3096 dni

3096 Tage
978-83-7508-313-2
Casthaluth

Inne wydania

Miała dziesięć lat, gdy w marcu 1998 roku została uprowadzona w drodze do szkoły. Porywacz - niepozorny technik Wolfgang Priklopil - przez prawie osiem i pół roku więził ją w ciasnej klitce pod garażem. Od czterech lat dziewczyna znów cieszy się wolnością. W środę 8 września ukaże się jej autobiografia `3096 Tage` (3096 dni). Już dziś wiadomo, że będzie to bestseller. - Ta książka zrobi z niej milionerkę - przewiduje prof. Jo Groebel, psycholog mediów z Niemieckiego Instytutu Cyfrowego w Berlinie.

Będzie to opowieść o piekle. Dziewczyna żyła w niespełna pięciometrowej celi bez okien. Dopiero z czasem Priklopil zainstalował jej radio i telewizję. - Ogromna inteligencja i wewnętrzna siła pozwoliły jej przetrwać tych 3096 dni w niewoli. Natascha stworzyła swój świat fantazji, do którego porywacz nie miał dostępu. Peter Reichard, który w ciągu ostatnich trzech lat wielokrotnie rozmawiał z Kampusch i zrobił o niej film dokumentalny dla niemieckiej telewizji.

Zdarzało się, że Priklopil opuszczał w domu żaluzje i zabierał Nataschę na górę do swojego mieszkania. Czasem wyjątkowo wychodził z nią do ogrodu albo nawet na krótki spacer. Zastraszona, długo nie miała odwagi, by spróbować ucieczki. Dopiero 23 sierpnia 2006 roku udało jej się zbiec. Tego samego dnia jej porywacz popełnił samobójstwo.

źródło okładki: www.empik.com

Sklep
Format
Cena

• Długa Utopia
  • Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
  • Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
  • Rzymski poranek
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • W drodze nad Morze Żółte

7 (18 ocen i opinii)
Podróż różowych delfinów. Wyprawa do Amazonii
Sy Montgomery

8 (1 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

6,75 (4 ocen i opinii)
Rzymski poranek
Virginia Baily

10 (1 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

6,76 (34 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
denudatio_pulpae | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

"[...] podświadomie wyzwalam w niektórych ludziach agresję. [...] Szczególnie zawzięcie, kiedy chcę, aby społeczeństwo bliżej przyjrzało się tej sprawie. Żeby dostrzegło, iż ten kto mnie porwał, był także człowiekiem."
Historia dziewczyny porwanej przez szaleńca jest wstrząsająca i w żadnym stopniu nie próbuję tego umniejszyć. Trudno jest mi się jednak nie zgodzić z tym, co napisała sama autorka, a ja przytoczyłam w powyższym cytacie. Nie potrafię zrozumieć przesłania, które próbowała przekazać nam pisząc właśnie tę książkę.

Już pierwsze rozdziały, przepełnione informacjami z jej wczesnego dzieciństwa, przyniosły mi duże rozczarowanie. Jeżeli jestem w stanie zrozumieć przebłyski jej wspomnień jako pięciolatki, to informacje typu:
"Przez pierwsze miesiące życia znajdowałam się w centrum uwagi całej rodziny. Siostry opiekowały się nowym dzieckiem tak, jakby ćwiczyły już na przyszłość. Jedna karmiła mnie i przewijała, druga w nosidełku brała mnie na spacery do centrum miasta...

Agnieszka | 2013-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Dziś moi drodzy czytelnicy zapraszam was na spotkanie z książką nie łatwą lecz niewątpliwie wartą tego, by poświęcić jej swój czas O historii Nataschy Kampusch zapewne wielu z was już słyszało chodź by za sprawą mediów czy internetu. O niej i jej losach było dość głośno w 1988roku. Bo właśnie 2 marca tegoż roku została porwana i uprowadzona w drodze do szkoły wówczas 10 letnia Natascha.

W książce „3096 dni”, o której chcę Wam dziś opowiedzieć autorka w sposób bezkompromisowy,otwarcie i szczerze mówi o trudnym dzieciństwie, porwaniu oraz fizycznych i psychicznych upokorzeniach jakich doznawała.

