Mag i diabeł

Okładka książki Mag i diabeł Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Okładka książki Mag i diabeł
Katarzyna GacekAgnieszka Szczepańska Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) kryminał, sensacja, thriller
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2010-08-31
2010-08-31
978-83-7489-287-2
Przeznaczenie

Okładka książki Zabójczy spadek uczuć Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zabójczy spade... Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Zielony trabant Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Zielony trabant Katarzyna Gacek, Ag...
Okładka książki Dogrywka Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska
Dogrywka Katarzyna Gacek, Ag...

Morderstwo, zaginiona dziewczyna. Lekki kryminał z odrobiną parapsychologii. Lektura trochę nudnawa.

książka na jedno popołudnie:)

książka na jedno popołudnie:)

2030

Całkiem zgrabne połączenie kryminału z wątkami parapsychologicznymi. Małgorzata, wróżka pomagająca policji w kilku śledztwach to prawdziwa postać, która grała samą siebie w serialu "Przeznaczenie".
Z kolei duet Katarzyna Gacek i Agnieszka Szczepańska znane są na rynku wydawniczym z kilku poczytnych kryminałów np Zielony trabant czy Zabójczy spadek uczuć. Pisały też scenariusze do serialu "przeznaczenie". W tle mamy karty tarota, a Małgorzatę niepokoi los znajomej nastolatki Ewy. Jej chłopaka znaleziono zamordowanego, zniknął też naszyjnik. Morderca tropi wszystkich, którzy mogli go wiedzieć- w tajemniczy sposób ginie jubiler poproszony o wycenę, jak i niedoszły kupiec wisiora. Na dodatek Ewa znika i nikt nie wie, gdzie się udała. Matkę dziewczyny zaś dręczy tylko jedna myśl, żeby skandal nie zaszkodził wizerunkowi jej nobliwej rodziny. Poczucie zagrożenia nie opuszcza wróżki, nie raz nie dwa przyspieszy ona działania policji, choć koledzy głównego bohatera podśmiewają się z takiej współpracy.
Ponieważ zakończenie jest otwarte, nie złapano winowajcy, z niecierpliwością czekam na rozwój wydarzeń w nowej odsłonie przygód wróżki Małgorzaty.

„Mag i diabeł” autorstwa duetu Gacek & Szczepańska to rozrywkowy kryminał, który przypadł mi do gustu. Tajemnicza sprawa zniknięcia dziewczyny i morderstwa studenta łączy się za sprawą magii, tajemniczego „złego”, który zdesperowany chce się nakarmić energią. Jego dodatkowa narracja urozmaica fabułę oraz zarazem intryguje, choć nie wszystko zostanie wyjaśnione na koniec- pewnie z tego względu, że ma być kontynuacja (którą notabene mam w planach przeczytać).
„Zapamiętał tylko jeden szczegół. Oczy. Płonące. Hipnotyzujące. Nieludzkie.”
Śledztwo, które prowadzi komisarz, z początku prowadzi donikąd, brak punktu zaczepienia, ale niespodziewane wydarzenia naprowadzają go na pewny ślad, do tego pomoc wróżki okazuje się nieoceniona. Lektura daje czytelnikowi dreszczyk emocji- strach, przerażenie osaczają bohaterów, bo też jak walczyć z nienazwaną siłą, jak pokonać niewidzialnego przeciwnika. Plus do tego przekrój przez różne osobowości- naiwnej i bezmyślnej nastolatki Karoliny, twardo stąpającego po ziemi policjanta, czy też wróżki Małgorzaty, która zadziwia wszystkich- przy czym żadne z nich nie jest bohaterem pierwszoplanowym.
Spotkanie z kryminałem z serii „Przeznaczenie” uważam za udane, choć pozostaje pewien niedosyt związany głównie z postacią bezimiennego „złego”- kim jest, czy wróci, jak udało mi się dokonać pewnych rzeczy. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie jakaś duża konfrontacja dobrych i złych sił.

jednym tchem....dobrze, ze mam następną część:-)

jednym tchem....dobrze, ze mam następną część:-)

Bardziej dla młodzieży niż wytrawnych czytelników kryminałów.

