Gawędy warszawskie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Nedved

Warszawa lat trzydziestych XX wieku była miastem z pogranicza przeszłości i nowoczesności. Jeszcze świeciły w niej latarnie gazowe, a po kocich łbach jeździły dorożki, wozy towarowe ciągnięte przez perszerony, w większych ulicach hałasowały tramwaje. W tę przeszłość wjeżdżały automobile, sygnalizując swoją obecność dźwiękiem trąbek. Chodniki wypełniał tłum przechodniów, obok ludzi ubranych bogato widziało się kobiety w chustach na głowie, mężczyzn w czapkach maciejówkach, brodatych żydów w chałatach.
Architektura Warszawy tamtych lat prezentowała się imponująco. Profesor Marek Kwiatkowski, były dyrektor Łazienek Królewskich i znakomity varsavianista, poznawał miasto już jako mało chłopiec, chodząc na spacery z rodziną. Dzisiaj swoją imponującą wiedzą dzieli się z czytelnikiem, zabierając go na spacer po nieistniejących już zakątkach i ulicach, opowiadając historie domów ukryte w archiwaliach i historie mieszkających w nich ludzi. Jego gawędy o Warszawie to piękna rekonstrukcja dawnej Warszawy, jej ulic, placów i budynków, po których pozostał ślad jedynie na fotografii lub rysunku.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Adrian Spajder | 2015-08-11

Jest to dzieło wybitne, naprawdę fajnie jest poczytać jak wyglądała nasza stolica kiedyś. Do tego świetne ilustracje przedstawiające starą Warszawę, jej kamienice i plany ich budowy. Wiele można się dowiedzieć na temat miejsc, o których dużo ludzi mieszkających w Wawie nie ma pojęcia. Polecam.

Dama | 2017-01-21
AnnaPawlak | 2016-05-02