*”Czuję się już na tyle silna,aby opowiedzieć cała historię mojego porwania”
Tytuł książki jest zarazem wyznacznikiem czasu jaki .Natascha spędziła w rękach porywacza. Bo właśnie tyle 3096 dni (8,5 roku) trwało jej piekło.
Jej porywaczem był Wolfgang Priklopil 35 letni mężczyzna niezrównoważony psychicznie, który owego feralnego dnia wciągnął dziewczynkę do swojej białej...

molik | 2011-04-01
Przeczytana: 27 marca 2011

Szokujące wspomnienia Austriaczki Nataschy Kampusch. Miała 10 lat, kiedy została uprowadzona w drodze do szkoły przez psychopatę Wolfganga Prikopila.
Porywacz więził ją przez osiem i pół roku w ciasnej norze bez okien, gdzie powietrze było wtłaczane przez mały wentylator. Natascha była dosłownie zabetonowana ! Dostępu do jej celi broniły potężne betonowe drzwi i 4 inne. Strach pomyśleć jak skończyłby się los dziewczynki gdyby cokolwiek stało się porywaczowi.
Prikopil spełniał niektóre życzenia Nataschy. Stopniowo zainstalował w celi telewizję ,dostała komputer, książki,przybory malarskie.Była wyprowadzana do mieszkania, ogrodu. Niestety porywacz okazał się psychopatycznym oprawcą. Natascha była bita, podtapiana, obmacywana, zmuszana do ciężkiej fizycznej pracy-nawet przy remoncie piętra domu, gdzie wykonywała ciężkie murarskie prace.
Jednak ogromna wewnętrzna siła pozwoliła jej przetrwać 3096 dni w niewoli.Jest to historia dziewczynki, która nie dała się złamać i zniosła rzeczy...

książek: 1928
Książniczka | 2014-12-01

"To, co jeszcze tak dawno wydawało się niewyobrażalne, stało się teraz faktem: byłam zamknięta w piwnicy przestępcy i wiedziałam, że przynajmniej tego dnia nie wyjdę na wolność. Mój świat przeżył potężny wstrząs, rzeczywistość nieco się przesunęła. Zaakceptowałam to, co się stało, i zamiast rozpaczać i z oburzeniem walczyć przeciwko nowej sytuacji, dostosowałam się."

O historii porwania Nataschy Kampusch usłyszałam już dawno temu - wciągnięta do furgonetki z ulicy jako dziesięciolatka i przetrzymywana przez ponad 8 lat w odizolowanej od świata piwnicy, dzięki swojemu uwolnieniu się - stała się sławna.

"3096 dni" to wspomnienia z okresu, który spędziła we władzy szaleńca, Wolfganga Priklopila, jako jego ofiara, którą raz rozpieszczał i spełniał jej zachcianki, a innym razem katował psychicznie i fizycznie. Z biegiem czasu Priklopil stawał się coraz bardziej nieobliczalny, wybuchowy, okrutny i brutalny.

Zadziwiające jest przede wszystkim to, że mała dziewczynka zniosła to wszystko...

Monika | 2015-01-04
Przeczytana: 2015 rok

Jest wciągająca. Trzeba zresztą przeczytać ekspresowo żeby za długo nie musieć się "delektować". Każde jej doznanie, fakty, sytuacje z wcześniejszego okresu opatrzone są jej obszerną interpretacją. Dużo w niej analizy co trochę daje wrażenie czytania podręcznika psychologicznego opartego na jednym z przypadków życiowych, przykład-->objaśnienie. Sprawia wrażenie logicznie skonstruowanej. Całej prawdy dotyczącej tej sprawy nie poznamy i to pozostawię. Zamieszczę za to cytat z tejże książki:
"Nasze społeczeństwo potrzebuje takich sprawców jak Wolfgang Priklopil, aby złu, które w nim zamieszkuje, nadać jakąś twarz i odseparować je od siebie. Potrzebuje zdjęć więzień w piwnicach, aby nie musieć patrzeć na sporą liczbę mieszkań i przydomowych ogródków, w których przemoc pokazuje swoje kołduńskie, drobnomieszczańskie oblicze. Społeczeństwo wykorzystuje ofiary spektakularnych przypadków, takich jak mój, aby zrzucić z siebie odpowiedzialność za wiele bezimiennych ofiar codziennych...

srututu | 2011-08-25
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 24 sierpnia 2011

Co chwila musiałam przerywać czytanie i powtarzać sobie: "Tak, to się działo naprawdę. Ona naprawdę tam siedziała. Naprawdę cierpiała. Naprawdę. Naprawdę..."