Bardziej dla młodzieży niż wytrawnych czytelników kryminałów.

Nim nawiązałam współpracę z Wydawnictwem Funky Books wiele ciekawych recenzji ich książek przewinęło się przez ekran mojego laptopa. I z każdą kolejną pochwalną opinią coraz bardziej skłaniałam się ku ich pozycjom. Współpraca została nawiązana, a książka wybrana. Nie mogłam sobie odpuścić przyjemności przeczytania książek z serii „Przeznaczenie”. Właśnie odłożyłam na półkę pierwszą część tego cyklu, czyli powieść „Mag i Diabeł”. Słowem wstępu powiem jeszcze, iż obecnie cykl ten składa się z trzech pozycji, których autorkami został duet Gacek & Szczepańska. Bardzo udany duet, muszę przyznać.

Karolina Borko musiała spędzić w Złotych Tarasach całe 30 minut nim jej najlepsza przyjaciółka, Ewa Kasztelan, raczyła zjawić się na umówionym wcześniej spotkaniu. Gdyby nie to spóźnienie zapewne cała historia wyglądałaby zupełnie inaczej. Karolina nie musiałaby zaraz na początku spotkania zostawić Ewy samej ze swoimi rzeczami i pójść do toalety. Zapewne udałyby się do jakiejś przyjemnej kawiarni i omówiły wydarzenia osobno spędzonych wakacji. Tak się jednak nie stało. Po powrocie Karolina już nie zastała Ewy. Nie znalazła również swoich rzeczy. To właśnie wydarzenie wpłynęło na dalsze losy obu dziewczyn. Ewa znika. W jednym z warszawskich hoteli kelner znajduje ciało martwego mężczyzny w łazience. Karolina zostaje zabrana przez policję. Jaki związek mają ze sobą te wydarzenia? Jak potoczą się dalsze losy dziewczyn? Czy warszawskiej policji, z komisarzem Krzysztofem Sołeckim na czele, uda się rozwiązać zagadkę tajemniczego morderstwa? O tym przekonać będziecie się musieli na własnej skórze, podczas pasjonującej, ekspresowej lektury powieści „Mag i diabeł” autorstwa Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej.

Mnie książka się spodobała. Wartka akcja, dobrze napisane dialogi, przemyślany tok postępowania sprawiają, że powieść czytała się ekspresowo. Wręcz pochłania się każde zdanie, każdy akapit. Jednak przez niemal cały poświęcony czas tej lekturze nie byłam w stanie ocenić, co tak naprawdę o niej myślę. Nawet teraz pojawiają się pewne wątpliwości. Dlaczego? Chyba przede wszystkim ze względu na zakończenie. Przez całe 182 strony czekałam na rozwiązanie zagadki. Bo tego zawsze chcę od książki. Chcę odpowiedzi. Czy ją dostałam? Niezupełnie. Sprawa została zamknięta. Mniej więcej wiadomo, co się stało. Teoretycznie wyjaśniono, co było motorem napędowym mordercy. Ale jak udało mu się dokonać tego wszystkiego, czego dokonał? Na to pytanie nie znalazłam odpowiedzi i to pozostawiło we mnie lekki niedosyt. Istne polskie Archiwum X. I choć zawsze lubiłam tego typu sprawy, to tam, w amerykańskiej wersji, w tle zawsze było wiadomo, o co chodzi. A tu? Tu nikt nie próbuje wytłumaczyć tego, co się stało. I to jedyny element, który mnie w książce rozdrażnił. Polecam jednak lekturę „Maga i diabła”. W końcu nie wszyscy chcą zawsze znać wszystkie odpowiedzi. Nie wszyscy są tacy jak ja :).

