Zbrodnie Josefa Fritzla. Analiza faktów

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Crimes of Josef Fritzl. Uncovering the Truth
978-83-10-11765-6
Josef Fritzl
literatura faktu
Salvo

W austriackim Amstetten Josef Fritzl latami więził w piwnicy córkę Elisabeth i spłodził z nią kilkoro dzieci. Wydało się, media ruszyły na żer. Przerażoną opinię publiczną karmiły gwałtem, perwersją, horrorem. Po wyroku zamilkły nie udzielając odpowiedzi na najważniejsze pytania. Czy musiało do tego dojść? Kto zawinił? Reporterzy Stefanie Marsh i Bojan Pancevski cierpliwie rozsupłują splot...

Reporterzy Stefanie Marsh i Bojan Pancevski cierpliwie rozsupłują splot okoliczności, które doprowadziły do dramatu. Krok po kroku prowadzą czytelnika od życiorysu "potwora z Amstetten" ku zbiorowej biografii Austriaków. Mocna książka. Bezstronność i dociekliwość to jej siła.
~ Lidia Ostałowska, dziennikarka "Gazety Wyborczej"

19 kwietnia 2008 roku Josef Fritzl wezwał karetkę do swojego domu przy Ybbsstrasse. Lekarzom powiedział, że znalazł pod drzwiami nieprzytomną i ciężko chorą dziewiętnastoletnią dziewczynę.

Dwa dni później policja odkryła osobliwe więzienie zbudowane w piwnicy tego domu, a podwójne życie Josefa Fritzla, pełne niewyobrażalnej perfidii i okrucieństwa, ujrzało światło dzienne.

Niniejsza książka opisuje jedną z najstraszliwszych zbrodni epoki.

Przez siedemdziesiąt lat Josef Fritzl był prawym obywatelem austriackiego miasta Amstetten, wspaniałym ojcem i odnoszącym sukcesy biznesmenem, który dzięki własnej pracy doszedł od skromnych początków do powszechnego szacunku. Wiosną 2008 roku prawda wyszła na jaw.

W 1984 roku odurzył swoją osiemnastoletnią córkę Elisabeth chloroformem i zaciągnął do więzienia, które przez pięć lat budował pod domem rodzinnym. Trzymał ją tam dwadzieścia cztery lata, regularnie gwałcąc i zmuszając do urodzenia siedmiorga dzieci. Lisa, Monika i Alexander trafili "na górę" i zamieszkali z babcią. Michael umarł krótko po urodzeniu. Kerstin, Stefan i Felix mieli zaś na zawsze pozostać pod ziemią, zamknięci z matką w pięciopokojowej piwnicy, kontakt ze światem zewnętrznym utrzymując tylko dzięki telewizji i radiu.

Dzięki licznym wywiadom, dokumentom i materiałom kryminalistycznym to wyczerpujące studium stanowi jedyną kompletną i kompetentną relację ze sprawy, dając wnikliwy wgląd w umysł i motywacje Josefa Fritzla. Książka prezentuje rzetelną analizę faktów, daleką od tropienia sensacji, stawiając sobie za cel pokazanie prawdy.

Justitia | 2016-04-20
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2016

Zastanawiałam się, czy oceniać tę książkę. Bo jaką skalę zastosować, kiedy czytamy o tak ohydnej zbrodni? Jak ocenić ból, traumę, zniewolenie ofiar i brak ludzkich uczuć u kata? Ale zdałam sobie sprawę, że ta książka wywołała we mnie tak silne emocje, że muszę ją ocenić. Ocenić wysoko.

Niemal same suche fakty, prosty język i dogłębne zbadanie sprawy przez autorów dało mi bardzo jasny obraz przeżyć ofiar Josefa Fritzla. Życiorys kata może podsunąć czytelnikowi pewne wytłumaczenia jego zachowania, może pozwolić zrozumieć. Ale ja ani nie znalazłam usprawiedliwienia dla tych potworności, ani nie próbowałam zrozumieć. Dlaczego więc sięgnęłam po tę książkę? Może dlatego, że chciałam jakoś dopasować twarz staruszka z gazet do zbrodni. Nie mieściło mi się w głowie, że normalny człowiek jest w stanie zrobić coś takiego.

I kiedy wreszcie wkroczyłam do piwnicy, kiedy czytałam o niewyobrażalnej krzywdzie i latach niewoli, okrucieństwa oraz poniżeń, kiedy dowiedziałam się o masie zaniedbań...

