Zmierzch dyktatury : Polska lat 1986-1989 w świetle dokumentów, T. 1

Cykl: Dokumenty - Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Niniejszy tom ma na celu przybliżenie kilku zagadnień, które w dotychczasowych badaniach nad przełomem ustrojowym 1989 r. pozostawały słabiej udokumentowane źródłowo. W szczególności chodzi o stosunek władzy ZSRR do przemian w Polsce, dojrzewanie ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego do rozpoczęcia reformy systemu politycznego oraz rolę, jaką w tym ostatnim procesie odegrały analizy tworzone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

źródło opisu: IPN, 2009

Jazir | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, Komunizm

Zbiór dokumentów wytworzonych w MSW PRL, SB, ale też ośrodkach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej dotyczących tytułowego okresu. Te pierwsze świadczące jeszcze o konfrontacyjnym stosunku do grup antykomunistycznych, te ostatnie (zgromadzone w tomie II) pokazują coraz większe zagubienie i niemoc. Kluczowe decyzje dla "zmierzchu dyktatury", które można spiąć klamrą czasową, i generalnie pokrywają się z podziałem tomów, to wrzesień 1986 rok, amnestia dla działaczy "Solidarności" oraz X Plenum KC ze stycznia 1989 roku, gdzie zdecydowano o rozmowach z "Solidarnością", co de facto było ostateczną kapitulacją PZPR.
W masie najróżniejszych tajnych notatek, opinii, analiz, natykamy się na refleksje, których nie powstydziłyby się najbardziej niezależnie instytuty badań społecznych, a do których mogłyby być niezdolne ze względu na tzw. opinię publiczną. Przykładem może być Opracowanie Zespołu Analiz MSW z 12 listopada 1987 roku gdzie wymienia się cechy mentalności Polaków...

log10 | 2015-02-07
Łukasz Kuć | 2011-05-22