Z duetem Gacek&Szczepańska miałam już przyjemność kilka lat temu, kiedy w moje ręce wpadł „Zielony trabant”. Wtedy stwierdziłam, że to naprawdę interesujący babski kryminał i chętnie jeszcze kiedyś przeczytam jakieś dzieło tych pań. Niestety aż do dziś nie miałam okazji. Tym razem trafiła do mnie książka pod tytułem „Mag i Diabeł”, która jest pierwszą częścią serii „Przeznaczenie”.

Poznajemy dwie nastoletnie przyjaciółki – Karolinę i Ewę – które przez przypadek wplątują się w sprawę morderstwa studenta historii sztuki. Ewa znika, Karolina jest podejrzana a po mieście krąży tajemniczy mężczyzna w czarnym samochodzie, którego nie sposób wyśledzić.
Komisarz Sołecki ma twardy orzech do zgryzienia, mnożą się pytania, a tropy prowadzą do nikąd. Jedyną osobą, która może mieć więcej wskazówek jest wróżka Małgorzata Trzaskoma. Tylko jak przekonać policjantów żeby uwierzyli wróżce?

Zaskoczyła mnie ta książka, nie powiem. Ale to zależy od gustu. Nie każdemu spodoba się kryminał z odrobiną magii. Ja lubię takie klimaty, więc mi się podobało.
Autorkom na ledwie 180 stronach udało się stworzyć spójną i dość złożoną zagadkę, która trzyma w napięciu do samego końca. Z racji swej objętości nie ma też miejsca na dłużyzny, więc akcja pędzi jak szalona. I co najważniejsze – wciąga. Jest to lektura na kilka godzin, dlatego świetnie nadaje się na letnie leniwe popołudnie.

Jedyne co mnie denerwowało, to postać Karoliny. Jej najlepsza przyjaciółka zaginęła a jedyne co ją martwi to fakt, że zabrała jej nową sukienkę, w której miała iść na imprezę ze swoim chłopakiem.
Nie lepsza była matka zaginionej, która zamiast martwić się o dziecko, myśli o tym, co ludzie powiedzą, kiedy dowiedzą się, że jej dziecko jest podejrzane o morderstwo.
Ale mnie zawsze taka znieczulica wyprowadza z równowagi, szczególnie kiedy obserwuję ją w prawdziwym życiu.

Jeśli ktoś ma ochotę na ciekawy, dobrze napisany kryminał ze szczyptą magii – polecam z czystym sumieniem ;)

Droga Tajemnico!

Dość często zastanawiam się czy w naszym życiu jest miejsce na magię i przeczucia? Pod hasłem magia mam na myśli wróżki a co za tym idzie wróżenie z kart tarota. Sama osobiście wiele lat temu byłam u wróżki i zadałam jej jakieś tam pytanie. Powiem nieskromnie, że z czterech rzeczy o których wtedy mi opowiadała sprawdziły się trzy. Jedna to nie wiem czy zdąży. Więc tak, ja wierzę w moc tarota tak samo jak w przeczucia. Co mam na myśli? No wiesz, żę czujesz, że coś się wydarzy i faktycznie tak jest. Ktoś może powiedzieć, że to także siły nadprzyrodzone. A wiesz, że pewnie coś w tym jest.

Jednak nie o tym dzisiaj chciałam. Otóż wpadła w moje łapki seria książek Katarzyny Gacek i Agnieszki Szczepańskiej pt.: „Przeznaczenie”. Duet Gacek & Szczepańska znany jest mi z literatury typowo kobiecej. Dlatego zdziwiłam się nieco kiedy okazało się, że panie postanowiły stworzyć coś innego. Chcesz wiedzieć co to takiego? Już mówię.

