Człowiek w teatrze życia codziennego

Okładka książki Człowiek w teatrze życia codziennego
Erving Goffman Wydawnictwo: Aletheia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The presentation of self in everyday life
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361182191
Tłumacz:
Helena Datner-Śpiewak, Paweł Śpiewak
Tagi:
socjologia
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
217 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
42
42

Na półkach: , , , , ,

Z rozważań Goffmana wykrystalizowane zostało dzieło, które stanowi podstawową wykładnię dramaturgicznej teorii społeczeństwa. Badacz redefiniuje przede wszystkim znaczenie pojęcia "interakcji", jak rownież motywów, powodowani którymi aktorzy wstępują w relacje interpersonalne.
Meritum komunikacji stanowi dla Goffmana manipulacja wrażeniami. Człowiek przekazuje impresje, które wywołane zostają zarówno intencjonalnie, jak i nieświadomie. Rozkłada on akcenty na gesty, pozory, pozy, wypowiedzi w ściśle określonych momentach, podporządkowane efemerycznym kontekstom. Na gruncie obserwacji tych substratów ukonstytuowane zostało, kluczowe dla zagadnienia interakcji u Goffmana, pojęcie "perspektywy dramaturgicznej". W celu eksplikacji tego terminu implementuje metaforę teatru. Przeniesieni zostajemy przezeń w nieprzerwany spektakl, stajemy na niewidzialnej scenie, lub wstępujemy za niewidoczne kulisy. W tym przedstawieniu teatralnym każdy z nas jest głównym bohaterem, reżyserem, scenarzystą, albowiem wszyscy występujemy, czynimy "prezentacje siebie" przed innymi, którzy tworzą nasze audytorium.
W goffmanowskiej konceptualizacji interakcji aktor zawsze odgrywa pewną rolę, która wynika z okoliczności chwili, dyspozycji wobec nich oraz zmiennych ładu komunikacyjnego. Każda relacja zostaje zainicjowana przez proteańskich ludzi, którzy nigdy nie odsłaniają wszystkich kart, nigdy nie ukazują rzeczywistego oblicza, substytuując je różnorodnymi maskami - emanacjami partykularnych interesów.
W trakcie lektury tej książeczki autor niejako uwypukla przed nami oczywistości, zjawiska, w których nieświadomie partycypowaliśmy wszyscy, zanim zostaliśmy oświeceni przez ich klarowną i konkretną prezentację. Niewątpliwy walor refleksji Goffmana polega na możności inkluzji rozmaitych innych problemów związanych ze spectrum tematycznym interakcji. Analogicznie do ekonomii, komunikacja interpersonalna przyjmuje formę gry o sumie zerowej, gdy dwoje uczestników interakcji nie zrealizuje swoich celów rownocześnie, lecz tylko jeden kosztem drugiego, np. podczas negocjacji. Skuteczność naszego postępowania wyświetlona zostaje poprzez "jaźń odzwierciedloną", czyli sposób postępowania ludzi wobec nas, który rzutuje na nasze zachowania. Z teorią "perspektywy dramaturgicznej" dość wyraźnie korespondują cztery twierdzenia Homansa, wyjaśniające determinanty behawioryzmu aktora: o większym prawdopodobieństwie repryzy zachowania, które zostało w przeszłości nagrodzone; o podobieństwie zachowań bieżących i przeszłych w okolicznościach, w jakich były one wynagradzane; o korelacji między danym zachowaniem, a jego wartością w percepcji partnera; o malejącej istotności nagradzanych zachowań, które z czasem wzbudzają znużenie.
Szerokie pole interpretacyjne i deliberacyjne, otwarte przed nami dzięki tej książce pobudza dalsze rozważania i w tej właściwości ukryta została jej niepowetowana wartość. Inną zaletą rzeczonej pracy jest adaptacja prostych metafor dla opisu całkiem złożonych zjawisk, które są w rezultacie dostępne rozumieniu każdego czytelnika, przykładowo pojęcie "fasady", czyli dekoracji, jak epatująca przepychem aranżacja przestrzenna gabinetu dyrektora, bądź "fasady osobistej", będącej syntezą powierzchowności oraz stylu bycia.
Zdecydowanie polecam wszystkim zainteresowanym meandrami komunikacji międzyludzkiej, lub poszukującym ukrytych znaczeń w postępowaniu innych, przykładowo "dlaczego dziewczyna, która konwersuje z innymi o pracy, ze mną wstępuje w dialog o imprezach". Goffman podaje nam rozmaite koordynaty w rzeczywistości, która stanowi nasz anturaż. Każdy człowiek jest swoim własnym doradcą. W indywidualny sposób odnajduje siebie w świecie, interpretuje wszystkie zjawiska, nadając im własne znaczenia.

Z rozważań Goffmana wykrystalizowane zostało dzieło, które stanowi podstawową wykładnię dramaturgicznej teorii społeczeństwa. Badacz redefiniuje przede wszystkim znaczenie pojęcia "interakcji", jak rownież motywów, powodowani którymi aktorzy wstępują w relacje interpersonalne.
Meritum komunikacji stanowi dla Goffmana manipulacja wrażeniami. Człowiek przekazuje impresje,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    656
  • Przeczytane
    399
  • Posiadam
    68
  • Teraz czytam
    27
  • Socjologia
    9
  • Studia
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • Psychologia
    4
  • Nauki społeczne
    3
  • Naukowe i popularnonaukowe
    3

Cytaty

Więcej
Erving Goffman Człowiek w teatrze życia codziennego Zobacz więcej
Erving Goffman Człowiek w teatrze życia codziennego Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także