I nadal nie mogę w to uwierzyć.

czarny_beranek | 2011-04-08
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Zasiadłam do tej książki, przyznaję z lekkim wstydem, po części dla zaspokojenia ciekawości i żądzy sensacji. Ale, jak już ktoś napisał, sensacji w tej książce za wiele nie ma. Jest za to przerażający opis psychopaty, który porwał małą dziewczynkę, aby wychować ją na swoją niewolnicę, opis jej życia, kontrolowanego 24 godziny na dobę, wreszcie opis obojętności i nieudolności policji, sąsiadów, społeczeństwa, z powodu których ten koszmar nie miał szans zakończyć się wcześniej. Natascha spokojnie, rzeczowo i z wielką szczerością opowiada, jak wyglądało jej życie z Wolfgangiem Prikopilem, jak radziła sobie z nim i sobą samą, jak pokonywała trudności, ból, poniżenie psychiczne i fizyczne, którym nie podołałby niejeden dorosły , a co dopiero 10-letnie dziecko. Ale oprócz tego opisuje swój smutek i rozczarowanie, kiedy już po uwolnieniu okazuje się, że tak naprawdę nikt nie chce słuchać tego, co ONA ma do powiedzenia o swoim porwaniu i o relacjach z porywaczem. Książka jest nie tylko...

Marta | 2012-04-30

Poruszająca historia dziewczyny, która pewnego dnia w drodze do szkoły została porwana i uwięziona. Sprawca trzymał ją 8 lat w piwnicy, znęcając się nad nią psychicznie i fizycznie..

Z jednej strony chciał ją odseparować od świata zewnętrznego, gnębił psychicznie i fizycznie, z drugiej dbał żeby niczego jej nie brakowało - spełniał jej życzenia i zachcianki, kupił telewizor i komputer, przynosił upragnione książki. Chciał ją uzależnić od siebie, powtarzając że oprócz niego nie ma przecież nikogo, przywiązać do siebie w przenośni i dosłownie. Czasem pozwalał jej spać ze sobą w łóżku, lecz przywiązywał wtedy do siebie kablem. Natasha sprzątała jego dom, gotowała mu obiady, musiała być mu posłuszna. Jak nie była, ograniczał jej jedzenie, do tego stopnia że momentami słaniała się z wycieńczenia. W weekendy sprawcę odwiedzała matka, która nie miała pojęcia, że jej syn więzi kogoś w piwnicy.
Po ośmiu latach udało jej się uciec, tego samego dnia sprawca popełnił samobójstwo.

Książka...

Ania | 2014-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Zakładałam, że będę musiała się zmierzyć z czymś naprawdę ciężkim i nieprzyjemnym. Nie chodzi o to, że jestem łasa na brutalne opisy przemocy fizycznej i psychicznej. Spodziewałam się rzetelnego dokumentu i relacji z uwięzienia.
Moje odczucia mogę określić dwoma słowami: zaskoczenie i niesmak.
Nie ujmuję Nataschy tragedii której doświadczyła, ale nie jestem pewna co chciała przekazać swoją biografią.
Jej relacje są przepełnione próbami tłumaczenia się i racjonalizowania swoich zachowań. Widać w nich duże zainteresowanie psychologią. Mówi wprost o swoim przywiązaniu do porywacza, jako do jedynej bliskiej w tamtym czasie osoby.
"Zbliżenie się do porywacza nie jest żadną chorobą. Stworzenie sobie w ramach popełnionego przez kogoś innego przestępstwa kokonu normalności nie jest żadnym syndromem".
Natascha ma prawa do wyrażania osądów na temat własnych przeżyć, ale wydając książkę w takiej formie, daje ona prawo do wydawania opinii na swój temat innym, w tym także mnie.
Połączenie...

sheina_3 | 2013-08-02
Przeczytana: 2010 rok

Straszna historia być tak blisko swojego domu a jednocześnie tak daleko,takich "psycholi"jest na tym świecie od groma cieszą się że mają władze bo trzymają uwięzioną osobę i tylko od nich zależy czy przeżyje czy umrze,tej dziewczynie udało się uciec po wielu latach ale ten koszmar zostanie z nią na zawsze.Nikomu nie życzę takiego losu nawet największym wrogom.