Pierwszą książką otwierającą serię „Przeznaczenie” jest „Mag i Diabeł”.Mamy tutaj dwie nastolatki Karolinę i Ewę. Spotykają się w centrum handlowym. Jednak gdy tylko Karolina wychodzi do toalety, zostawiając Ewie torbę ze swoimi rzeczami ta znika. Tutaj zaczyna się cała historia. Rzeczy dziewczyny znajdują się całkiem przypadkiem w pokoju hotelowym. Nie byłoby to dziwne gdyby nie fakt, że w pokoju tym zamordowano młodego człowieka. Ewa nie odpowiada na telefony ani na smsy. Nikt nie wie co się z nia stało. Sprawą zajmuje się komisarz Krzysztof Sołecki, który musi rozwiązać zagadkę morderstwa i tajemniczego zniknięcia. Kto zabił studenta historii sztuki? Kto porwał Ewę? Czy za obiema sprawami kryje się jedna i ta sama osoba? Czy wróżka Małgorzata do której zwróci się komisarz będzie w stanie pomóc w tajemniczej sprawie?

Muszę przyznać, że nie miałam żadnych obaw co do książki duetu Gacek & Szczepańska. Wiedziałam na co się piszę. Książkę czyta się naprawdę szybko. Akcja leci na łeb na szyję i ani na chwilę nie zwalnia. Książka to duża dawka sensacji i kryminału z domieszką mistycyzmu i magii. Więc co tu dużo ukrywać, mieszanka wybuchowa. Autorki bezproblemowo wprowadzają nowe postacie i wątki. Dialogi i opisy są krótkie co powoduje, że chce się więcej i więcej. Po dotarciu do ostatniej strony jest nadzieja na dalsze losy wróżki Małgorzaty i komisarza Sołeckiego. Ale o tym co działo się dalej opowiem w następnym liście.

Pozdrawiam
Archer

Droga Tajemnico!

Karolina i Ewa są zwykłymi nastolatkami, których życie , przewraca do góry nogami seria niefortunnych zdarzeń. Karolina zostaje podejrzaną o zabójstwo studenta historii sztuki a jej przyjaciółka Ewa w niewyjaśnionych okolicznościach znika. Sprawa która z pozoru wydaję się prosta, staje się nie lada wyzwaniem dla komisarza Krzysztofa Sołeckiego. Musi on znaleźć mordercę studenta, odnaleźć zagonioną dziewczynę oraz stawić czoła paranormalnym zjawiskom. Wielkim zaskoczeniem jest dla niego fakt, że pomoc w rozwiązaniu zagadki niesie wróżka Małgorzata Trzaskoma.
Jak przystało na kryminał książka ,,wciąga” od pierwszych stron, czyta się ją błyskawicznie. Autorki w ciekawy sposób wprowadzają nowe postacie, wątki, zbrodnie. W umiejętny sposób dawkują emocję oraz rozszyfrowują kolejne tajemnice. Dodatkowo bardzo intrygująca jest ,, tajemnicza postać”, o nadludzkich mocach, która zagraża głównym bohaterom .
Podobało mi się w tej książce również to, że autorki poruszyły bardzo ważny temat- znieczulicy społecznej. Ewa zaginęła a jej przyjaciela zamiast powiadomić policje, rodziców, rozklejać plakaty po mieście , boi się o swoje rzeczy które miała zaginiona. Największym dla niej problemem jest to, że jej przyjaciółka znikła z jej nową kiecką, przez co nie może iść na imprezę. Mama zaginionej dziewczyny, zamiast martwić się czy córka żyje, ubolewa nad tym ,,co powiedzą sąsiedzi” gdy się dowiedzą.
Autorki nie opisują ze wszystkimi najdrobniejszymi szczegółami popełnianych zbrodni. Po przeczytaniu książki, człowiek nie będzie bał się wyłączyć światła czy też wyjść wieczorem z domu. Jest to na pewno dobra wiadomość dla wszystkich którzy nie lubią ,,się straszyć”.
P.S. Zawsze zastanawia mnie, jak piszę się książkę w dwie osoby. Czy autorki siadają, piją kawę i robią ,, burze mózgów” ? Jak dochodzą do kompromisu w spawie poszczególnych wątków?. Ciekaw…

• 2011
  • Moja biblioteczka
  • Koniecznie przeczytać/nie ma w BG
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Mag i diabeł