Izoldka | 2015-10-17
Przeczytana: 16 października 2015

Historia Josefa Fritzla, psychopaty przetrzymującego swoją córkę w piwnicy przez 24 lata. Napisana w przystępny sposób, tak by zaspokoić ciekawość ciekawskich i nie zgorszyć zgorszonych. Moim zdaniem, Josef Fritzl jest przykładem człowieka, którego trudne dzieciństwo było inhibitorem psychopatycznych zachowań w dorosłym życiu. Oczywiście nie ma dla niego usprawiedliwienia, wyrządził zbyt dużą krzywdę swoim bliskim. Ta historia powinna jednak wskazać właściwą drogę współczesnemu społeczeństwu. Przede wszystkim, byśmy mieli oczy szeroko otwarte i nauczyli się reagować na cudzą krzywdę póki nie jest za późno. Być może unikniemy wtedy rzeszy niekochanych i skrzywdzonych w dzieciństwie, którzy karzą za swoje krzywdy niewinnych ludzi.

pawelr | 2012-02-08

Książka jest napisana bardzo dobrze, zawiera bardzo wnikliwą analizę osobowości i życia psychopatycznego zboczeńca i zbrodniarza Fritzla. Właściwie trochę jak biografia, zarówno jego jak i jego córki więzionej przez 24 lata w piwnicy rodzinnego domu. Czytając to wszystko człowiek łapie się za głowę, że takie rzeczy są jeszcze możliwe; że przez cały ten czas trzy metry ponad głową więzionej (oraz przybywających dzieci będących wynikiem kazirodczych stosunków ojca z córką)chodzili inni lokatorzy, wraz z niczego nieświadomą matką ofiary.
Autorzy umieścili w tej książce wszystko dotyczące tej sprawy, co zostało podane do informacji publicznej, obalając przy tym wiele mitów i historii wymyślanych przez dziennikarzy. Sam temat książki nigdy nie był mi bliski i nabyłem ją pod wpływem impulsu (i bardzo niskiej ceny), natomiast czuję się w obowiązku dobrze ją ocenić, gdyż autorzy odwalili kawał rzetelnej roboty. Tylko trochę szkoda, że w książce nie ma żadnych zdjęć, nie licząc planu...

Karolina | 2012-02-27

Śmiałam się sama z siebie, gdy w bibliotece podchodziłam do tej książki trzy razy, a następnie odchodziłam. Jednocześnie chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o tym co Joseph Fritzl zrobił swojej córce, a z drugiej strony wstydziłam się tej fascynacji i próbowałam ją zwalczyć. Miałam sobie trochę za złe, że interesuje mnie coś tak obrzydliwego, rozdmuchanego w mediach do granic możliwości. Mimo oporów zdecydowałam się jednak zabrać do domu „Zbrodnie Josepha Friztla. Analizę faktów”.

Jak się okazało Stefanie Marsh i Bojan Pancevski napisali bardzo dobry reportaż. Wbrew moim obawą nie szukają skandalu. Przy pomocy faktów próbują odpowiedzieć na pytanie, co skłoniło Austriaka w średnim wieku, do zamknięcia swojej córki na 24 lata w piwnicy.

CAŁĄ RECENZJĘ CZYTAJ TUTAJ: http://zapiskinakartce.blogspot.com/2012/02/straszne-zbrodnie-josepha-fritzla.html

lindros86 | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2013

Dzięki tej książce można przekonać się, że człowiek jest w stanie prowadzić podwójne życie. Być aktywnym i szanowanym uczestnikiem życia społecznego, a jednocześnie bezwzględnym psychopatą. Książka dla ludzi o mocnych nerwach.

agewka | 2013-05-18
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Bardzo dobrze napisana, dobrze udokumentowana książka. Niestety, trzeba mieć mocne nerwy, żeby przebrnąć przez niektóre do bólu dokładne opisy...

ksenia | 2011-07-05
Przeczytana: 01 lipca 2011

Obiektywna, treściwa, szybko się czyta. Polecam, o ile ktoś lubi książki o tej tematyce.

Kamila | 2013-12-08
Przeczytana: 30 listopada 2013

Książka napisana niesamowicie. Wszystkie szczegóły zawarte. Bez owijania w bawełnę. Podczas czytania miałam wrażenie, że przenoszę się w świat fantasy, a gdy uświadamiałam sobie, że to się działo naprawdę to za każdym razem przeżywałam szok.

przemorski | 2013-09-21

Autorzy nie szukają sensacji a jedynie dokonują opisu wydarzeń - za to należy się bardzo duży plus.

Beacisko | 2013-02-01

Jedna z niewielu książek przez którą nie mogłam przebrnąć...i to nie ze względu na mało interesujący temat...ale ze względu na faktyczne okrucieństwo, jakiego dokonał Josef Fritzl.