3096 dni

Tłumaczenie: Viktor Grotowicz
Wydawnictwo: Sonia Draga
6,98 (1224 ocen i 196 opinii) Zobacz oceny
10
90
9
106
8
188
7
405
6
268
5
107
4
34
3
20
2
3
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
3096 Tage
data wydania
ISBN
978-83-7508-313-2
liczba stron
280
język
polski
dodał
Casthaluth

Miała dziesięć lat, gdy w marcu 1998 roku została uprowadzona w drodze do szkoły. Porywacz - niepozorny technik Wolfgang Priklopil - przez prawie osiem i pół roku więził ją w ciasnej klitce pod garażem. Od czterech lat dziewczyna znów cieszy się wolnością. W środę 8 września ukaże się jej autobiografia `3096 Tage` (3096 dni). Już dziś wiadomo, że będzie to bestseller. - Ta książka zrobi z niej...

Miała dziesięć lat, gdy w marcu 1998 roku została uprowadzona w drodze do szkoły. Porywacz - niepozorny technik Wolfgang Priklopil - przez prawie osiem i pół roku więził ją w ciasnej klitce pod garażem. Od czterech lat dziewczyna znów cieszy się wolnością. W środę 8 września ukaże się jej autobiografia `3096 Tage` (3096 dni). Już dziś wiadomo, że będzie to bestseller. - Ta książka zrobi z niej milionerkę - przewiduje prof. Jo Groebel, psycholog mediów z Niemieckiego Instytutu Cyfrowego w Berlinie.

Będzie to opowieść o piekle. Dziewczyna żyła w niespełna pięciometrowej celi bez okien. Dopiero z czasem Priklopil zainstalował jej radio i telewizję. - Ogromna inteligencja i wewnętrzna siła pozwoliły jej przetrwać tych 3096 dni w niewoli. Natascha stworzyła swój świat fantazji, do którego porywacz nie miał dostępu. Peter Reichard, który w ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie rozmawiał z Kampusch i zrobił o niej film dokumentalny dla niemieckiej telewizji.

Zdarzało się, że Priklopil opuszczał w domu żaluzje i zabierał Nataschę na górę do swojego mieszkania. Czasem wyjątkowo wychodził z nią do ogrodu albo nawet na krótki spacer. Zastraszona, długo nie miała odwagi, by spróbować ucieczki. Dopiero 23 sierpnia 2006 roku udało jej się zbiec. Tego samego dnia jej porywacz popełnił samobójstwo.

 

źródło okładki: www.empik.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (3921)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 10032
Agnieszka | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dziś moi drodzy czytelnicy zapraszam was na spotkanie z książką nie łatwą lecz niewątpliwie wartą tego, by poświęcić jej swój czas O historii Nataschy Kampusch zapewne wielu z was już słyszało chodź by za sprawą mediów czy internetu. O niej i jej losach było dość głośno w 1988roku. Bo właśnie 2 marca tegoż roku została porwana i uprowadzona w drodze do szkoły wówczas 10 letnia Natascha.

W książce „3096 dni”, o której chcę Wam dziś opowiedzieć autorka w sposób bezkompromisowy,otwarcie i szczerze mówi o trudnym dzieciństwie, porwaniu oraz fizycznych i psychicznych upokorzeniach jakich doznawała.

*”Czuję się już na tyle silna,aby opowiedzieć cała historię mojego porwania”
Tytuł książki jest zarazem wyznacznikiem czasu jaki .Natascha spędziła w rękach porywacza. Bo właśnie tyle 3096 dni (8,5 roku) trwało jej piekło.
Jej porywaczem był Wolfgang Priklopil 35 letni mężczyzna niezrównoważony psychicznie, który owego feralnego dnia wciągnął dziewczynkę do swojej białej...

książek: 1646
denudatio_pulpae | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

"[...] podświadomie wyzwalam w niektórych ludziach agresję. [...] Szczególnie zawzięcie, kiedy chcę, aby społeczeństwo bliżej przyjrzało się tej sprawie. Żeby dostrzegło, iż ten kto mnie porwał, był także człowiekiem".

Historia dziewczyny porwanej przez szaleńca jest wstrząsająca i w żadnym stopniu nie próbuję tego umniejszyć. Trudno jest mi się jednak nie zgodzić z tym, co napisała sama autorka, a ja przytoczyłam w powyższym cytacie. Nie potrafię zrozumieć przesłania, które próbowała przekazać nam pisząc właśnie tę książkę.

