzegorzDe | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Saul Bellow miał ciekawe życie. Jako dziecko rosyjskich imigrantów w pierwszej połowie XX wieku skupił się na walce o "pozycję" w Ameryce. Nie interesowała go jednak pozycja materialna, tak jak jego braci, którzy osiągając znaczne sukcesy w biznesie patrzyli na swojego brata z przymrużeniem oka, ale interesowały go sukcesy w dziedzienie literatury. I takie sukcesy po wielu latach walki o uzanie zaczął osiągać. Z początku uważany za pisarza żydowskiego w Ameryce, później asymilowany przez amerykańską kulturę zaczął być uważany za pisarza amerykańskiego. Jego amerykański sen zaczął się spełniać. Po latach życia w nędzy i zajmowaniu dzięki przypadkowym znajomościom przypadkowych posad, zostaje doceniony również finansowo i staje się bogaty.
Jego życie jest również bardzo burzliwe. Od lat dojrzewania miał problemy ze stałymi związkami, ale zawsze do takowych dążył. Miał pięć żon, każda coraz młodsza. W czasie trwanie swoich małżeństw miał dziesiątki, czy nawet setki kochanek, z którymi...

Trithemius | 2016-07-22
Na półkach: Biografie, Posiadam, Przeczytane