Człowiek w teatrze życia codziennego

Wydawnictwo: Aletheia
The presentation of self in everyday life
978-83-61182-19-1
socjologia
Kamulka84

Autor, sięgając po metaforę spektaklu teatralnego, opisuje w jaki sposób każde indywiduum ludzkie w swym kontakcie z drugą osobą próbuje się jej przedstawić, jakich środków i technik społecznych używa w celu wywarcia zamierzonego wrażenia, w jakiej formie buduje ów specyficzny spektakl, którego autorem, aktorem i reżyserem jest ono samo.

Aesir | 2011-09-25
Przeczytana: 17 maja 2009

Z rozważań Goffmana wykrystalizowane zostało dzieło, które stanowi podstawową wykładnię dramaturgicznej teorii społeczeństwa. Badacz redefiniuje przede wszystkim znaczenie pojęcia "interakcji", jak rownież motywów, powodowani którymi aktorzy wstępują w relacje interpersonalne.
Meritum komunikacji stanowi dla Goffmana manipulacja wrażeniami. Człowiek przekazuje impresje, które wywołane zostają zarówno intencjonalnie, jak i nieświadomie. Rozkłada on akcenty na gesty, pozory, pozy, wypowiedzi w ściśle określonych momentach, podporządkowane efemerycznym kontekstom. Na gruncie obserwacji tych substratów ukonstytuowane zostało, kluczowe dla zagadnienia interakcji u Goffmana, pojęcie "perspektywy dramaturgicznej". W celu eksplikacji tego terminu implementuje metaforę teatru. Przeniesieni zostajemy przezeń w nieprzerwany spektakl, stajemy na niewidzialnej scenie, lub wstępujemy za niewidoczne kulisy. W tym przedstawieniu teatralnym każdy z nas jest głównym bohaterem, reżyserem,...

AnnaGIE | 2014-01-10

Ktoś pewnie powie, że Goffman pisze oczywistości, bo szekspirowska metofora życia jako teatru jest już stara i powycierana przez wielu humanistów. Trzeba jednak pamiętać, kiedy to dziełko powstało i jak wiele budziło kontrowersji. Socjolog, który nie pisze jak socjolog, tylko jak dobry eseista. No i od kiedy to socjologiczne książki może przeczytać każdy?! "Człowiek w teatrze.." to dzieło ważne i nadal inspirujące, chociaż dziś na pewno już bardziej oczywiste. Przykłady, które przytacza autor są nadal żywe i często wywołują na twarzy uśmiech pokpiwania. Trzeba się przyznać - to ja jestem człowiekiem w teatrze życia codziennego.

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2013 rok

Ta książka to teoretyczna podstawa działania ludzkiego życia, tego na co człowiek zwraca uwagę, czym się kieruje w codziennych zachowaniach. Najbardziej daje do zastanowienia, gdy pomyslimy o telewizji. Wszystko z tej książki, jest wykorzystywane w praktyce w telewizji i w życiu publicznym. By nie dawać się nabierać portalom typu pudelek, warto przeczytać. Polecam.

Karolina | 2011-03-29
Przeczytana: 27 marca 2011

Jak na książkę naukową, bardzo dobrze się ją czyta. Doceniam przykłady z innych książek, z wywiadów i z obserwacji autora przywoływane na poparcie jego tez.
Porusza ciekawy temat - czy, skoro odgrywamy tyle ról społecznych, mamy jakieś stałe, prawdziwe ja, osobowość?
Niemniej jednak po przeczytaniu tej książki nie czuję się bogatsza o nową wiedzę, świeże spojrzenie antropologiczne. Mam wrażenie, że Goffman spisał w dużej mierze oczywistości. Zauważył i opisał zjawiska, o których wszyscy wiemy - i nic poza tym. Nie wyszedł poza zauważenie i nazwanie tego. A to oznacza, że kto tej książki nie przeczyta, niczego nie traci.

Michał | 2015-09-15

Doskonały opis ludzkich zachowań, przedstawienie ich w porównaniu do sytuacji teatralnych. Warto przeczytać, żeby zrozumieć ludzkie zachowania.

Goliardus | 2014-05-08

Poza i fasada
Maska tragiczna i komiczna
W poszukiwaniu "ja"

| 2012-02-27
Przeczytana: maj 2011

Porusza bardzo ciekawy problem i mimo, że książka jest napisana językiem naukowym to czyta się ją lekko i przyjemnie. Wzbogacona o wiele przykładów, wywiadów odnoszeń do innych publikacji to jednak niektóre przywołane przez autora przykłady są zbyt oczywiste i zbędne jak dla tej publikacji.

Olusia | 2016-05-20
Przeczytana: październik 2005

Porównanie życia ludzkiego do teatru. Bardzo trafnie ujęte. Istota ludzka w kontakcie z drugą jednostką przeciwstawia się jej, a tym samym buduje spektakl jednocześnie reżyserując go i będąc aktorem i autorem.

MYSZATA12 | 2013-04-10

jak dla mnie rewelacja, czytałam studiując resocjalizację, niesamowicie trafna diagnoza życia :)

patrycjapozorska | 2016-11-07