Już pierwsze rozdziały, przepełnione informacjami z jej wczesnego dzieciństwa, przyniosły mi duże rozczarowanie. Jeżeli jestem w stanie zrozumieć przebłyski jej wspomnień jako pięciolatki, to informacje typu:
"Przez pierwsze miesiące życia znajdowałam się w centrum uwagi całej rodziny. Siostry opiekowały się nowym dzieckiem tak, jakby ćwiczyły już na przyszłość. Jedna karmiła mnie i przewijała, druga w nosidełku brała mnie na spacery do centrum miasta...

książek: 2339
Książniczka | 2014-12-01

"To, co jeszcze tak dawno wydawało się niewyobrażalne, stało się teraz faktem: byłam zamknięta w piwnicy przestępcy i wiedziałam, że przynajmniej tego dnia nie wyjdę na wolność. Mój świat przeżył potężny wstrząs, rzeczywistość nieco się przesunęła. Zaakceptowałam to, co się stało, i zamiast rozpaczać i z oburzeniem walczyć przeciwko nowej sytuacji, dostosowałam się."

O historii porwania Nataschy Kampusch usłyszałam już dawno temu - wciągnięta do furgonetki z ulicy jako dziesięciolatka i przetrzymywana przez ponad 8 lat w odizolowanej od świata piwnicy, dzięki swojemu uwolnieniu się - stała się sławna.

"3096 dni" to wspomnienia z okresu, który spędziła we władzy szaleńca, Wolfganga Priklopila, jako jego ofiara, którą raz rozpieszczał i spełniał jej zachcianki, a innym razem katował psychicznie i fizycznie. Z biegiem czasu Priklopil stawał się coraz bardziej nieobliczalny, wybuchowy, okrutny i brutalny.

Zadziwiające jest przede wszystkim to, że mała dziewczynka zniosła to wszystko...

książek: 1634
molik | 2011-04-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2011

Szokujące wspomnienia Austriaczki Nataschy Kampusch. Miała 10 lat, kiedy została uprowadzona w drodze do szkoły przez psychopatę Wolfganga Prikopila.
Porywacz więził ją przez osiem i pół roku w ciasnej norze bez okien, gdzie powietrze było wtłaczane przez mały wentylator. Natascha była dosłownie zabetonowana ! Dostępu do jej celi broniły potężne betonowe drzwi i 4 inne. Strach pomyśleć jak skończyłby się los dziewczynki gdyby cokolwiek stało się porywaczowi.
Prikopil spełniał niektóre życzenia Nataschy. Stopniowo zainstalował w celi telewizję ,dostała komputer, książki,przybory malarskie.Była wyprowadzana do mieszkania, ogrodu. Niestety porywacz okazał się psychopatycznym oprawcą. Natascha była bita, podtapiana, obmacywana, zmuszana do ciężkiej fizycznej pracy-nawet przy remoncie piętra domu, gdzie wykonywała ciężkie murarskie prace.
Jednak ogromna wewnętrzna siła pozwoliła jej przetrwać 3096 dni w niewoli.Jest to historia dziewczynki, która nie dała się złamać i zniosła rzeczy...

książek: 1343

Była bita i poniżana, a 8 lat życia spędziła uwięziona w piwnicy- wstrząsające wspomnienia Austriaczki, która wyrwała się z rąk oprawcy!

Natascha Kampusch doświadczyła najgorszego losu, jaki spotkać może dziecko: 2 marca 1998 roku, w wieku dziesięciu lat, została porwana w drodze do szkoły. Jej prześladowca, technik telekomunikacyjny Wolfgang Priklopil, trzymał ją w pomieszczeniu piwnicznym przez 3096 dni. 23 sierpnia 2006 roku udało się jej uciec ze swojego więzienia, a Prikopil jeszcze tego samego dnia odebrał sobie życie.

Natascha Kampusch po raz pierwszy otwarcie mówi o porwaniu, czasie spędzonym w izolacji, relacjach z porywaczem oraz o tym, jak udało się jej uciec z piekła.

