Pióro i kamień

Okładka książki Pióro i kamień
Patricia Shaw Wydawnictwo: Książnica literatura piękna
579 str. 9 godz. 39 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Feather and the Stone
Wydawnictwo:
Książnica
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
579
Czas czytania
9 godz. 39 min.
Język:
polski
ISBN:
8371326564
Tłumacz:
Barbara Korzon
Tagi:
romans Australia statek ocalenie farma dom literatura australijska
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
98 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1230
264

Na półkach: ,

Patricia Shaw pisze powieści obyczajowe (z rozbudowanymi wątkami miłosnymi) o życiu Australijczyków w XIX wieku. Nie miałam dotąd do czynienia z jej twórczością. I drugiego razu raczej nie będzie.

„Pióro i kamień” to poplątany romans i powieść historyczna o europejskich pionierach w Australii, ale także próba zbudowania wśród współczesnych pozytywnego obrazu własnego pochodzenia: dzisiejsi biali Australijczycy nie mogą myśleć, że są potomkami zesłańców, morderców i grabieżców – tylko ludzi dzielnych. Najważniejsze postaci (poza Loganem Conalem, o czym później) są tu wyprane z wszelkich kolonialnych odniesień. Mało tego: choć nie znamy dokładnych dat, w których toczy się akcja „Pióra i kamienia”, podbój kontynentu przez Europejczyków jeszcze nie jest przesądzony, a większości tubylców zdaje się nie przeszkadzać to, że biali spychają ich coraz bardziej wgłąb.

Z drugiej strony, Shaw pokazała stosunek głównych bohaterów do Aborygenów w sposób niezwykle poprawny. Jest tu lęk i nienawiść (wobec nieznanej grupy ludzi) oraz sympatia i zrozumienie (wobec poszczególnych jednostek). Hamiltonowie, Sibell, nawet Logan Conal zachowują się tak, jakby starali się ich nie urazić. Nie jestem specjalistką od historii Australii, ale przytoczę kilka liczb: tuż przed rozpoczęciem kolonizacji ten kontynent zamieszkiwało od 400 do 750 tysięcy ludzi; w 1933 roku Aborygenów było już tylko 67 tysięcy. Większość z nich zginęła właśnie w II połowie XIX wieku, kiedy kolonizacja była szczególnie intensywna (do czego przyczyniło się także odkrycie złóż złota). Można by się spodziewać, że stosunek bohaterów do tubylców będzie co najmniej ambiwalentny. Ale nie.

Jednak mój główny zarzut dotyczy właśnie bohaterów: są beznadziejnie jednowymiarowi, poza Sibell i Loganem. Josie jest uczuciowa, Zack dzielny, Cliff brutalny, a Maudie twarda. I tyle. Żadnej głębi psychologicznej. Tych czworo dąży prawie wyłącznie do zapewnienia sobie majątku.

O Loganie: od początku wiemy, że coś nie gra w jego wersji prawdy. Jego przeszłość jest niejasna. Początkowo jest pozytywnie postrzegany przez Sibell (przez obiektywnego narratora też), ale stopniowo ewoluuje w uwodziciela i naczelny czarny charakter powieści, który (SPOJLER!!!) słysząc jęki żony, pogrzebanej w ruinach ich wspólnego domu, spokojnie sobie odchodzi. Szkoda, że nie topi małych kotków. Ale poza tym to właśnie Logan jest najciekawszą postacią: jest cwany, odważny, przedsiębiorczy i cyniczny. Żałuję, że autorka poszła po linii najmniejszego oporu, jeśli idzie o pana Conala.

Sibell, najważniejsza bohaterka, przez większą część książki jest irytująco głupia i nieuprzejma, ale potem nabiera hartu i od tej pory da się znieść (choć nadal podejmuje decyzje co najmniej wątpliwe z logicznego punktu widzenia). Oczywiście jest piękna i zdobywa (pokrętną drogą) majątek i miłość. Niech będzie.

Powieść słaba. Pełna historycznych niedomówień (kwestia tubylców, lecz także zadziwiająca emancypacja kobiet – wszystkich!). Takie czytadło, dzięki któremu można trochę poczuć klimat Australii – bo pogodę Patricia Shaw opisywać umie.

https://pannazu.wordpress.com/2016/12/11/wszyscy-znamy-to-wszystko-czyli-pioro-i-kamien-patricii-shaw/

Patricia Shaw pisze powieści obyczajowe (z rozbudowanymi wątkami miłosnymi) o życiu Australijczyków w XIX wieku. Nie miałam dotąd do czynienia z jej twórczością. I drugiego razu raczej nie będzie.

„Pióro i kamień” to poplątany romans i powieść historyczna o europejskich pionierach w Australii, ale także próba zbudowania wśród współczesnych pozytywnego obrazu własnego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    132
  • Chcę przeczytać
    94
  • Posiadam
    19
  • Ulubione
    5
  • Obyczajowe
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Oddane
    2
  • Domowa biblioteczka
    2
  • Przeczytane w 2020
    2
  • Mama
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pióro i kamień


Podobne książki

Przeczytaj także