Gawędy warszawskie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Nedved

Warszawa lat trzydziestych XX wieku była miastem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Jeszcze świeciły w niej latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki, wozy towarowe ciągnięte przez perszerony, w większych ulicach hałasowały tramwaje. W tę przeszłość wjeżdżały automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek. Chodniki wypełniał tłum przechodniów, obok ludzi ubranych bogato widziało się kobiety w chustach na głowie, mężczyzn w czapkach maciejówkach, brodatych żydów w chałatach.
Architektura Warszawy tamtych lat prezentowała się imponująco. Profesor Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i znakomity varsavianista, poznawał miasto już jako mało chłopiec, chodząc na spacery z rodziną. Dzisiaj swoją imponującą wiedzą dzieli się z czytelnikiem, zabierając go na spacer po nieistniejących już zakątkach i ulicach, opowiadając historie domów ukryte w archiwaliach i historie mieszkających w nich ludzi. Jego gawędy o Warszawie to piękna rekonstrukcja dawnej Warszawy, jej ulic, placów i budynków, po których pozostał ślad jedynie na fotografii lub rysunku.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Vemona | 2018-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2018

Doczytam później. Jakoś zupełnie mnie ta książka nie wciągnęła, wręcz przeciwnie - rozczarowała. Gawędy kojarzyły mi się z niespiesznymi opowieściami o mieście, miejscach i ludziach - a dostałam informacje, że na parceli ileś tam przy ul. Marszałkowskiej w którymś tam roku ktoś wybudował kamienicę. Miała ileś pięter, była siedmio czy dziewięcioosiowa, ozdobiona ryzalitami. No przepraszam, ale taki sposób podania historii kompletnie mi nie leży. Nie jestem architektem, żebym sobie dzięki takiemu opisowi umiała wyobrazić budynek, nie fascynują mnie same opisy fasady, czy informacje, że wcześniej na posesji były np. stajnie. Brakuje opowieści o ludziach, zamieszkujących te kamienice, o ich życiu, puste mury to nic ciekawego.
Nie oceniam - może jak spróbuję kiedy indziej, to będzie mi szła lepiej i docenię?

Adrian Spajder | 2015-08-11

Jest to dzieło wybitne, naprawdę fajnie jest poczytać jak wyglądała nasza stolica kiedyś. Do tego świetne ilustracje przedstawiające starą Warszawę, jej kamienice i plany ich budowy. Wiele można się dowiedzieć na temat miejsc, o których dużo ludzi mieszkających w Wawie nie ma pojęcia. Polecam.

Mustavalkoinen | 2018-03-10
Przeczytana: 14 marca 2018