Zdobywamy Amazonkę

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0539-X
Anna

Czytając tę książkę wraz z jej autorem przemierzymy, od delty do źródła, największą rzekę świata. Arkady Fiedler opisuje niezwykłą wyprawę. "Zdobywamy Amazonkę" to opis wspaniałej przygody, pełnej opisów dzikich zwierząt, egzotycznej i tajemniczej dżungli oraz ludzi spotykanych po drodze.

źródło opisu: Wydawnictwo poznańskie, 1987

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-poznanskie.pl/

Medellin | 2018-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2018

Arkady Fiedler odbył w roku 1933 podróż wzdłuż Amazonki. Płynął od jej ujścia aż do dopływów rzeki Ucayali w Peru. Prowadził badania naukowe dotyczące flory i fauny. Metody jego pracy może nie są zgodne z dzisiejszymi standardami, ale zaskakuje fakt, że Fiedler - w końcu ówczesny myśliwy i kolekcjoner unikał niepotrzebnego zabijania zwierząt. Jego postawa, w ogóle odbiega od postawy większości podróżników - awanturników.

Co do samej książki, to czyta się ją bardzo dobrze dzięki sprawnemu stylowi, w jakim została napisana. Język opowieści Fiedlera jest niezwykle barwny, łatwo można sobie wyobrazić opisywane miejsca i ludzi. À propos ludzi, zarówno tych spotykanych w czasie podróży, jak i członków rodziny, autor nie ukrywa swoich głębokich i ciepłych uczuć do nich, to znaczy do tych zwykle nieszczęśliwych istot - wyraźnie okazuje im współczucie jak i jawnie wspiera, oburza go ogrom krzywd wyrządzanych im przez ludzi, którzy z racji przewagi materialnej albo posiadanej władzy...

To kolejna przeczytana przeze mnie książka podróżnicza opowiadająca o krainie nad Amazonką, ale chyba właśnie ta najbardziej mnie urzekła. Dlaczego? Nie wiem ale może pisząc tę recenzję sama sobie odpowiem na to pytanie…
W trakcie lektury przypomniała mi się wypowiedź użytkownika marquez, który chyba miał słuszność twierdząc, że człowiek nie ma ulubionych miejsc, ale nadaje im znaczenie poprzez spotykanych tam ludzi. Oczywiście to nie oznacza, że nie doceniamy niesamowitej przyrody wokół nas – wręcz przeciwnie. Dzięki temu jeszcze pełniej dostrzegamy otaczające nas piękno.
Arkady Fiedler zabiera nas w niesamowitą podróż w towarzystwie sympatycznego, rezolutnego chłopca o imieniu Czikino. Dzięki tym postaciom (choć i innym) nie tylko poznajemy tajemniczy świat fauny i flory, ale mamy też okazję obserwować dwa zupełnie różne sposoby badawcze. Mamy więc naukowca w pełni zdającego sobie sprawę z okrucieństwa świata natury (Fiedler), oraz wielbiciela fascynującego, bezkresnego świata...

Renax | 2012-11-27
Przeczytana: 15 listopada 2010

Na książkę "Zdobywamy Amazonkę" natrafiłam przypadkiem, w otchłaniach małej biblioteki. Autor opisał bujne życie puszczy amazońskiej, przedstawił rys historyczny, a wszystko to za pomocą pięknej, barwnej polszczyzny. Polecam!

Matacz | 2015-07-10
Przeczytana: 04 lipca 2015

ZAZDROŚĆ! To czułem przede wszystkim po przeczytaniu książki „Zdobywamy Amazonkę”. Pan Arkady Fiedler żył w pięknych czasach gdy nie było internetu, wikipedii i google earth, a wiedzę o dalekich krajach i ich mieszkańcach dostarczali podróżnicy tacy jak on. Dlatego gotuje się we mnie jak czytam o tych wszystkich cudach natury, które autor oglądał z pokładu parowca płynącego wolno w górę rzeki. O Indianach zamieszkujących puszczę, którzy jeszcze nie pili coca-coli i nie byli ubrani w ciuchy z USA. O łapaniu motyli i polowaniu na kolorowe ptaki dla muzeów i ogrodów zoologicznych. Mimo niedogodności i ukąszeń owadów chętnie zamieniłbym się miejscami i sam ruszył w głąb tropikalnej dżungli na poszukiwania przygód i egzotycznych trofeów. Polecam lekturę żeby chociaż przez karty książki poczuć się jak prawdziwy łowca-podróżnik.

ka-milla | 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

"Piekło czy raj - nie wiadomo. Gorący kocioł bujnej rozrodczości, szału życia, gdzie wszystko rozmnażało się ponad miarę i pożerało doszczętnie, rozmnażało i pożerało."

Tak Amazonię opisuje podróżnik z minionej epoki - Arkady Fiedler. Idąc tropem książek Cejrowskiego trafiłam do własnej, starej szafy, gdzie od wielu lat czekała na mnie książka "Zdobywamy Amazonkę". Jest to książka podróżnicza dla młodzieży, jej autor wyrusza do samego serca puszczy aby zdobyć eksponaty do muzeów przyrodniczych - wyprawione zwierzęta, kolekcje motyli.

Właśnie dlatego napisałam "z innej epoki" - współcześnie podróżnicy nie przechadzają się po puszczy z dubeltówką i nie strzelają do zwierząt w celu ich oprawienia i przywiezienia do kraju (a przynajmniej o tym nie piszą). Jednak wyprawa Fiedlera odbyła się w latach 30-tych, kiedy stosunek człowieka do natury był inny - wyłącznie zaborczy. Podróżnik zachwyca się ogromem przyrody, puszcza jest dla niego niewyczerpanym źródłem naturalnego bogactwa, z...

Michał | 2018-05-01
Przeczytana: 1987 rok

Jak zwykle u Fiedlera - pełna egzotyka, soczysty język, zachwyt nad przyrodą oraz solidna porcja historii Amazonii. Kiedyś dla mnie to były opowieści, prawie że z księżyca ale i teraz czyta się z ogromną przyjemnością. Fiedler jest jednak ponadczasowy.

Rever | 2016-06-16

Wspaniała książka! Opisy tubylczych plemion amazońskich przeplatane z fantastycznymi obserwacjami Fiedlera dotyczącymi zwierząt (papug, motyli, owadów, pająków i nie tylko). Książka napisana tak piękną polszczyzną, że czytanie sprawi przyjemność i przeniesie do upalnej Amazonii każdego czytelnika :)

catrine | 2018-04-01
kielon96 | 2017-12-07