Sztetl. Śladami żydowskich miasteczek

Wydawnictwo: Austeria
Literatura żydowska

"Naprawdę niewielu z nas chciałoby uczestniczyć w historii sztetla. A przecież nieliczne zachowane ślady przeszłości - takie jak pieczątka z napisem "Stowarzyszenie drwali dla studiowania Miszny w Berdyczowie", którą w Nowym Jorku odnalazł po latach Abraham Joshua Heschel - zastanawiają, budząc jakiś rodzaj zazdrości. Mimo biedy, konfliktu, wreszcie śmierci, powstało tu wielkie, nie rozpoznane jeszcze do końca dziedzictwo duchowości, kultury i cywilizacji. I można by się zastanawiać, na ile wielkość tego dziedzictwa wynika właśnie z konfliktu, wpisanego w dzieje sztetla."

Słów parę na stronie:

Gra_ce | 2012-02-17
Przeczytana: 2009 rok

Świetna robota autorki. W ostatnim już niemal momencie - wymierają ostatni z ostatnich świadkowie życia tych przedwojennych sztetli- pozbierała okruchy pamięci najstarszych mieszkańców i jeszcze dostępne relikty z całkiem niedawnego, a już nieistniejącego świata współistnienia Polaków i Żydów przy pełnej demonstracji różnic kulturowych. Dla miłośników historii z sąsiedztwa, dla tropicieli śladów kultury żydowskiej na polskich ziemiach, dla podróżujących po Małopolsce, wreszcie dla koneserów historii małych miasteczek. Koniecznie.

Stanzolee | 2016-08-16
Przeczytana: 2016 rok