Natascha Maria Kampusch ur. 17 lutego 1988 w Wiedniu. Austriaczka uprowadzona 2 marca 1998 roku przez Wolfganga Přiklopila, który w latach 1998–2006 przetrzymywał ją w swojej willi na przedmieściach Wiednia.

książek: 418
Monika | 2015-01-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Jest wciągająca. Trzeba zresztą przeczytać ekspresowo żeby za długo nie musieć się "delektować". Każde jej doznanie, fakty, sytuacje z wcześniejszego okresu opatrzone są jej obszerną interpretacją. Dużo w niej analizy co trochę daje wrażenie czytania podręcznika psychologicznego opartego na jednym z przypadków życiowych, przykład-->objaśnienie. Sprawia wrażenie logicznie skonstruowanej. Całej prawdy dotyczącej tej sprawy nie poznamy i to pozostawię. Zamieszczę za to cytat z tejże książki:
"Nasze społeczeństwo potrzebuje takich sprawców jak Wolfgang Priklopil, aby złu, które w nim zamieszkuje, nadać jakąś twarz i odseparować je od siebie. Potrzebuje zdjęć więzień w piwnicach, aby nie musieć patrzeć na sporą liczbę mieszkań i przydomowych ogródków, w których przemoc pokazuje swoje kołduńskie, drobnomieszczańskie oblicze. Społeczeństwo wykorzystuje ofiary spektakularnych przypadków, takich jak mój, aby zrzucić z siebie odpowiedzialność za wiele bezimiennych ofiar codziennych...

książek: 1893
diggera | 2016-09-13
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Historia oparta na faktach.
„3096 dni” to wstrząsające wspomnienia Austriaczki, która przeżyła piekło.
Świat Nataschy Kampusch zawalił się gdy 2 marca 1998 roku, w wieku dziesięciu lat, w drodze do szkoły nieznany mężczyzna wciągnął ją do białej furgonetki.
Kilka godzin po porwaniu dziesięciolatka leżała zawinięta w koc na zimnej podłodze w ciemnej, dusznej i zatęchłej piwnicy domu jednorodzinnego. Tutaj, w mierzącym zaledwie pięć metrów kwadratowych podziemnym pomieszczeniu jej prześladowca, technik telekomunikacyjny Wolfgang Priklopil, przetrzymywał ją przez 3096 dni. Przez cały ten okres kiedy oprawca więził ją w piwnicy, była bita i poniżana. Pomimo intensywnych poszukiwań przez policję nie udaje się jej odnaleźć, nikt nie potrafi powiedzieć co się wydarzyło, bo Natascha jakby rozpłynęła się w powietrzu...
Natascha Kampusch otwarcie mówi o swoim porwaniu, czasie który spędziła w izoolacji, relacjach z porywaczem, jak udało mu się uzależnić swoją ofiarę od siebie, że po czasie...

książek: 243
xLadyInBlack | 2017-09-14
Na półkach: Inne, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2017

3096 dni to książka, której nie da się przeczytać, bez zastanawia się nad ludzkim okrucieństwem z jednej strony i o wielkiej sile i chęci przetrwania z drugiej.Pojawia się myśl: Człowiek człowiekowi bliźnim czy wilkiem? Wracając do samej książki, jest to historia zdecydowanie warta poznania, bez dwóch zdań. A dlaczego? Opowiada ona naprawdę poruszającą, prawdziwą historię.


Trudno pisać o tym, co przeżyła Natascha - jeśli chcecie poznać jej losy, sięgnijcie po tę książkę. Polecam.

książek: 476
srututu | 2011-08-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Co chwila musiałam przerywać czytanie i powtarzać sobie: "Tak, to się działo naprawdę. Ona naprawdę tam siedziała. Naprawdę cierpiała. Naprawdę. Naprawdę..."

I nadal nie mogę w to uwierzyć.

książek: 454
czarny_beranek | 2011-04-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Zasiadłam do tej książki, przyznaję z lekkim wstydem, po części dla zaspokojenia ciekawości i żądzy sensacji. Ale, jak już ktoś napisał, sensacji w tej książce za wiele nie ma. Jest za to przerażający opis psychopaty, który porwał małą dziewczynkę, aby wychować ją na swoją niewolnicę, opis jej życia, kontrolowanego 24 godziny na dobę, wreszcie opis obojętności i nieudolności policji, sąsiadów, społeczeństwa, z powodu których ten koszmar nie miał szans zakończyć się wcześniej. Natascha spokojnie, rzeczowo i z wielką szczerością opowiada, jak wyglądało jej życie z Wolfgangiem Prikopilem, jak radziła sobie z nim i sobą samą, jak pokonywała trudności, ból, poniżenie psychiczne i fizyczne, którym nie podołałby niejeden dorosły , a co dopiero 10-letnie dziecko. Ale oprócz tego opisuje swój smutek i rozczarowanie, kiedy już po uwolnieniu okazuje się, że tak naprawdę nikt nie chce słuchać tego, co ONA ma do powiedzenia o swoim porwaniu i o relacjach z porywaczem. Książka jest nie tylko...

zobacz kolejne z 3911 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd